תזכיר חוק: בתקופת הסגר, מעסיקי פלסטינים יחויבו לדאוג להם לביטוח רפואי

"מאחר שלא מתאפשרת חזרתו של העובד לביתו, יש צורך לבטח אותו בביטוח רפואי בישראל", נכתב לשרים בממשלה כמו גם למתאם פעולות הממשלה בשטחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדים פלסטינים נכנסים לישראל לתקופה ממושכת דרך מחסום קלנדיה
עובדים פלסטינים נכנסים לישראל לתקופה ממושכת דרך מחסום קלנדיהצילום: אמיל סלמן

לפי תזכיר חוק שפורסם היום (ב'), מעסיקים של עובדים פלסטינים בתקופה הקרובה יחויבו לספק להם ביטוח רפואי. קו לעובד, רופאים לזכויות אדם והאגודה לזכויות האזרח שלחו בשבוע שעבר פנייה דחופה לשר העבודה והרווחה, שר הבריאות, שר הביטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, בבקשה להבטחת תנאי לינה הולמים וביטוח רפואי לעובדים פלסטינים בישראל.

על רקע התפשטות הקורונה, החל מ-18 במארס הוטל סגר על יהודה ושומרון ורצועת עזה. לעובדים פלסטינים מאזור יהודה ושומרון המועסקים בישראל בענפי החקלאות, הבניין, התעשייה והשירותים הותר להמשיך בעבודתם כל עוד הם נשארים ללון בישראל. "מאחר שלא מתאפשרת חזרתו של העובד הפלסטיני לביתו, יש צורך לבטח אותו בביטוח רפואי בישראל, למקרה שיזדקק לשירותי בריאות שלא בקשר לתאונת עבודה (המבוטחת בביטוח הלאומי בישראל)", לפי תזכיר החוק. לכן, לפי התזכיר תוטל על מעסיקו החובה לבטח את העובד בביטוח רפואי בדומה לביטוח של עובדים זרים", נכתב.

למעשה, עלות הביטוח צפויה להתחלק בין העובד למעסיק באופן שווה, שכן המעסיק יהא רשאי לנכות משכרו של העובד סכום של כ-125 שקל בחודש בגין הביטוח. זאת לצד ניכוי בסך 93 שקל בחודש עבור דמי בריאות, שכבר מנוכים כעת לצורך המשך מתן שירותי הבריאות ברשות הפלסטינית לבני משפחתו של העובד.

הארגונים קו לעובד, רופאים לזכויות אדם והאגודה לזכויות האזרח מסרו: "אנו שמחים כי פנייתנו נענתה וכי העובדים הפלסטינים שנאלצים לאור המצב להישאר כאן שבועות רבים, יבוטחו רפואית בזמן קשה זה של מגפה עולמית. יש לציין כי דרושה זו הינה דרישה בסיסית, אשר חייבת להיות חלק מהזכויות להן זכאים העובדים תמיד. אנו תקווה כי אכן ההוראה תיכנס לפועל בהקדם, זאת לצד מחויבות של המעסיקים לשמור על בריאות העובדים, בתוך כך הישמרות מהידבקות במחלת הקורונה ככל הניתן. אנו דורשים כי הרשויות יטפלו במקביל בהסדרי הלינה, יבטיחו תנאי לינה הולמים, השומרים על כבוד העובדים ובריאותם. כל זאת בפיקוח ואכיפה של הרשויות הרלוונטיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"