אפי נכסים נכנסת למשבר הקורונה עם מיליארד שקל בקופה

אבי ברזילי, מנכ"ל החברה: "אנו מתמודדים עם אתגר שלא היו כדוגמתו וצופים כי ניאלץ לדחות פרויקטים ולבטל או להשהות עסקות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
מנכ"ל אפי נכסים, אבי ברזילי
מנכ"ל אפי נכסים, אבי ברזיליצילום: ניר קידר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אפי נכסים סיכמה את 2019 עם הרווח הגבוה ביותר עד כה. הרווח המיוחס לבעלי המניות צמח ב-14% ל-387 מיליון שקל. בקופת החברה נותרו כעת כמיליארד שקל שיוכלו לעזור לה להתמודד עם הזמנים הקשים.

בשיחה עם TheMarker, ציין מנכ"ל החברה, אבי ברזילי כי "אנו וכלל המגזר העסקי, מתמודדים עם אתגרים שלא היו כדוגמתם. אנו צופים שהמצב במשק בישראל ובמדינות בהן החברה פועלת ייאלץ אותנו לדחות פרויקטים, לעכב הקמת פרויקטים חדשים, לבטל או להשהות עסקות מתוכננות ואף נחווה פגיעה בהכנסות החברה בחודשים הקרובים. ואולם, כיוון שאנו נכנסים לתקופה זו עם איתנות פיננסית גבוהה אני מאמין שנצלח אותה בשלום".

מניית אפי נכסים

האם עומדים להכריז עליכם כעסק שיכול לפעול גם בשעת חירום?

"אני לא מאמין. ברגע שייסגרו את הכל ייסגרו גם אותנו. נכון להיום, באופן מפתיע אתרי הבנייה בישראל ובחו"ל עובדים כרגיל. אולי משום שאלה מקומות פתוחים אז אין כעת הגבלות אך ברור לי שהן יגיעו. אנו לא יכולים להתעלם מהמגמה. הנחת העבודה שלנו שתהיה הקפאת פעילות למספר חודשים".

תפטרו עובדים?

"לא, אין לנו כל כך הרבה עובדים, אנחנו צוות מצומצם. אני לא יודע מה חברות האחזקה והניהול יעשו. כרגע אני משלם להן באופן שוטף. מה הן יעשו בעת הדממה מוחלטת - קשה לי לענות".

איך הושפע העסק ממשבר הקורונה?

"ברור שיש ירידה בחו"ל בפדיונות כתוצאה מירידה חדה במספר המבקרים. עיקר העיסוק של אפריקה נכסים הוא השכרה של בנייני משרדים. נכון לעתה לא קיבלנו הרבה פניות מיוחדות בנושא שכר הדירה. אולי ממספר שוכרים בודדים, אבל העין צופה פני עתיד וברור לי שההכנסות ירדו באופן חד בחודשים הקרובים. אנו מגיעים למשבר איתנים פיננסית, עם מיליארד שקל בקופה שיאפשרו לנו גם לנצל הזדמנויות ללא כל צורך בגיוס משוק ההון: לא של אקוויטי ולא של חוב. אנו נוכל לפרוע את כל התחייבויותינו - גם את החוב הבנקאי וגם את החוב של האג"ח. אני מניח שמכיוון שהכל אדום כעת בשל הפדיונות הגבוהים, השוכרים מוכרים מה שהם יכולים, אך כשהשוק יירגע ויידע להבחין בין החברה שלנו לחברות אחרות שלא מוכנות למשבר".

אפריקה ישראל. ייסדה את היישוב סביוןצילום: עופר וקנין

מה אתה צופה שיקרה לאחר המשבר?

"סימן שאלה גדול. קשה להעריך. אני מאמין שתהיה צמיחה מאוד גדולה, ואנשים ירוצו לחופשות וכדומה. אם זה יהיה סיפור של מספר חודשים, המדדים יתיישרו מחדש אך למדינה זה יעלה הרבה מאוד כסף. עדיין קשה להעריך איך המשבר יסתיים ואיך ההיחלצות הכלכלית תתרחש לאחר שהעניין הבריאותי יסתיים".

ה-NOI של אפריקה נכסים השתפר ב-2.4% ל-415 מיליון שקל. הגידול של 9% ב-NOI בפעילות באירופה נשחקה בגלל השחיקה החדה של היורו מול השקל במהלך 2019. חלק החברה ב-NOI ברבעון הרביעי הסתכם בכ-110 מיליון שקל בהשוואה לכ-108 מיליון ברבעון המקביל אשתקד. ה-FFO הסתכם ב-2019 ב-177 מיליון שקל, בהשוואה ל-158 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - גידול של 12%.

ה-FFO ברבעון הרביעי של השנה הסתכם בכ-49.5 מיליון שקל, המהווים קצב שנתי של 198 מיליון, גידול של 25% בהשוואה ל-2018. במהלך הרבעון הרביעי הושלמה העסקה לרכישת מלוא האחזקות בפרויקט איירפורט סיטי בבלגרד והיא השפיעה על ה-FFO באופן חלקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות