מדוע תשובה מכר מניות דלק בכ-5 מיליון שקל?

לפי הערכות, דלק צועדת לעבר הסדר חוב מהגדולים שהיו בישראל ■ בשוק מעריכים שככל שתשובה ירצה לשמור על שליטתו, כך יידרש לבצע הזרמות הוניות בהיקפים גדולים, במטרה שדלק תוכל לפרוע את חובותיה

ערן אזרן
ערן אזרן
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: גיל יוחנן
ערן אזרן
ערן אזרן

ביום חמישי דיווחה דלק כי בעל השליטה, יצחק תשובה, מכר כ-70 אלף מניות, 0.6% מהונה המונפק של הקבוצה. מכירת המניות בוצעה במחיר של 82.6 שקל, ובתמורה כוללת של כ-5 מיליון שקל. טרם המכירה, תשובה החזיק ב-61.7% ממניות דלק, ששוות כ-720 מיליון שקל, לאחר ירידה של 80% מתחילת 2020.

מכירת המניות בעת הנוכחית היא פעולה יוצאת דופן, ומשמעותה עדיין לא לגמרי ברורה. דלק נתונה בסחרור עסקי קשה, שכולל קשיי נזילות מהותיים. בשבוע שעבר הפחיתה מידרוג את דירג האשראי של החברה לרמת חדלות פירעון, ומחזיקי האג"ח – להם דלק חייבת כ-6.1 מיליארד שקל – כבר החליטו על מינוי נציגות משותפת.

לפי הערכות, דלק צועדת לעבר הסדר חוב, מהגדולים שהיו בישראל. בשוק מעריכים שככל שתשובה ירצה לשמור על שליטתו, כך הוא יידרש לבצע הזרמות הוניות בהיקפים גדולים, במטרה שדלק תוכל לפרוע את חובותיה. ככל שלא יוכל להזרים הון, תשובה צפוי לאבד את השליטה בחברה, ומניותיו יועברו לנושים.

גורם מקורב לקבוצת דלק ציין שתשובה לא מכר מניות – אלא מדובר "בעניין טכני במכירה בין החברות הפרטיות שלו". ואולם, בדיווח נכתב שהמכירה נעשתה בבורסה, כלומר במסחר הרציף (ולא בעסקה מחוץ לבורסה). יתרה מזאת, אם הטענה שתשובה מכר מניות במסגרת עסקה בין חברות פרטיות נכונה, הרי שנדרש היה לפרסם דיווח נוסף שמפרט על ביצוע הרכישה.

ייתכן שמכירת המניות נועדה לחיזוק ביטחונות או לפירעון חלק מהחובות האישיים של תשובה לבנקים בעקבות הצניחה במניית דלק. חובותיו האישיים של תשובה נאמדים בכ-1.5 מיליארד שקל לפועלים, דיסקונט ומזרחי טפחות. כנגד חלק מהחוב משועבדות מניות דלק.

המשמעות היא שהבנקים ממשיכים להקטין את החשיפה שלהם לחובות של תשובה, על חשבון הנכסים העתידיים של מחזיקי האג"ח, שממשיכים להתמהמה בפעולות להגנת זכויותיהם. מנגד, ככל שמכירת המניות לא נועדה לחיזוק ביטחונות או לפירעון חובות לבנקים (או למטרה לגיטימית אחרת), הרי שהמימוש מעלה ריח רע ועלול להתפרש כהברחת נכסים לכאורה, רגע לפני איבוד השליטה.

מדלק ותשובה לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן