מחזיקי האג"ח של אפריקה הגישו תביעה בסך 106 מיליון שקל נגד מוטי בן משה

התביעה הוגשה במטרה לחלט את הפיקדון ששילמו החברות שתחת שליטתו של בן משה, על מנת להבטיח את קיומה של עסקת אפריקה ■ בן משה טען מנגד כי נגרמו לו נזקים בסך 1.3 מיליארד שקל, לאחר שהזכות לרכישת הנכסים באפריקה השקעות הועברה למתחריו

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מחזיקי אגרות החוב של חברת אפריקה ממשיכים להפעיל לחץ על מוטי בן משה, הבעלים של קבוצת אלון רבוע כחול, לקבל דמי פיקדון בסך 100 מיליון שקל – סכום ששולם על ידי החברות שתחת שליטתו (אלון רבוע, דור אלון ואקסטרה) על מנת להבטיח את קיומה של עסקת אפריקה.

הנאמן הרמטיק הגיש תביעה בסך 106 מיליון שקל, באמצעות עורכי הדין אופיר נאור וגיא גיסין לחילוט הפיקדון. "מתן אפשרות למהמרים לקחת סיכונים ולהציע הסדרים, שבמועד ההתקשרות בהם המציע יודע כי ספק אם יהיה בידו לקיימם מבלי שהם יישאו באחריות לכך, עלולה להביא לתוצאה בלתי ראויה". הם הצביעו על אפשרות שלפיה מציעים פוטנציאלים יציעו הצעות שאין ביכולתם לעמוד בהן, רק על מנת להשיג אופציה בחינם. "ייתכן שהיא תתממש וייתכן שלא, תוך התעלמות מוחלטת מההשלכות שעשויות להיות למהלכים מסוג זה על חברות ונושיהן", נטען.

ניתן להניח שהצדדים יישלחו לגישור בטרם יוחלט אם העסקה בוטלה באופן חד צדדי על ידי המחזיקים, או שבן משה צריך לקחת אחריות על כך שחתם עליה בזמן שלא יכול היה לקיים את תנאיה. שאלה נוספת שעומדת על הפרק היא אם נוסח מסמכי הפיקדון מאפשרים את חילוטו בסיטואציה שנוצרה.

בסוף 2017 זכה מוטי בן משה בתמיכתם של מרבית מחזיקי האג"ח של אפריקה השקעות להצעת הסדר חוב מטעמו. זו כללה רכישת נכסים של החברה לפי שווי של 2.3 מיליארד שקל. המשמעות היא שבן משה אמור היה להציל את מחזיקי האג"ח של אפריקה מהפסד של כ-3 מיליארד שקל, אבל שנה לאחר הצעתו העסקה בוטלה, לטענתו באופן חד צדדי.

בן משה טען כי נגרמו לו נזקים בסך 1.3 מיליארד שקל, לאחר שהזכות לרכישת הנכסים הועברה למתחריו: החברות ביג, מגה אור ולפידות, כמה גופים מוסדיים וקרן קירסטון. בסופו של דבר, הנכסים נמכרו לגופים אלה לפי שווי מצרפי של 3.6 מיליארד שקל.

נאמן מחזיקי איגרות החוב של אפריקה דרש לחלט את הפיקדון – דרישה שגרמה לסכסוך ארוך. דור אלון, שהיתה אמורה לרכוש את נכסי חברות התשתיות ישראל קנדה, הגישה תביעה על סך 10 מיליון שקל לקבלת פיקדון בטענה שהוא מוחזק ללא סמכות או עילה על ידי הנאמן - לאחר שנכסים אלה נמכרו לצד ג'.

תביעה נוספת על סך 342 מיליון שקל הוגשה על ידי החברה הפרטית אקסטרה, שהיתה אמורה לרכוש בהסדר את נכסי אפריקה הקטנה (אפריקה מגורים, דניה סיבוס וכמה קרקעות בסביון). בפועל, נכסים אלה נמכרו לחברת לפידות שבשליטת יעקב לוקסנבורג. בנוסף, אקסטרה, שלא הגישה צו מניעה לעסקה, תבעה את הנאמן על הנזק שלשיטתה נגרם לה לאחר שלטענתה ניהל בחוסר תום לב משא ומתן עם מתחרים שנהנו במקומה מעליית ערך הנכסים.

מבן משה נמסר בתגובה: "מעיון ראשוני בכתב התביעה ניכר שזה הוגש רק כתגובה לתביעה שהגישה החברה להחזרת הפיקדון שמעוכב על ידי הנאמן שלא כדין, זה יותר משנה, כזכור לאחר שהנאמן ובעלי האג"ח הודיעו חד צדדית על פיצוץ ההסדר. צר לנו כי גם בחלוף הזמן שעבר, לא השכיל הנאמן אלא למחזר בכתב התביעה הזה את אותן טענות חסרות שחר שהעלה בעבר כתירוץ לכשליו ומחדליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים