"לא תהיה לנו ברירה - נסתום את האף ונחתום על דו"חות הרבעון הראשון"

רשות ניירות ערך דורשת מהחברות הציבוריות לפרסם את דו"חות הרבעון הראשון, למרות משבר הקורונה: "צריך לתת למשקיעים את כל הכלים" ■ מנכ"ל אלוני חץ: "נהיה כמו יצחק רבין, שחתם על הסכם עם יאסר ערפאת. לא יקרה דבר אם המשקיעים יחכו עוד רבעון"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן חץ, בעל השליטה ומנכ"ל אלוני חץ
נתן חץ, בעל השליטה ומנכ"ל אלוני חץצילום: דודו בכר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"נכון לעכשיו, הדו"חות הכספיים של החברות הציבוריות לרבעון הראשון חייבים להיות מוגשים במועד", כך אמרה היום (ד') נציגת רשות ניירות ערך, בדיון מקוון שנערך מטעם החוג לחשבונאות בבית ספר אריסון למינהל עסקים, בנושא: "היערכות שווי לצורך דו"חות Q1 בעקבות משבר הקורונה".

הדו"חות (שיתפרסמו עד סוף יוני - בשל אורכה שהעניקה הרשות נוכח המשבר) מציבים אתגר משמעותי למנהלי החברות הציבוריות, והם לוחצים על הרשות לבטל את הגשתם.

נתן חץ, בעל השליטה ומנכ"ל אלוני חץ, טען: "לדרוש מדירקטורים לחתום על דו"ח כספי ושווי נכסים במצב כזה - זאת בקשה לא סבירה. ברור לגמרי שהמשבר ממשיך להתגלגל. קיבלנו שמאויות לסוף פברואר בארה"ב, אז לא ידעו בכלל על הקורונה בעולם. אף אחד לא יודע אם בעוד שבועיים חוזרים לעוצר או יפתחו את הקניונים ונחזור לים והכל יהיה בסדר. אני מניח שלא תהיה לנו ברירה. אנחנו נהיה כמו ראש הממשלה זכרונו לברכה יצחק רבין, שחתם על הסכם עם יאסר ערפאת. נסתום את האף ונחתום על הדו"חות. שמים אותנו במצב בלתי אפשרי. רשות ניירות ערך יכולה להחליט ביום-יומיים לבטל את הדו"חות. לא יקרה דבר אם המשקיעים יחכו עוד רבעון".

"זה יוביל להפרה"

יפעת פלקון שניידר, מנהלת המערך החשבונאי ברשות ני"ע, דחתה את הבקשות לביטול הדו"חות והסבירה: "אם נוותר על פרסום דו"חות הרבעון הראשון, זה יוביל להפרה של כתבי נאמנות. הקפדה על גילוי מלא צריכה להיות ביתר שאת, דווקא בדו"חות האלה", הדגישה שניידר. "צריך לתת למשקיע את כל הכלים לבצע את הניתוח הנכון".

יפעת פלקון שניידר, מנהלת המערך החשבונאי ברשות ני"עצילום: אייל טואג

רו"ח שלומי שוב שאל את שניידר האם הרשות יכולה לנקוט בגישה מקלה בכל הנוגע להערכת שווי, היא השיבה: "אנו רואים מה קורה בשוק ואת הסטיסטיקות והערכות של בנק ישראל ומשרד האוצר. המצב הנוכחי לא יישאר רק לחודש-חודשים". לדבריה, הרשות עומדת לפרסם בקרוב עמדה לגבי דחיית חובות בשל המשבר ופגיעה באמות מידה פיננסיות שנקבעו בהסדרי החוב.

פרופסור אמיר ברנע העריך בדיון שהירידות בשווי הנכסים ינועו בממוצע בין 13%-12%. צחי זנזורי, ראש מחלקת מחקר במגדל, הסביר לנוכחים שהתוצאות של הרבעון הראשון פחות משמעותיות, ולכן "מעניין אותנו שתפרסמו דיווחי מלל איכותיים ולא מספרים וטבלאות. דווחו האם יש בעיה בשיעורי התפוסה האם נתתם הנחות לשוכרים. האם יש מגמה מסוימת מבחינת פתיחת העסקים במרכזים המסחרים ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפרדת יולדות

"מי שמביא את הכסף - אנחנו באים לקראתו": מה מתדלק את ההפרדה במחלקות היולדות?

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"