יו"ר רשות ניירות ערך: "במקרה קיצון - נעצור את הפדיונות בקרנות"

ענת גואטה מנסה להרגיע את הציבור ■ "חשוב להסתכל על הדברים לטווח ארוך", היא אמרה ל-TheMarker ■ "הרשות פועלת לחזק את יועצי ההשקעות שנמצאים בחזית וסופגים את האש"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: AMMAR AWAD/רויטרס
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"הציבור זקוק לרוח מנהיגותית - וחשוב שאנחנו נהיה שם" - כך אומרת יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, בשיחה עם TheMarker. הרשות פירסמה שורת הקלות, בעקבות שיחות עומק שניהלה עם כלל הגופים המוסדיים במשק - שמנהלים את חסכונות הציבור. מטרת השיחות היתה להבין כיצד ניתן להקל על מנהלי הכספים בעת משבר הקורונה.

התלונות היו מגוונות: קושי להשיג דולרים, ציטוטים שהמוסדיים מקבלים, ומגפת הפדיונות בקרנות הנאמנות - שגוררים את השוק הישראלי למפולת. מנהלי הקרנות הסבירו לאנשי הרשות כי הלחץ המסיבי מקשה על תפקודם היומיומי והיכולת של התעשייה לשמר את עצמה, בזמן שלא ברור מתי הכספים שיוצאים ממנה יחזרו.

"חובתינו הקדושה היא לנהל את המשבר הלא פשוט הזה, שלובש צורה חדשה בכל יום", אומרת גואטה, "התמודדות היא אינטנסיבית. לכן, הרשות מבצעת הערכות תוך יומיות ונמצאת בקשר ישיר עם התעשייה, בקשב מלא, במטרה לפעול במהירות. לרשות יש סמכות במקרי קיצון לעצור את הפדיונות בקרנות. זה אומנם לא אופטימלי, והרשות לא עשתה בכך שימוש עד היום (שכן במשברים הקודמים מנתקי הזרם בבורסה ביטלו את הצורך בכך) אבל על הציבור לדעת שהמנגנון קיים".

מתי המנגנון יופעל?

גואטה: "במצב קיצון. אני לא יודעת כרגע להגדיר את הנקודה וגם לא נכון שנחשוף אותה בפני הציבור, שכן הוא עשוי בטעות להוביל אותנו לשם. אנו נשקול את השימוש רק בעת הצורך. במקביל, אנו עומדים בקשר ישיר עם רגולטורים נוספים, משתפים עמם מידע ומתייעצים - בשביל להעניק פתרונות הוליסטיים לשוק".

בורסת תל אביבצילום: אייל טואג

שעת החירום שאליה נקלעו אנשי הרשות הביאה אותם להקים צוות יעודי שייתן מענה במשך כל שעות היממה לגופים הפועלים בשוק. כמו כן, ניתנה לחברות מדווחות ארכה של 30 למועד פרסום הדו"ח השנתי - עד סוף אפריל. בתוך כך, ניתנה גם ארכה של 60 יום למנהלי התיקים ויועצי ההשקעות לפרסום הדו"ח השנתי בנוגע להון העצמי של חברות הביטוח ל-2019. בנוסף, ניתנו הקלות בדיווח השוטף שאותו נדרשים להעביר מנהלי קרנות הנאמנות: אם עד היום הוגבלה היכולת לבצע פעולות מתואמות מול קרנות גידור, כעת החליטה הרשות להקל ולאפשר לבצע פעולות מתואמות עם גורמים שאינם מנהלים כסף לאחרים, במטרה לייצר נזילות.

הרשות הבהירה לכל בעלי השליטה והחברות שמחפשים לתמוך במחירי המניות ואגרות החוב שקורסות בבורסה כי אם הם לא רוצים לבצע עבירת מידע פנים בטרם פרסום הדו"חות - עליהם לפרסם דו"ח מקדים ש"ינקה" את מידע הפנים הקיים אצל החברה, כך שיוכלו לבצע רכישה גם לפני פרסום הדו"ח המלא. ואכן, ניתן היה לראות כי גזית גלוב כבר מיישמת את ההבהרה הזו.

גואטה מסבירה כי "משום שנושא השבתת המשק הופך להיות מרכזי ככל שעובר הזמן, היה לנו חשוב להגדיר את המערכת הפיננסית שנדרשת לתפקוד השוטף של הבורסה, כך שביום שבו יוחלט כי על המשק לעבור להשבתה מלאה, יהיה ברור מיהם הגורמים החיונים למתן שירות לציבור".

מי הם אותם גורמים?

נכס של גזית גלוב בברזיל

גואטה: "המעגל הראשוני מורכב מהשחקנים הפעילים במסחר ומנהלי הקרנות והתיקים. המעגל השני הוא התעשייה התומכת, שכוללת גופים מתפעלים של סוחרים וגופים שמספקים מידע וציטוטים".

לדברי גואטה, "המיפוי נעשה ברמה מאוד גבוהה, לאחר מאמץ אינטנסיבי שלנו. רצינו לדעת כמה עובדים יש בתחום, כמה עובדים מהבית, וכמה נדרשים להפעיל את העסק מקרוב. המטרה היא שהמערכת תוחרג מההשבתה, בשביל לאפשר פעילות תקינה בבורסה".

עוד ציינה גואטה כי "הרשות פועלת לחזק את יועצי ההשקעות שנמצאים בחזית וסופגים את האש, שמגיעה מצד ציבור מבוהל שבא לפדות את ההשקעות שלו בקרנות. חשוב היה לנו לומר להם שאנחנו סומכים על שיקול הדעת של היועצים שיכווינו על פי הצרכים של הציבור ויהיו בלם מקצועי טוב בפני הפאניקה. מדובר בתפקיד מאתגר. לכן גם החלטנו לתת להם הקלות באופן שבו הם מתעדים את הייעוץ שלהם בעת המשבר. זה משדר ליועצי ההשקעות שאנו מאמינים בשיקול הדעת שלהם בימים לא פשוטים".

עוד סיפרה גואטה כי קרנות נאמנות שנמצאות בחריגה ונדרשות לקבל "וויבר" פונות לרשות ונענות בהתאם לצורך. "האופן שבו קרנות הנאמנות ממשות את גלי הפדיונות הוביל למכירות סביב נקודות מכירה שלא מייצגות את מצב השוק האמיתי - אלא שוק במשבר עומק".

יש לך דוגמא?

גואטה: "השוק של אג"ח ממשלתי הוא שוק מיידי ושם מבצעות הקרנות פדיונות. בעקבות כך ראינו עלייה בתשואות של האג"ח ממשלתיות, בניגוד למגמה בעולם לנוס לנכסים בטוחים. ישראל היא בין המדינות הבודדות שבה התשואה קפצה. באופן טבעי, כשקרן ממשת נכסים בשוק עמוק היא עלולה לחרוג מכללי השקעה אחרים. אז פונים לצוות הרשות ואז הוא שוקל את הנושא ומעניק הקלות".

עוד הוסיפה גואטה כי "צריך להזכיר את החשיבות הקיימת בהסתכלות ארוכת טווח. הציבור ממהר במשבר לפעול כחלק מעדר ולבצע מימושים במקום שבו אין הכרח לכך. הגורמים שקונים הם מנצלי הזדמנויות ושהמשבר יעבור הציבור לא יהיה שותף לתיקון שיהיה בשוק. לכן חשובה ההסתייעות בגורמי מקצוע. אני הייתי ממליצה גם לתקשורת להיות מודעת לאופן שבו משתמשים במלים. יש להן משמעות והשפעה. שימוש במלים קיצוניות שמייצרות בהלה ופאניקה יכולות להוות קטליזטור לאירועים שאפשר להימנע מהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו