פז תבצע הפרשת ענק של 555 מיליון שקל לירידת ערך בית הזיקוק באשדוד

החברה צופה שבית הזיקוק יפסיד 60 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020 כל עוד לא יחול שינוי במרווחי הזיקוק, במחירי הנפט הגולמי ובכמויות המכירה בתחנות התדלוק בעקבות וירוס קורונה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת דלק של פז
תחנת דלק של פז
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת פז, שמנוהלת על ידי ניר שטרן, תבצע הפרשת ענק של 570-540 מיליון שקל לירידת ערך המוניטין של בית הזיקוק באשדוד.

פז מציינת שקיבלה אינדיקציה ראשונית ממעריך שווי חיצוני בנוגע לעבודה כלכלית בנושא בחינת הצורך בביצוע הפרשה לירידת ערך המוניטין, שנוצר ברכישתה של החברה ב-2006 . השווי המאזני של מגזר הזיקוק הסתכם ב-3.2 מיליארד שקל (846 מיליון דולר) נכון לסוף 2018.

משרד רואי החשבון BDO זיו האפט, שערך בסוף 2018 בדיקה לבחינת הצורך בהפרשה לירידת ערך המוניטין, הגיעה למסקנה שהשווי ההוגן של מגזר הזיקוק הוא 3.55 מיליארד שקל (947 מיליון דולר). בניתוח רגישות, שמבוסס על תרחישים פסימיים, מגיע שוויה ל-865 מיליון דולר.

ניר שטרןצילום: דרור ארצי

פז מעדכנת בנוגע להשפעת וירוס קורונה על פעילותה - היא עלולה לספוג השפעות מהותיות לרעה על שווי מלאי הנפט הגולמי הלא מגודר שלה אם מחיר הנפט הגולמי בסוף הרבעון הראשון של 2020, יישאר נמוך משמעותית מרמתו בסוף 2019. מאידך, לירידת מחיר הנפט הגולמי עשויה להיות השפעה חיובית על התוצאות הכספיות, מכיוון שהיא תגרום לירידה בעלות המכר ובשווי האובדנים בהפעלת בית הזיקוק, ותביא לירידה בהוצאות המימון של המלאי.

פז מציינת עוד כי אם תימשך הירידה בהיקף הטיסות מישראל ואליה, צפויה ירידה במכירות הדלק הסילוני של החברה ובהיקף שירותי התדלוק שהיא מספקת. עם זאת, החברה אינה צופה שלירידה בצריכת הדלק הסילוני תהיה השפעה על תוצאותיה הכספיות כבר ברבעון הראשון של 2020. ואולם אם הירידה תימשך, יהיה עליה לבחון את ההשלכות של הקיטון במכירות הדלק הסילוני על פעילות בית הזיקוק ותוצאותיה הכספיות.

פז מעריכה שאם התפשטות וירוס קורונה תגבר והנסועה תרד עמה, הצריכה הפרטית תרד והיקף הנסיעות לחו"ל ייפגע - יושפעו תוצאותיה הכספיות לרעה.

פז בוחנת מגוון פעולות להפחתת ההשפעות הפוטנציאליות של וירוס קורונה, ונערכת להמשלך הפעלה סדירה של מתחמי התדלוק וחנויות הנוחות, המשך אספקה סדירה של גז לבישול ולתעשייה וכן להמשך עבודה רציפה של בית הזיקוק.

פז צופה שאם לא יהיה שינוי מהותי במרווחי הזיקוק, במחירי הנפט ובכמויות המכירה - החברה הבת פז בית זיקוק אשדוד תרשום הפסד נקי של 70-50 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל