"הנפגעים העיקריים מהמשבר הכלכלי: נשים ועניים"

פרופ' אורלי שדה וד"ר אביגיל הורוביץ בדקו את השפעת הקורונה מבחינה כלכלית. מהמחקר עולה כי נשים ובעלי הכנסות נמוכות חוששים במיוחד מהשפעות משבר הקורונה על עתידם הכלכלי

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם מחטט בפה אשפה באשקלון
אדם מחטט בפה אשפה באשקלוןצילום: אילן אסייג
אסא ששון
אסא ששון

משבר הקורונה גובה מחירים גבוהים מהמשק הישראלי החל בחיי אדם, וכבר גובה גם מחיר כבד מאוד מהכלכלה. למרות תוכנית החילוץ, לא ממש ברור מה יהיה עומק הנזק הכלכלי ביום שאחרי המשבר הבריאותי. נכון להיום, במשק יש כבר קרוב למיליון מובטלים, וההערכות הזהירות צופות שלאחר המשבר כ-20% מהם יותרו ללא עבודה.

במסגרת מחקר של ד"ר למימון אביגיל הורוביץ מהמכללה למינהל ומאוניברסיטת וורטון ופרופ' אורלי שדה מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית, הן פנו לחברת הסקרים גיאוקרטוגרפיה וביקשו לבחון על מדגם מייצג של האוכלוסייה הישראלית את סוגיית השפעת נגיף הקורונה על המצב הכלכלי של כל משקי הבית בישראל, לפי פילוחים שונים.

הנסקרים התבקשו להשיב על השאלה: "באיזו מידה להערכתך תהיה לווירוס קורונה השפעה על המצב הכלכלי שלך בשלושת החודשים הקרובים", כש-1 מסמל שלא תהיה השפעה בכלל, ו-10 - תהיה השפעה משמעותית מאוד.

"אם ניקח את מי שהשיב ממספר 5 ומעלה, כש-5 הוא השפעה מהותית, ניתן לראות כי 76% מהאוכלוסייה חושבים שתהיה השפעה מהותית עד מהותית מאוד על המצב הכלכלי. כשבוחנים מי ענו כי מדובר בהשפעה מהותית מאוד (ציון 10 בלבד), מדובר ב-26% שבטוחים שזה המצב", אומרת שדה.

"הציונים 10-9 מגיעים יחד ל-36% מהאוכלוסייה שבטוחים שתהיה השפעה מהותית מאוד, והפלח של 10-8 יחד מגיע ל-52%, כלומר יותר ממחצית מהאוכלוסייה חושבים שלקורונה תהיה השפעה מהותית על המצב הכלכלי שלהם", היא מוסיפה.

"זה אומר שצריך להבין שיש פגיעה משמעותית למשבר הקורונה ולסגר על האוכלוסייה בישראל. חשוב לנתח מי נפגע, אילו אזורים פגיעים יותר, ואילו מקצועות חשופים יותר למשבר, אילו הכנסות פגיעות יותר, האם מגדר משפיע על הפגיעה - כל זאת במטרה שנוכל למצוא פתרון כלכלי נכון עם מסקנות מושכלות יותר על המשמעות של הווירוס על האוכלוסייה, הן עכשיו והן בעתיד - ולא לשפוך כסף בצורה לא מתוכננת".

48% מהגברים צופים השפעה מהותית

מתוצאות המחקר עולה כי נשים מרגישות כי הן נפגעו יותר לעומת גברים מהמצב הנוכחי. 55% מהנשים השיבו כי יש למשבר השפעה מהותית על המצב הכלכלי שלהן (דירוג 10-8), לעומת 48% מהגברים שהשיבו תשובות זהות. אם מסתכלים על תמונת הראי, 8% מהגברים השיבו כי לא תהיה למשבר השפעה עליהם כלל (דירוג 2-1), לעומת 5% מהנשים שהשיבו תשובות זהות.

אף שלא מדובר בפער גדול בין גברים ונשים, שדה אומרת כי "האבחנה חשובה, כי רוצים להבין מי נפגע יותר ומי פחות. זה יוביל למה לשים דגש ומה לא כשבאים למצוא פתרון כלכלי. זה מחקר ראשוני שמחייב עוד העמקה".

כשבאים לבחון את הפגיעה לפי ההכנסה מגלים כי 58% שענו כי המשבר יפגע בהם מאוד מבחינה כלכלית (תשובות 10-8) משתכרים מתחת לממוצע. רק 38% ממי שהשיבו כי המשבר יפגע בהם מאוד (תשובות 10-8) בעלי הכנסה מעל לממוצע. כלומר מי שנכנסים למשבר עם הכנסה נמוכה מהממוצע הם הנפגעים הגדולים מהמשבר.

מבין המשיבים כי הפגיעה תהיה קשה מאוד (10-8) 54% הם בעלי השכלה תיכונית, 57% הם בעלי השכלה על-תיכונית ו-48% אקדמאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב