האוצר שלח את אל על למקצה שיפורים, לא תקבל בשלב זה הלוואה של 700 מיליון דולר

לאחר שעות של דיונים, שנמשכו אל תוך הלילה, דחה משרד האוצר את הבקשה של חברת התעופה בטענה שתוכנית ההתייעלות שהציגה אינה מספקת ■ גם ישראייר הגישה בקשה לסיוע ממשרד האוצר, ובמקביל מפעילה לחץ על החברה האם

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוסי אל על בנתב"ג
מטוסי אל על בנתב"גצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
יורם גביזון
יורם גביזון

אל על עומדת בפני אתגר תזרימי משמעותי לאחר שמשרד האוצר דחה אמש (א'), בדיון שנמשך עד לשעות הקטנות של הלילה, את בקשת הסיוע שלה, בטענה שתוכנית ההתייעלות שלה אינה מספקת. אל על ביקשה ממשרד האוצר ערבות מדינה להלוואה ומענק בסך 700 מיליון דולר, בטענה שהנחיית משרד הבריאות שלא לטוס טיסות לא הכרחיות, גרמה לביטולים מסיביים של הזמנות.

החשב הכללי ואגף התקציבים באוצר דרשו מאל על תוכנית התייעלות שתאפשר לה לפרוע את ההלוואות שתקבל. התוכנית שהגישה אל על כללה הוצאות לחופשה ללא תשלום של 80% מעובדי החברה, פיטורי 1,350 עובדים (שהם 21% מעובדי החברה) כולל 600 עובדים קבועים ו-750 עובדים זמניים, וכן הפסקת השקעות למשל במפעל המזון למטוסים של החברה הבת ת.מ.מ. התוכנית שהוכנה בסיוע משרד רואי החשבון BDO, התבססה על תחזית ב-3 שלבים: שלב הדימום, שבו החברה נעדרת הכנסות בשל הדממה הכמעט מוחלטת של פעילותה. שלב ההתאוששות, עם סיום משבר הקורונה שבו תהיה חזרה הדרגתית של נוסעים. ושלב הצמיחה שבו החברה תחזור לפעילות מלאה ותרוויח.

הבעיה העיקרית של אל על היא כניסתה למשבר החמור בתולדות ענף התעופה, כשהיא ממונפת בשל תוכנית לרכישה וחכירה של 16 מטוסי דרימליינר בשלוש השנים האחרונות, שהגדילה את החוב הפיננסי נטו של החברה ל-1.8 מיליארד דולר. אל על מתמודדת גם עם הסכמי עבודה קיבוציים שמקשים עליה להוריד את בסיס ההוצאות הקבועות שלה, שהוא הכרח כדי לעמוד בתשלומי הריבית הנוספים כתוצאה מקבלת הלוואת הגישור בערבות המדינה של משרד האוצר.

אל על זקוקה להלוואה בערבות משרד האוצר כדי לפרוע תשלומי קרן וריבית על הלוואותיה ולשלם דמי חכירה בסכום כולל של 330 מיליון דולר ב-2020, זאת כשהכנסותיה ירדו ל-0 כמעט. נוסף על סכומים אלו אל על חייבת לממן את הפיצויים לעובדיה הקבועים מעבר לפיצויים שהופרשו עבורם, לשלם דמי שכירות על 36 המשרדים שהיא מחזיקה ברחבי העולם ולסלק את התחייבויותיה בעסקות שמגדרות 43% מצריכת הדלק הסילוני המתוכננת ב-2020. עסקות אלה לא הביאו בחשבון את השבתת החברה באופן מלא כמעט ממארס 2020.

חברת תעופה נוספת שהגישה בקשה לסיוע מהאוצר היא ישראייר מקבוצת איי.די.בי. החברה, שמנוהלת על ידי אורי סירקיס, מבקשת ממשרד האוצר הלוואה של 15 מיליון דולר, ובמקביל מפעילה לחץ על החברה האם איי.די.בי פיתוח להשיב לה הלוואה בסכום של 5 מיליון דולר שנתנה לאיי.די.בי. ההלוואה עומדת לפירעון בסוף מארס 2020, אולם בשלב זה, נראה שסיכוייה לקבל בחזרה את הכסף מעטים, משום שאיי.די.בי פיתוח דיווחה שאין ביכולתה לשלם בסוף מארס 2020 את התשלום בסכום של 11 מיליון שקל לבעלי איגרות החוב - שהם נושים מובטחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"