נשיא לשכת סוכני הביטוח: "רעידת אדמה לא מאשרים על ידי פקיד באוצר"

הלשכה מתנגדת לכניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הביטוח ומבקשת מרשות שוק ההון זמן נוסף כדי לאפשר גם התערבות פוליטית ■ מקור ברשות: "לפי החוק, הממונה הוא שמחליט וכך גם קבעו בתי המשפט בעבר כשבעלי אינטרס ניסו לערער על סמכותו"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח
ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוחצילום: שלומי דעי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

המאבק של לשכת סוכני הביטוח בחברות כרטיסי האשראי שבכוונתן להיכנס לעולם הביטוח אינו חדש, אך עלה באחרונה מדרגה. הלשכה טוענת כי משה ברקת, הממונה על שוק ההון, מנסה לבצע כעת מחטף ולאשר את הבקשה של חברות כרטיסי האשראי.

"משה ברקת מנסה בשבוע האחרון לקיים פגישה מהירה אתנו, רק כדי לסמן וי, כך שאם נגיע לבית המשפט - הוא יגיד שהקשיב לכל השחקנים", טוען ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח. לדבריו, "פגישתנו האחרונה היתה בינואר, והוא אמר אז שהוא נותן לנו כמה חודשים להתארגן מבחינת בעלי המקצוע שיציגו את המשמעויות של המהלך. בחודשיים האחרונים כמעט אף אחד לא עבד בגלל הקורונה, ולכן עורכי הדין שלנו והמומחה הכלכלי לא הספיקו להשלים את עבודתם כדי להכין את כל הטיעונים. אנחנו רוצים להמתין עד ל-15 במאי, ואז נגיע לשימוע".

ברשות שוק ההון משיבים כי הנושא לא חדש על סדר היום, ובקשתה של מקס לקבל רישיון של סוכנות ביטוח התקבלה עוד באוגוסט 2019, ומאז התקיימו כמה פגישות עם הלשכה ונשמעו טענותיהם. ביום רביעי האחרון, במהלך יום העצמאות, שלח אוהד מעודי, יועצו הבכיר של ברקת, מכתב לרוזנפלד, ובו ציין כי "אין בידינו להסכים ולקבל את הזלזול המתמשך שלך בלוחות הזמנים של נציגי הרשות ובראשה, של הממונה על שוק ההון. הממונה הביע הסכמתו לכך שתתואם פגישה עמכם לכל המאוחר עד ליום 7 במאי".

מקור ברשות מדגיש כי "עוד בינואר ישבנו עם נציגי לשכת סוכני הביטוח וכבר אז הם ביקשו להביא חוות דעת כלכלית ומשפטית. מאז לא הועבר לרשות שום מסמך. איפשרנו את כל הזמן שבעולם אבל יש גבול לניסיונות של הלשכה למשוך זמן ללא הצדקה".

יו"ר רשות שוק ההון, משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

חלק מניסיונות הלשכה לדחות את ההחלטה של ברקת נוגעים לרצונם לאפשר זמן להתערבות פוליטית, ורוזנפלד לא מסתיר זאת. "ביקשנו מראש הרשות להמתין עד שייכנס שר חדש למשרד האוצר, ואז נקיים דיון כמו שצריך. להכניס חברות אשראי לענף הביטוח זאת לא החלטה רק של ראש רשות. רעידת אדמה לא מאשרים על ידי פקיד באוצר אלא על ידי נבחרי ציבור. כמו האישור שניתן לחברות האשראי להשתתף בקרן הלוואות בערבות המדינה, גם כאן ראוי שהממשלה וועדת הכספים ידונו בזה. אנחנו פועלים במישור הפוליטי וביקשנו דיון מהיר בוועדת הכספים. אנחנו חושבים שצריך להיות בנושא זה דיון ציבורי מעמיק".

בשבוע שעבר הגיש יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הצעת חוק שמטרתה לסכל את הניסיון של חברות כרטיסי האשראי להיכנס לענף.

בהקשר לטענות אלה של רוזנפלד, מציין אותו מקור ברשות כי "החוק קובע כי מי שנותן את הרישיון הוא הממונה על שוק ההון - והוא הגורם שמפקח על השוק ויכול לבחון את כל ההשלכות. כך גם קבעו בתי המשפט בעבר, במקרים שבהם ניסו בעלי אינטרס לערער על סמכות הממונה. למשל, בבג"ץ השמאים נקבע כי הגורם היחיד שיכול לאזן בין כל השחקנים בשוק שעליו הוא מפקח ולקבוע החלטה עניינית, אובייקטיבית ומקצועית - הוא המפקח על הביטוח".

בשורה התחתונה, ברשות מדגישים כי אין להם אפשרות להעריך מתי תתקבל החלטה בבקשת הרישיון של חברת מקס, והם כרגע נמצאים בבדיקות מול החברה. אותו מקור ברשות מדגיש כי "בבחינת הבקשה, המטרה שעומדת לנגד עינינו היא הגברת התחרות בענף ושיפור התנאים במחיר ובשירות לציבור המבוטחים".

ההתנגדות של לשכת סוכני הביטוח נוגעת הן בנוגע לחשש מניצול כוחן של חברות האשראי והמידע הרב שברשותן בנוגע להרגלי הצריכה ודפוסי רכישת הביטוח של לקוחותיה, כמו גם דאגה לעתידם ופרנסתם של סוכני הביטוח.

החשש המרכזי הוא שהמידע הרב יעניק לחברות כרטיסי האשראי יתרון בלתי הוגן בהפצה של מוצרי ביטוח וחיסכון, עקב המידע שנצבר אצלן בנוגע להרגלי הצריכה והחיים של לקוחותיה, ובהם גם דפוסי הרכישה של מוצרי ביטוח. דאגה נוספת היא התניית עסקת ביטוח באשראי - "חברות האשראי עלולות לכאורה לנצל את כוחן העודף כדי לייצר אילוצים מרומזים כלפי הלקוחות לרכוש דרכן ביטוח", כתב בעבר רוזנפלד לברקת.

ברקת פנה לרשות התחרות כדי שתחווה את דעתה על המהלך. חוות דעתה בינואר של הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, היתה כי אין חשש לפגיעה בתחרות עקב כניסתה של מקס לתחום הביטוח. כך ציינה הלפרין אז: "המידע שנצבר אצל מקס דווקא יאפשר לה להתאים ללקוחותיה את חבילת המוצרים. זהו יתרון של מקס אשר עשוי להיטיב עם הלקוחות. גם אם יתרון זה של מקס מקשה על המתחרים, לא מצאנו שיש בו כדי להקנות למקס כוח שוק משמעותי אשר עלול להרע את תנאי האספקה למבוטחים באמצעותה בעתיד".

במידה שתקבל את הרישיון, המתכונת שבה צפויה להציע מקס את הביטוח היא באמצעות שיתוף פעולה עם חברת הביטוח AIG, במסגרת סוכנות ביטוח חדשה שעתידה מקס לפתוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?