חדירה לפרטיות? הפתרון של רפאל לעצור את התפשטות מגפת הקורונה

ד"ר אירית אידן, סמנכ"לית מו"פ ברפאל, מספרת על יכולות מערכת אבן החכמים שפיתחה החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שוק מחנה יהודה בירושלים
שוק מחנה יהודה בירושלים. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בצוות המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת), יחד עם משרד הבריאות, שמנסה לעקוב אחר חולי הקורונה וקצב התפשטות המגפה בישראל - שוברים בימים האחרונים את הראש.

אנשי הצוות גילו כי הם מתקשים להכין מודל להתפרצות עתידית של מגיפת הקורונה על בסיס נתוני האיכון שמגיעים מהטלפונים הסלולריים של אזרחי מדינת ישראל.

בצוות הבינו שהם מתקשים לדעת אם נשא של נגיף קורונה היה במקום מסוים, למשל רשת פארם, ואכן פגש את הרוקח פנים מול פנים - או אם היה מאחורי מחיצת זכוכית, ולכן כלל לא היה לו מגע ישיר עם החולה ולא נדרש להיכנס לבידוד.

ברפאל חושבים שיש להם את המערכת המתאימה לאתר את התפשטות המגפה. הם הציעו למדינת ישראל לרכוש מהם את מערכת אבן החכמים, אותה פיתחו ומכרו כבר בעולם בשנים האחרונות. באחרונה פיתחו ברפאל אפליקציה חדשה למערכת אבן החכמים, המותאמת להתמודדות עם מגיפת הקורונה, אולם בישראל טרם החליטו אם לרכוש את המערכת.

בשיחה עם TheMarker מספרת ד"ר אירית אידן, סמנכ"לית מו"פ ברפאל כי "מערכת אבן החכמים מסוגלת להתחבר לכל סוגי המידע- וידיאו, אודיו, נתונים, טקסטים, מספרים, מאגרי מידע רפואיים והיסטוריית מיקום - ועל בסיס ניתוח אלגוריתמי, בינה מלאכותית ולמידה עמוקה, היא מבצעת חיזוי, עונה על שאילתות מורכבות, ומפיקה דו"חות חיוניים".

מערכת אבן החכמיםצילום: דוברות רפאל

אידן נושאת כיום בשני כובעים מהותיים שנועדו לעזור למדינה לעצור את המגפה, קריסת מערכת הבריאות והכלכלה. בכובע הראשון היא עומדת בראש צוות הסיוע לבתי החולים ומנהלת צוותים שונים של מהנדסים המפתחים פתרונות טכנולוגיים לצוותים הרפואיים להתמודד עם מצב החירום; והכובע השני הוא תפקידה בצוות הלאומי המובל על ידי מפא"ת במשרד הביטחון להתמודד עם מיגור הקורונה בישראל.

לדברי אידן, "המערכת מבצעת שאילתות, למשל ניתן לממשק אותה למאגר מידע של שיחות - לבדוק מי דיבר עם מי, איפה כל אחד גר, האם האדם נשוי ומי אשתו".

זאת חדירה איומה לפרטיות של האזרחים.

"לכאורה כן, אך האפליקציה של פייסבוק כבר אספה את כולם. מכיוון שאנחנו כבר יודעים את הפגיעה של המחלה באוכלוסיות השונות, נוכל למפות באיזה אזור האוכלוסיה יותר בסיכון ואיפה פחות. אני יכולה לקבל מידע מהעיריות איפה יש צפיפות אוכלוסין, שכן דין אזור מאוכלס ורבוי בניינים אינו כדין אזור פתוח.

"אנחנו גם יכולים לחלוש גם על אפליקציות שביקשו מהציבור לדווח על ההרגשה שלהם, למשל האפליקציה שפיתחו באחרונה שני חוקרים במכון וייצמן, שבה הם ביקשו ממי שהוריד אותה לדווח בכל יום מה הוא חש, האם יש כאב גרון, האם משתעל - וכך אנו אט אט מקבלים מאגר שממפה את המצב בכל המדינה. אם אני רואה שבאזור מסויים צץ חולה קורונה חדש, אבן החכמים. עם כלל המידע שהיא מקבלת. תוכל לבצע ניתוח קדימה איפה תהיה התפרצות של המגיפה ולתת התראה לבתי החולים כמה ימים לפני כן".

ד"ר אירית איידןצילום: דוברות רפאל

לדבריה, מערכת אבן החכמים כבר פועלת בעולם. "הפצנו את הפעילות שלה לכמה מערכות וגופים בעולם, ופיתחנו באחרונה לטלפון האזרחי אפליקציה שדרכה האזרח יכול לדווח איך הוא מרגיש, כך שנוכל לנתח את התפשטות המגפה בצורה נכונה יותר". אידן אומרת שלא ידוע לה כמה רפאל דרשה מהמדינה עבור המערכת.

אנשי מפא"ת מספרים שהם חווים בעיות עם נתוני האיכון שמגיעים מהטלפונים של נשאי הקורונה.

"יש מחלות ילדות באפליקציית המגן, שפותחה והופצה לציבור על ידי משרד הביטחון - ואני מאמינה שיתקנו אותן מהר. המטרה שלנו היא שמערכת אבן החכמים תאתר בעתיד מעגלי חשיפה, תנתח מי החולים היותר מדבקים, תחזה מי צריך להכינס לבידוד ומי בסיכון גבוה לחלות - ותתריע בפני האכלוסייה, בדומה לאפליקציית צבע אדום על ידי הודעה כמו: 'באזורך יש כמה חולי קורונה מאומתים - מבקשים ממך לא לצאת מהבית'. המערכת גם תמפה את הזמינות של מכונות ההנשמה בבתי החולים על ידי הצלבה של תוצאות הבדיקה ותמליץ על פעולות נדרשות, כמו העברת חולים מבידוד ביתי לבידוד בבית חולים או מקומות בהסגר.

"המערכת תוכל לשלוף מסלול אפידמיולוגי מכל אזרח שמחובר לאפליקציה ולהצליב את האזרחים שנדרשים להיכנס לבידוד בעקבות מפגש עמו. היא תתעדף בדיקות אצל אזרחים על בסיס חיזוי מבוסס בינה מלאכותית עוד לפני שהופיעו סימני מחלה ותייצר רמת סיכון לכל אזרח לגבי סיכוי הפצת המחלה על ידו ".

ניטור מרחוק ורובוט במקום רופא

מערכת אבן החכמיםצילום: דוברות רפאל

אידן מספרת שעובדים רבים מתנדבים להסבת הרובוטים והטכנולוגיה שבה מחזיקה רפאל לשימוש בבתי החולים. "הדנ"א של עובדי רפאל כיום הוא לתרום. ישבתי עם מנכ"לי בתי החולים רמב"ם, סורוקה, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, ואנו מרכזים יחד את הצרכים של הצוות הרפואי להתמודד עם המגיפה ולא להידבק. אם תבואי לרפאל תראי בצד אחד של הקיר מכונות הנשמה ומוניטורים, ובצד השני את כיפת ברזל. אנשים אצלנו עובדים יום ולילה כדי לתת מענה".

אידן מספרת כי "מנכ"ל בית החולים רמב"ם רצה שנעזור לצוות האחיות והרופאים להיות כמה שפחות באגפים המבודדים של החולים. אחת הרופאות הלכה יום שלם באגף מבודדי הקורונה והסריטה לנו את האתגרים שיש לצוותים הפועלים באגף.

"ראינו אתגרים כמו לבדוק את המדדים השונים של המטופל במוניטור, אז בדקנו דרך להוציא את המוניטור החוצה ולבצע פעולות עם רובוטיקה, כך שעדיין ניתן יהיה למדוד חום, דופק,לקחת דם לתת זריקות להפעיל מכונות הנשמה ולפקח עליהן .כולי תקווה שכבר בשבועות הקרובים יחל שימוש ברובוטים בבתי החולים".

המדינה משלמת לכם על העזרה?

"הכל נעשה בהתנדבות. אחת האחיות באה אלי ואמרה לי שאנחנו היא קרן האור בימים אפלים - ובשבילי זה הכל. כמות הטלפונים שאני מקבלת מעובדי רפאל שרוצים להתנדב גדלה מיום ליום - כולם רוצים לעזור למאמץ הלאומי. מחברות אחרות מתקשרים אלי כדי לברר איך הם יכולים לעזור לנו. רק הבוקר קיבלתי טלפון ממנכ"ל של חברה צפון ששאל מה אנחנו צריכים, ואמר שהוא לשירותנו. שואלים אותנו איזה חומרי גלם לרכוש ומה המפעלים צריכים לייצר.

"אנחנו עובדים בצמוד ליחידה 81 בצה"ל, שעושה עבודה נפלאה. פיתחנו יחד מערכת שלוקחת מדדים, ומעבירה את כלל המידע לחדר האחיות. הרופאים והאחיות יכולים לשנות את ההתראות כך שיקבלו אינדיקציות אם ירד חמצן או עלה החום. אני מקווה שבשבוע הבא המערכת תפעל ברמב"ם. לאחר מכן נדווח בפורום משרד הבריאות על ההתקדמות, והוא יחליט אם להפיץ את המערכת בכל בתי החולים".

נפגשת עם ראש הממשלה, שאחראי על ניהול המשבר הנוכחי?

"לא. תפקידי הוא לעזור להסב את טכנולוגיית הביטחון של מדינת ישראל כמה שיותר מהר לטכנולוגיה הייעודית לרופאים, במטרה להילחם במגיפה - ואני מלאת הערצה לצוות הרפואי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן