מעלות הפחיתה באיחור את דירוג החוב של קבוצת דלק ל-BBB מינוס – עדיין ברמת השקעה

דלק נדרשת בשנה הקרובה לפרוע תשלומי קרן וריבית ואחרים בסך 2.5 מיליארד שקל ■ מעלות: "למיטב ידיעתנו, אין כיום לחברה מקורות מספיקים כדי לעמוד בפירעונות אלה, ויכולת הפירעון תלויה במימוש נכסים, מיחזור חוב או איגוח תמלוגים"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: גיל יוחנן
ערן אזרן
ערן אזרן

S&P מעלות הפחיתה היום (ד') את דירוג האשראי של קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, בארבע רמות (נוצ'ים) מ-A ל-BBB מינוס - אחרי שבועות שבהם נסחרו האג"ח של הקבוצה בתשואות תלת ספרתיות, המגלמות צפי לחדלות פירעון.

מניית קבוצת דלק

מעלות הצמידה לדירוג תחזית שלילית, כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת בקרוב. למרות ההפחתה, מדובר עדיין בדירוג ברמת השקעה - כך שהאג"ח של הקבוצה לא ייפלטו מהמדדים באופן מיידי, אלא רק בעדכון הקרוב במאי.

הפחתת הדירוג היתה מתונה ביחס לזו שביצעה מידרוג בשבוע שעבר, ובה הופחת הדירוג של דלק לרמה המגלמת צפי חדלות פירעון עתידית. דירוג BBB מינוס גם אינו מתיישב עם התמחור שבו נסחרות אגרות החוב של קבוצת דלק - 25-20 אגורות לכל שקל ערך נקוב. יצוין כי תשובה הוא מהלקוחות הגדולים של מעלות, והוא מדרג באמצעותה חברות רבות בבעלותו או בשליטתו.

לפי מעלות, דלק נדרשת בשנה הקרובה לפרוע תשלומי קרן וריבית ואחרים בסך 2.5 מיליארד שקל, כחצי מיליארד שקל כבר בחצי השנה הקרובה. במעלות ציינו כי "למיטב ידיעתנו, אין כיום לחברה מקורות מספיקים כדי לעמוד בפירעונות אלה, ויכולת הפירעון תלויה במימוש נכסים, מיחזור חוב או איגוח תמלוגים. על כן, במקביל ועד לקבלת מקורות אלה, פועלת החברה לקידום עסקות מימון בדמות הלוואות גישור ממשקיעים מוסדיים ומבנקים".

במעלות ציינו כי מאז דו"ח הדירוג האחרון, נדרשה דלק לחזק בטחונות עבור מספר בנקים נוכח אי-עמידה בחלק מההתניות הפיננסיות כלפיהם ובהתקיים עילות לפירעון מיידי. מדובר בחובות בסך מאות מיליוני שקלים. לפי מעלות, מקורותיה של דלק הוודאיים או ברמת ודאות גבוהה יחסית כוללים יתרת מזומנים של 216 מיליון שקל - כולל תמורה של 164 מיליון שקל ממימוש האחזקה בחברת IDE. במעלות מעריכים קבלת דיווידנד של 185 מיליון שקל מאיתקה.

תחנה של חברת דלקצילום: עופר וקנין

במעלות ציינו שהחברה מקדמת מספר עסקות להגדלת הנזילות – מכירת החברה הבת דלק ישראל, קבלת הלוואה בגין תמלוגים מכריש ותנין, ואיגוח תמלוגים בגין מאגר לווייתן. במעלות ציינו כי "בתנאי השוק הנוכחיים, אנו מעריכים כי גמישותה הפיננסית של החברה למימוש נכסים ונגישותה לשוק ההון מוגבלות. אולם הפעולות האמורות לעיל מעידות כי ייתכן והחברה תוכל להוציא לפועל חלק מתוכניותיה תוך שבועות ספורים. בכוונתנו לעקוב אחר ההתפתחויות בחברה, ככל שיהיו, בשבועות הקרובים, ובהתאם לעדכן את הדירוג".

מקבוצת דלק נמסר בתגובה לדוח הדירוג: "לקבוצת דלק מגוון של נכסים מצוינים בארץ ובחו״ל שצפויים לייצר לה תזרימים משמעותיים ב-2020 ובשנים הבאות, ולספק לקבוצה גמישות פיננסית מרבית בהתאם. כפי שמצוין גם במסגרת הודעת הדירוג של מעלות, החברה נמצאת בתהליכים להגדלת מקורות המימון שלה המתבססים בין היתר על מכירת החברה הבת דלק ישראל, על קבלת הלוואה בגין התמלוגים מכריש ותנין, ועל איגוח תמלוגי העל בגין מאגר לווייתן.

"מדובר על שורה של פעולות משמעותיות שבהן מתמקדת הקבוצה בימים אלה שמטרתן להגביר את הנזילות ולחזק את ההון בתקופה הנוכחית שבה השווקים הגלובליים נמצאים במשבר כלכלי מתמשך, בעקבות משבר הקורונה העולמי הפוגע במרבית החברות בעולם והירידה במחירי הגז והנפט. קבוצת דלק היא קבוצה חזקה, עם נכסים מצוינים, והיא תדע לעבור את המשבר בהצלחה, ולצאת ממנו מחוזקת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש