או.פי.סי גייסה 400 מיליון שקל בהנפקת סדרה חדשה של איגרות חוב

ההנפקה של סדרת איגרות חוב צמודות למדד נסגרה בריבית של 2.75% ודורגה ב-A3 על ידי מידרוג

יורם גביזון
יורם גביזון
תחנת כוח של או.פי.סי בנגב
תחנת הכוח רותם של או.פי.סי בנגבצילום: אלבטרוס
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת האנרגיה או.פי.סי, שבשליטתו העקיפה של עידן עופר, השלימה גיוס של 400 מיליון שקל בהנפקת איגרות חוב מסדרה ב'. מדובר בסדרה חדשה של אג"ח צמודות למדד, שמשך החיים הממוצע (מח"מ) שלהן הוא 6.3 שנים.

הביקוש להנפקה היה 756 מיליון שקל, ו-או.פי.סי החליטה להיענות ל-400 מיליון שקל. ריבית המכרז נסגרה ב-2.75%. ריבית זו משקפת מרווח של 3.2 נקודות אחוז ביחס לתשואה על איגרות החוב הממשלתיות הצמודות למח"מ דומה. חברת ברק קפיטל חיתום, המנוהלת על ידי צביקה מנס, הובילה את ההנפקה. איגרות החוב מסדרה ב' דורגו ב-A3 על ידי חברת מידרוג. הרוכשים הבולטים בהנפקה היו חברות הביטוח.

או.פי.סי, המנוהלת על ידי גיורא אלמוגי, היא בעלת 80% מתחנת כוח הפרטית הראשונה במישור רותם, שהספקה 466 מגה-ואט; והיא הבעלים של תחנת כוח בטכנולוגיה של קוגנרציה (ניצול החום שנוצר בהפעלת הטורבינות לייצור קיטור שמניע טורבינה נוספת), שהוקמה בשטחה של חברת נייר חדרה והספקה 148 מגה-ואט. תחנה זו צפויה להיכנס להפעלה מסחרית ברבעון הנוכחי.

בנוסף, החברה קיבלה אישור מרשות החשמל בפברואר 2020 על כך שהיא עומדת באבן הדרך לסגירה פיננסית של פרויקט להקמת תחנת כוח קונבנציונאלית במחזור פתוח בהיקף של כ-396 מגה-ואט, בסמוך לצומת פלוגות. תחנה זו תשמש כגיבוי לרשת החשמל, ותקבל תשלום קבוע עבור זמינות ותשלום עבור הוצאות ההפעלה כאשר תתבקש לייצר לרשת החשמל.

או.פי.סי עברה את שלב הסינון הראשוני במכרז לרכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב, שהספקה 1.1 גיגה-ואט ושווייה נאמד ב-2 מיליארד שקל. בשבועות האחרונים בחנה החברה את האפשרות לרכוש מקבוצת דלק ישראל את תחנות הכוח שלה באתר ההתפלה בשורק ובאשקלון.

או.פי.סי הרחיבה באחרונה את פעילותה לשוק המתקנים המבוזרים לייצור אנרגיה באתר הייצור של הלקוח. כחלק ממגמה זו, הגיעה החברה להסכמים מסחריים להקמת מתקנים לייצור חשמל באמצעות מנועים שפועלים על גז טבעי ומחוברים לרשת החלוקה (מתח גבוה) בסך 70 מגה-ואט; וכן הגיעה להסכמים עם צרכנים שמחוברים לרשת ההולכה (מתח עליון) בהיקף של 16 מגה-ואט.

היתרון ללקוחותיה של או.פי.סי בהסכמים אלה הוא הניצול של כוח רכש הגז הטבעי של או.פי.סי מעסקות תמר, כריש, תנין ולווייתן; חיסכון בתשלומים על הולכת החשמל ברשת ההולכה של חברת החשמל; וכן חיסכון ברכש חשמל בתעריפי השיא של הקיץ (תעריף פסגה). או.פי.סי מצדה נהנית מתעריף הספק שהמדינה משלמת למתקנים אלה עבור העמדת זמינות לרשת, והחיסכון בהשקעה ברשת ההולכה. או.פי.סי גם חוסכת לעצמה את הצורך לרכוש חשמל מהרשת בתעריפים הגבוהים של שיא הביקושים כדי לעמוד בהתחייבויותיה ללקוחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות