מדוע תשובה מכר מניות דלק בכ-5 מיליון שקל?

לפי הערכות, דלק צועדת לעבר הסדר חוב מהגדולים שהיו בישראל ■ בשוק מעריכים שככל שתשובה ירצה לשמור על שליטתו, כך יידרש לבצע הזרמות הוניות בהיקפים גדולים, במטרה שדלק תוכל לפרוע את חובותיה

ערן אזרן
ערן אזרן
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: גיל יוחנן
ערן אזרן
ערן אזרן

ביום חמישי דיווחה דלק כי בעל השליטה, יצחק תשובה, מכר כ-70 אלף מניות, 0.6% מהונה המונפק של הקבוצה. מכירת המניות בוצעה במחיר של 82.6 שקל, ובתמורה כוללת של כ-5 מיליון שקל. טרם המכירה, תשובה החזיק ב-61.7% ממניות דלק, ששוות כ-720 מיליון שקל, לאחר ירידה של 80% מתחילת 2020.

מכירת המניות בעת הנוכחית היא פעולה יוצאת דופן, ומשמעותה עדיין לא לגמרי ברורה. דלק נתונה בסחרור עסקי קשה, שכולל קשיי נזילות מהותיים. בשבוע שעבר הפחיתה מידרוג את דירג האשראי של החברה לרמת חדלות פירעון, ומחזיקי האג"ח – להם דלק חייבת כ-6.1 מיליארד שקל – כבר החליטו על מינוי נציגות משותפת.

לפי הערכות, דלק צועדת לעבר הסדר חוב, מהגדולים שהיו בישראל. בשוק מעריכים שככל שתשובה ירצה לשמור על שליטתו, כך הוא יידרש לבצע הזרמות הוניות בהיקפים גדולים, במטרה שדלק תוכל לפרוע את חובותיה. ככל שלא יוכל להזרים הון, תשובה צפוי לאבד את השליטה בחברה, ומניותיו יועברו לנושים.

גורם מקורב לקבוצת דלק ציין שתשובה לא מכר מניות – אלא מדובר "בעניין טכני במכירה בין החברות הפרטיות שלו". ואולם, בדיווח נכתב שהמכירה נעשתה בבורסה, כלומר במסחר הרציף (ולא בעסקה מחוץ לבורסה). יתרה מזאת, אם הטענה שתשובה מכר מניות במסגרת עסקה בין חברות פרטיות נכונה, הרי שנדרש היה לפרסם דיווח נוסף שמפרט על ביצוע הרכישה.

ייתכן שמכירת המניות נועדה לחיזוק ביטחונות או לפירעון חלק מהחובות האישיים של תשובה לבנקים בעקבות הצניחה במניית דלק. חובותיו האישיים של תשובה נאמדים בכ-1.5 מיליארד שקל לפועלים, דיסקונט ומזרחי טפחות. כנגד חלק מהחוב משועבדות מניות דלק.

המשמעות היא שהבנקים ממשיכים להקטין את החשיפה שלהם לחובות של תשובה, על חשבון הנכסים העתידיים של מחזיקי האג"ח, שממשיכים להתמהמה בפעולות להגנת זכויותיהם. מנגד, ככל שמכירת המניות לא נועדה לחיזוק ביטחונות או לפירעון חובות לבנקים (או למטרה לגיטימית אחרת), הרי שהמימוש מעלה ריח רע ועלול להתפרש כהברחת נכסים לכאורה, רגע לפני איבוד השליטה.

מדלק ותשובה לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"