ההפתעה של האוצר: השחיל מתנה של מאות מיליוני שקלים לחברות הגז במסמך התמריצים למשק

מסמך "חבילת הצעדים לשמירה על יציבות המשק" שפירסם אתמול משרד האוצר כולל באחד מהסעיפים החלטה על קידום מואץ של הקמת קו צינור שישמש ליצוא גז מישראל למצרים ■ לובי 99: "מדובר בניסיון 'לגנוב סוסים' בתקופת משבר זו"

ערן אזרן
ערן אזרן
אסדת הגז "לווייתן"
אסדת הגז "לווייתן". "נובל אנרג'י" ויצחק תשובה ניצחו את תושבי האזור הפסטורלי שייחשפו לזיהום קשה ורעילצילום: מארק ישראל סלם
ערן אזרן
ערן אזרן

בשעה שהמשק נקלע למשבר יוצא דופן בעוצמתו, ממשלת ישראל אינה מוותרת על מתנה נדיבה לחברות הגז - סובסידיה של מאות מיליוני שקלים. מי שיעיין במסמך "חבילת הצעדים של משרד האוצר לשמירה על יציבות המשק", שפורסם אתמול ברקע למשבר הקורונה, יגלה באחד מהסעיפים האחרונים החלטה על קידום מואץ של הקמת קו הולכת גז לצורך הגדלת ייצוא הגז הטבעי למצרים.

מדובר בצינור הולכת גז ימי בין אשדוד לאשקלון – בעלות הקמה של 800-700 מיליון שקל. באמצעות הקו אמורות חברות הגז בישראל – בהן נובל ארנג'י, דלק קידוחים, רציו ועוד – להעביר גז ממאגרי לווייתן ותמר ללקוח המצרי — חברת דולפינוס. הקו אמור להגדיל את יכולת היצוא מישראל – מאחר שהתשתית הקיימת אינה מאפשרת לייצא את מלוא הכמות החוזית.

טרם הבחירות, רשות הגז במשרד האנרגיה בראשות שר האנרגיה, יובל שטייניץ, פירסמה טיוטת החלטה, לפי המדינה (נתג"ז) תישא ב-50% מעלות הנחת הצינור – כלומר, מתן סובסידיה של 350–400 מיליון שקל. טיוטת ההחלטה, שפורסמה בפברואר להערות הציבור, סותרת החלטה קודמת של הרשות, שלפיה היצואן יישא במלוא עלות התשתית ליצוא – כלומר, חברות הגז.

בחודשים האחרונים ניהלו דלק ונובל מגעים ארוכים עם רשות הגז והפעילו לפי מקורות בממשלה לחצים כבדים, במטרה שנתג"ז — שאחראית על צנרת ההולכה — תחלוק עמן את עלויות הצינור. עד כה נתג"ז סירבה, בטענה שהחלטת מועצת רשות הגז, עוד מ–2014, קובעת כי מימון פרויקט המיועד ליצוא יתבצע על ידי היצואן וכי אין צורך אמיתי בצינור.

אסדת קידוח של נובל אנרג'יצילום: AFP

כדי לקדם ההחלטה על הקמת קו ההולכה, ברשות הגז החליטו שהצינור החדש לא יוגדר "צנרת ייעודית" ליצוא, אלא יסווג כ"מקטע משולב" — הגדרה חדשה, שמשמעותה שהצינור ישמש גם את המשק, בהיותו צינור אלטרנטיבי במקרה של תקלה (גיבוי ויתירות באמצעות סגירת לולאה). לאור זאת, ברשות הגז החליטו כי עלות הצנרת תמומן במחציתה על ידי נתג"ז, ומחציתה תושת על היצואן — חברות הגז.

ארגון לובי 99 שלח מכתב בהול למשרדי האוצר והאנרגיה – במטרה למנוע את המחטף, בטח בשעה שאין ממשלה קבועה בישראל: "נדהמנו לגלות שבין שלל צעדים חיוביים, חבויה במסמך הצעדים הטבה עצומה ובלתי מוסברת לחברות הגז: מימון על חשבון הציבור של צינור לטובת הגברת הייצוא למצרים. מדובר בהטבה של מעל 300 מיליון שקל, שתלך כל כולה לכיסי חברות הגז – על חשבון משלם המסים.

"החלטה זו עומדת בסתירה להחלטה של מועצת הגז, לפיה כלל עלות הקמת הצינור המיועד לייצוא – תוטל על היצואנים. כך, ההחלטה העומדת כעת לשימוע ציבורי, ושכעת מועברת בחסות הטבות על רקע משבר הקורונה, הינה החלטה המשנה את המדיניות בניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי", כתב עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי99, שמאיימת בפנייה לערכאות משפטיות.

"אנו קוראים לביטול מיידי של סעיף זה מבין סל הצעדים של משרד האוצר במסגרת משבר הקורונה. ניסיון חברות הגז 'לגנוב סוסים' בתקופת משבר זו, ולאשר בכסות המשבר מהלך הפוגע כלכלית בציבור – תוך עקיפת השימוע הציבורי, מהווה ניצול ציני של המצב המשברי אליו נקלעה המדינה ועומדת בניגוד להליך המנהלי התקין שיש לקיים על מנת לקבל החלטה כגון זו", כתבו בלובי 99.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן