יו"ר בזק: "המשק יפסיד עשרות מיליארדי שקלים בגלל היערכות לא נכונה של המדינה"

שלמה רודב תקף את ההתנהלות במשבר הקורונה: "המדינה חסכה כסף על מטושים - ותשלם בריבית דריבית" ■ "משרד התקשורת עצר את הצעדים לקידום השוק - זו השערורייה הגדולה ביותר" ■ בזק הפסידה יותר ממילארד שקל ב-2019

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר בזק, שלמה רודב
יו"ר בזק, שלמה רודבצילום: עופר וקנין

"הבעיה של ישראל היא שלא מתעסקים עם מה שצריך, אלא עם פתרון נקודתי"- כך אמר היום שלמה רודב, יו"ר קבוצת בזק, בשיחה עם TheMarker. לדבריו, ההנהגה אינה מבינה שעל המדינה להסתכל קדימה ולמצוא דרכים שיעזרו לצאת מהמיתון עוד חצי שנה או שנה. "אם לא יתכננו כבר עכשיו את הצעדים הנדרשים, היציאה מהמשבר תהיה הרבה יותר ארוכה ותעלה הרבה יותר כסף", הוא אמר.

רודב הוסיף כי "אנו לא מתכוננים נכון לבעיות, ולראיה לא רכשו מספיק מטושים. חסכנו בתחום הבריאות ונשלם על כך בריבית דריבית. הסגר הוא מכיוון שאין מספיק מכונות הנשמה. כל המכונות שישראל צריכה בתרחיש קטסטרופלי מסתכמות במיליוני שקלים בודדים. כעת, מכיוון שאין מספיק מכונות הנשמה להתמודד עם משבר הקורונה, גורמים נזק למשק המוערך בעשרות מיליארדי שקלים".

מניית בזק

מבחינתו של רודב ההתנהלות הלא נכונה של המדינה היא רוחבית - ובאה לידי ביטוי גם בתחום התקשורת. "אם היו נותנים לבזק ושאר השחקנים בשוק לפרוש סיבים באופן חופשי לפני שנה וחצי - המדינה היתה מגיעה למשבר במצב שונה. באמצעות תשתיות מתקדמות יותר, ניתן היה להעניק לאזרחים שירותים מתקדמים. תלמידים יכולים היו ללמוד מרחוק וניתן היה לבצע את כל בחינות הבגרות מרחוק. בנוסף, ניתן היה לנטר מהבית".

רודב מסביר כי "העסקים נכנסים למיתון כי לא נערכו מראש ומאלתרים. אפשרות של עבודה מרחוק היתה שמה את ישראל במקום אחר". מבחינתו של רודב אין מדובר רק בפגיעה בעסקים, שכן ניתן היה להפחית את הפגיעה בכלל האוכולוסייה. "השערורייה הגדולה ביותר היא שבמקום שמשרד התקשורת יקדם את הצעדים שאותם הוא רצה לקדם, המכרז על דור חמש נעצר ושמו בצד את פרויקט הסיבים".

משרדי בזקצילום: Bloomberg

בשל מגפת הקורונה, החליט אתמול שר התקשורת, דוד אמסלם, לדחות את כל השימועים והרפורמות בתחום התקשורת עד 1 במאי. כלומר, המשרד לא יגבש ויפרסם את המדיניות שלו עד אותו תאריך לפחות. משמעות ההחלטה היא עיכוב נוסף בפרישת הסיבים האופטיים בישראל.

מה היית מצפה שיעשו?

"המדינה צריכה לפרסם את החלטותיה ולתת לשוק לרוץ. במשבר של 2008 המדינה נכנסה לשיתוק, לא בגלל המשבר הפיננסי בארה"ב אלא בשל חוסר הוודאות בנוגע לשאלה אם המדינה תעזור או לא. כולם חיכו, אך כאשר בנק ישראל הודיע כי המדינה לא תעזור לאף אחד, המשק התחיל לעבוד כרגיל. על משרד התקשורת, במקום להתעסק עם זמני ההמתנה בקול סנטרים ולהקפיא ניידות מספרים ותעריפים, לפרסם את מתווה הסיבים מחר בבוקר ולצאת לדרך. זה יאפשר לחברות לפרוס את הסיבים תוך כדי המשבר".

מדבריו של רודב ניתן להבין שבזק מקבלת את המתווה של משרד התקשורת, ומוכנה להתחיל להפעיל את רשת הסיבים האופטיים. בניגוד לפעמים קודמות שבהן ניהלה בזק מאבקים רגולטוריים ומשפטיים כדי לשנות את מדיניות משרד התקשורת, הפעם, אומר רודב: "אנחנו לא מנסים לשנות את חוקי המשחק. אנחנו חושבים שהמדיניות של משרד התקשורת היא טעות, אבל המשרד החליט ואנחנו לא מתווכחים על זה".

מנכ"ל בזק דודו מזרחי. "בסופו של דבר, תשתית הסיבים היא היעילה ביותר"

המדיניות של משרד התקשורת לא מחייבת את בזק בפרישה של סיבים ברחבי ישראל, בניגוד למדיניות הקיימת בנוגע לתשתית הנחושת, במטרה להקל על החברה. כלומר, בזק יכולה להחליט בעצמה באיזה אזורים לבצע את הפרישה, אבל לא תוכל לבצע את הפרישה במקומות שעליהם ויתרה.

במקביל, תוקם קרן ייעודית מרווחי שוק התקשורת שתסבסד את הפרישה באזורים שעליהם היא ויתרה. מאחר שכ-90% מרווחי שוק התקשורת מגיעים מבזק, היא תממן את רוב הקרן.

בזק התנגדה בהתחלה למדיניות משרד התקשורת, אבל כעת רודב מצהיר כי החברה מוכנה לפעול על פי המדיניות. "נכון לרגע זה אנחנו לא יודעים בדיוק את פרטי המתווה", אומר רודב, ומסביר כי בזק תחליט על היקף הפרישה בעתיד. "בהתאם למתווה של משרד התקשורת אנחנו נתחיל בפרישה. אם המתווה יהיה סביר, נוכל להגיע להיקפי פרישה גדולים, אם לא - היקף הפרישה יהיה נמוך".

בזק סיימה את 2019 עם הכנסות של 8.9 מיליארד שקל, EBITDA מתואם של 3.7 מיליארד שקל והפסד של 1.078 מיליארד שקל. לחברה 2.3 מיליון לקוחות בסלולר, 555 אלף לקוחות בטלוויזיה של yes, ו-1.7 מיליון לקוחות בטלפון הקווי.

בנטרול מחיקת נכס המס בגין הפסדי yes בסך 1.166 מיליארד שקל, ירידת ערך פלאפון בסך 951 מיליון שקל, ירידת ערך של 102 מיליון שקל בבזק בינלאומי, ורישום רווח הון בסך 403 מיליון שקל ממכירת מתחם סקיה לקבוצת נבע, הרווח הנקי של בזק ב-2019 הסתכם ב-950 מיליון שקל - בהשוואה לרווח של 983 מיליון שקל ב-2018.

השחיקה ברווחיות של הפעילות הקווית או השפעת ההתייעלות על הדו"חות הכספיים לא מדאיגה את המשקיעים בעת הנוכחית, אלא איך בזק תתמודד עם משבר הקורונה.

בזק. בעלי השליטה ניהלו עם משרד התקשורת בנוגע לרגולציה על החברהצילום: תקשורת תאגידית בזק

איך משבר הקורונה משפיע על בזק?

"בגלל ההיערכות שלנו בשנתיים האחרונות, אנו נכנסים לאירוע שלא היה צפוי - במצב טוב מאוד. את השינויים הארגוניים שעשינו אנו משפרים כעת. ההתייעלות בוצעה בכל הקבוצה ואנו רואים את התוצאות. חיזקנו את המצב הפיננסי של הקבוצה, הורדנו את החוב, הארכנו מח"מ, שיפרנו את הנזילות ואנו כעת ערוכים לכניסה למיתון. השאלה אם מדובר יהיה במיתון עמוק וארוך או לא. אנו מתכוננים לשתי האפשרויות. תרחיש אחד שהאירוע יגמר בסוף רבעון שני ברמה העוצמתית מבחינה בריאותית והשוק ייצא מהמיתון בסוף רבעון שלוש או ארבע. או המיתון והמגבלות הבריאותיות יימשכו עד סוף השנה".

בזק הקטינה את החוב שלה לבנקים ולמוסדיים ב-14.5% במהלך 2019, כך שהוא מסתכם נכון לסוף 2019 ב-9.558 מיליארד שקל. "ירדנו בחוב בצורה מאוד משמעותית ב-1.6 מיליארד שקל ושינינו את מבנה החוב באמצעות גיוס חוב של 1.9 מיליארד שקל ורכישה של חוב ישן. המצב בו לקבוצת בזק קיימת יתרת מזומנים מאוד גדולה של 1.6 מיליארד שקל נותן לנו כרית גדולה לכל מצב ותרחיש. שוק התקשורת חסין ביחס לשווקים אחרים, השירות ייפגע בצורה פחות דרמטית, הצורך הוא חיוני, לא רק במיתון אלא תחת הסיטואציה ההזויה שנכפתה על האכולוסייה. עכשיו יש צורך חיוני של האוכלוסייה לשמור על תקשורת ואורך חיים שפוי ופעילות כלכלית מינימלית".

מתי התחלתם להיערך למשבר הקורונה?

"התחלנו להיערך כשהתחילה התופעה בסין. היום אנו מוכנים מעבר לדרישות של המדינה. הנושא הראשון היה לוודא הגנה על העובדים, את העבודה מרחוק התחלנו מוקדם משנדרש, מתוך מחשבה שזה יתן לנו יתירות של עובדים ואפשרות לרווח את אלא שצריכים לעבוד באותו מרחב. יש לנו יכולת להפעיל את המטות ומרכזי השירות מהבית. נכון שזה יותר קשה, מסובך ומורכב ואולי זמני ההמתנה של לקוחות יתארכו, אך זה לא רק בשל ירידה במספר העובדים - אלא בשל עלייה בהיקף הפניות מצד לקוחות שצריכים להיערך לעבודה מרחוק".

מה מספר העובדים שעובדים מהבית?

"כמה מאות עובדים, בעיקר של מרכזי התמיכה, השירות והמטה. הטכנאים עובדים באופן מלא".

איך הטכנאים נכנסים לבתים כאשר יש חשש להידבקות?

"מוודאים מראש לפני שנכנסים לבית אם מישהו חולה או נמצא בבידוד - ופועלים בהתאם להנחיות".

פרישת סיבים אופטיים של בזקצילום: רונן טופלברג

האם עובדים מבזק נפגעו?

"יש עובדת אחת מהבוקר, שלא קשורה לטכנאים, שאובחנה כחולה, אך זה לא קשור לעבודה בבזק. מישהי שלא באה במגע עם לקוחות. עובדת מהבק אופיס שאנו מאחלים לה בריאות מלאה.

"אנחנו ערוכים באופן מלא להמשיך את מתן השירות בעת המשבר בכל הקבוצה. חלק מהשרותים הותאמו לאפקט הקורונה ולצרכים החדשים: הרחבה מיידית של תשתיות, שירותים שמאפשרים עבודה מרחוק לעסקים, הרחבת רוחב פס ל-ICP ולקוחות".

האם משבר הקורונה מגדיל את הכנסות בזק?

"לא. אנו נותנים את השירותים בתעריפים הרגילים שלנו. האפקט על ההכנסות חיובי, כתוצאה מהרחבת רוחב פס או הצטיידות במחשבים ניידים בשל רצון של הארגונים לאפשר עבודה מהבית. יש אבל סקטורים שחווים ירידה בהיקף הפעילות כתוצאה מהירידה בענפי התיירות והעסקים הקטנים, שם בהחלט אנו רואים פגיעה מאוד משמעותית. אנו חווים ירידה חדה בהכנסות רומינג - שירותי טלפוניה בחו"ל - בשל העובדה שאנשים לא טסים ותיירים פחות מגיעים לכאן. בתחילת המשבר בסין היתה לנו בעיה באספקה של חלק מהציוד, אך מאז התארגנו וכעת אין כמעט בעיה. יש בעיה מקומית, למשל התנפלו על כל המחשבים הניידים ואנו מתארגנים בהתאם".

מה יהיה אפקט הקורונה על בזק?

"יש אפקטים חיוביים ושליליים, אך אין לצפות שבתקופה של מיתון התוצאות ישתפרו. אנו לא יודעים מה יהיה האפקט. הוא יכול להיות נייטרלי או שלילי באופן קל. אין לנו תמונה מדויקת ולכן אנו גם נערכים בשביל להוריד עוד הוצאות. הוצאנו כמה מאות עובדים לחופשה ללא תשלום עקב סגירה של נקודות מכירה בקניונים - ובהתאם להנחיות. אנו בוחנים דרכים נוספות שיאפשרו לנו לחסוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב