מה בודקת כעת S&P מעלות בחברות המדורגות - ומי נתפסה לא ערוכה למשבר?

רונית הראל, מנכ"ל חברת הדירוג: "חברה שהיתה בנויה על מחזור שוטף בשוק ההון היא כזאת שיכולה להיתקל בקשיים משמעותיים, בהנחה שהשווקים לא יהיו פתוחים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית הראל בן זאב
צילום: אסנת רום
שלי אפלברג
שלי אפלברג

משבר הקורונה ייאלץ את חברות הדירוג לבצע בדק בית מול החברות שאמורות לבצע פירעונות גדולים של חוב בחודשים הקרובים, ולוודא שהן ערוכות עם מספיק מזומן בקופה. אם הן לא - לבדוק כיצד הן נערכות להתמודד עם בעיית הנזילות. הפעם הדירוגים ייבחנו בקפידה, בשביל לראות אם המחדלים של משבר 2008 חוזרים על עצמם, או אם הפעם יקדימו תחזיות חברת הדירוג את השוק.

"אנחנו בודקים את כלל החברות באופן רציף ברמה יומיומית ונמצאים בקשר ישיר עם החברות", מספרת רונית הראל, מנכ"ל S&P מעלות, בשיחה עם TheMarker.

קבוצת דלק

האם יש חברות שנכנסו למשבר ואין להן מספיק מזומן בקופה או דרך להפוך נכסים למזומן בשביל לשלם את הפירעונות הקרובים?

"החברות שמדורגות בדרך כלל לא נמצאות במצב הזה, שכן אחרי שנים של שוק שורי, חלק גדול מהחברות התארגנו. סקרנו את כל החברות, והכנסנו שלוש לרשימת המעקב - קבוצת דלק, שפועלת בתחום האנרגיה; כנפיים, בעלת השליטה באל על; והחברה האמריקאית GFI, שנשענת על ענף המלונאות. זאת הפעם הראשונה שיש כל כך הרבה הערכות לגבי כמה זמן המשבר יימשך. השאלה היא הנזילות וההתחייבויות לזמן קצר - חברה שהיתה בנויה על מחזור שוטף בשוק ההון היא חברה שיכולה להיתקל בקשיים משמעותיים, בהנחה שהשווקים לא יהיו פתוחים".

מיהן החברות שעלולות להיתקל בקשיים?

"אנחנו מגדירים מגזרים שחשופים יותר ועלולים להיפגע לא רק ברמת הנזילות, אלא גם ברמה העסקית וברמת היחסים הפיננסיים. במסגרת זו מוגדרים מספר תרחישים שסביר שיקרו במצב החדש ובוחנים עד כמה החברה יכולה להיפגע, לרבות מבחני רגישויות. בודקים אם לחברה יש יכולת לעמוד בהתחייבותיה בטווח הקצר, ללא מיחזור מחדש משמעותי. הבחינה כוללת בדיקת מקורות ודאיים, שכוללים מזומנים זמינים, מסגרות אשראי מחייבות לא מנוצלות, מול שימושים שהם חלויות קרן וריבית והוצאות הנהלה וכלליות.

איך אתם יכולים לדעת שהמידע אמין?

"אנחנו מקבלים מידע מהחברה, וכחברת דירוג אנו לא מבצעים בדיקת נאותות גם באופן שוטף".

אתם מתווכחים איתן על התזרימים החזויים שהן מציגות?

"כרגע אנחנו נתונים בשבועיים הראשונים של המשבר, ובודקים את הנזק בזמן הקצר והמיידי. צריך לזכור שמדובר בחברות מפוקחות, ורשות ניירות ערך לא מקטינה ראש בנושא הדיווחים. על החברות מוטלת הרבה אחריות, והן נזהרות מאוד בדיווחים."

מה אתם שואלים את החברות למצבן?

"אנו מבקשים מהן להציג לנו תזרים מזומנים שוטף מעודכן וכן מקורות נוספים שמראים לנו על הנזילות; בודקים אם יש להן יכולות חלויות שוטפות באג"ח או בנקים, עובדים וספקים, ובודקים אם יש להן יכולת לשלם אותן. הבעיה בשוק האג"ח המקומי היתה תמיד שאין גיוון סקטוריאלי וזה מצב מסוכן שלא מאפשר לגוון השקעות.

מטוסי אל על בנתב"גצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

"חלק גדול מהחברות הן בנקים או נדל"ן. ב- 2019 הנדל"ן היווה 35% מהחוב שגויס בארה"ב, שהסתכם ב-3%. דווקא בתקופה הזו אנו רואים את הבנקים מגיעים למשבר במצב טוב. הלימות ההון שלהן איתנה ויש להן כרית כדי לעמוד בפגיעה במשק. גם בנדל"ן, חלק גדול מחברות הנדל"ן המניב שאינם קניונים שומרות על רמת נזילות מאוד טובה, גייסו חוב ולא אמורה להיות להן בעיה בטווח הקצר. ברור ש-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) ייפגע, וכן FFO (הרווח הנקי התזרימי). אך עדיין, יש להן יכולת עמידות.

"ברור שזה לא מצביע על מצב המשק, שבו יש הרבה חברות קטנות לא ציבוריות במצב כלכלי פחות טוב, ולכן הסיטואציה שונה. הסיכון הנוסף קשור לעובדה שלפיה 60% מהשוק הישראלי מוחזק על ידי הציבור בשווקים אחרים באחזקה נמוכה יותר. הפדיונות מעצימים את המגמה, ובגללם נגרמת עלייה מאוד משמעותית במרווחים. אמנם בחו"ל המגמה דומה, אולם העלייה במרווחים פחות חדה והיא מאפשרת לחברות האמריקאיות להנפיק.

הראל מציינת כי שוק ההנפקות בחודשים ינואר-פברואר היה מאוד פעיל, והיקף ההנפקות בו הסתכם ב-13.5 מיליארד שקל. "למעט מליסרון, שביצעה הנפקה בהיקף של 400 מיליון שקל, במארס לא בוצעה אף הנפקה נוספת", היא אומרת. "גם באירופה ובארה"ב, שעוברות טלטלה דומה, חלה ירידה דרסטית של פעילות ההנפקות. בארה"ב עדיין מתבצעות הנפקות, אך ההיקף לא משמעותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש