מגפת הקורונה כאן: חברת הייעוץ BCG ממליצה לבנקים איך להתמודד עימה

חברת הייעוץ מציעה למוסדות הפיננסיים לבחון תוכניות חירות שכוללות פיצול צוותים, עבודה מהבית והכנות למקרה ועובדים ייכנסו לבידוד ■ במקביל, בחברה מציעים למוסדות לפקוח עיניים להזדמנויות במשבר שאפשר לנצל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

התפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם הפילה את הבורסות. בתל אביב ובארה"ב הופעל פעמיים מנתק הזרם שעצר את המסחר. הצבע האדום לא פסח על אף אחד מהמדדים בתל אביב.

מדד ת"א 35 ירד בשבוע אחד ב-18.6% ומתחילת השנה גרם למשקיעים בו הפסד צורם של 25.6%. ת"א 90 ירד בשבוע ב-21.4% ומתחילת השנה מציג נפילה של 28.3%. ת"א 125 ירד השבוע ב-19.3%, ומתחילת השנה ירד ב-26.1%. מדד הנפט והגז, שקרס בשבוע אחד ב-42.6% בשל הקריסה במחירי הנפט, בעולם הניב מתחילת השנה למשקיעים בו הפסד עצום של 64.7%. מדד SME60 ירד בשבוע החולף ב-22.3%, ומתחילת השנה ירד ב-29.6%. מדד הבנקים נפל השבוע ב-15.8% ומתחילת השנה ב-25.9% ומדד הנדל"ן הציג נפילה של 24.5% בשבוע, והפסד של 26.3% למשקיעים בו מתחילת השנה.

בניגוד למגמה ששלטה בשנים האחרונות במטבע השקל, שהפך להיות אחד המטבעות החזקים בעולם, הזעזוע הפיננסי בשל משבר הקורונה הוביל את השקל להיחלש בחדות מול הדולר ב-4.4% בשבוע אחד, ו-3.9% מול היורו.

הפדיונות הגבוהים בקרנות הנאמנות והניסיון להציל במעט את כספי הפנסיה, באמצעות מעבר מסלולים בגמל, הובילו למחזורי מסחר גבוהים שלא נראו בישראל מאז המשבר הגדול ב-2008. המחזור היומי במניות נסק בחדות ל-4.8 מיליארד שקל, בהשוואה לממוצע של כ-1.8 מיליארד שקל, בחודשים הראשונים של 2020. גם בשוק איגרות החוב נרשם מחזור שיא של 13.6 מיליארד שקל, לעומת ממוצע של 3.4 מיליארד שקל בחודשיים הראשונים של 2020.

המשבר שעשוי לפגוע בפעילות המוסדות הפיננסים ברחבי העולם, הוביל את חברת הייעוץ הבינלאומית BCG (Boston Consulting Group), לתת את המלצותיה לגבי האופן בו המוסדות הפיננסים יידרשו לנווט את עצמם בימים בהם לא ברור איך הנגיף ישפיע על בריאות תושבי העולם בעתיד, ובשעה שלאף אחד אין תשובה למתי המגפה תמוגר. מבחינתם, המשבר הנוכחי הוביל את הבנקים למחוזות לא מוכרים בימים של ריבית אפסית שצועדת בכל העולם לעבר ריבית שלילית. "כלכלת העולם חווה שוק משולש: הראשון מצד ההיצע (למשל, מכשירים אלקטרוניים, מכוניות), השני מצד הביקוש (לדוגמה, חברות תעופה, בתי מלון) והשלישי מבחינת רמת הביטחון והאמון בשווקים. רמת אמון שמתבטאת כיום במדד הפחד-VIX, אשר לאחרונה הגיע ל-55, לא רחוק מרמתו הגבוהה אי פעם שנרשמה באוקטובר 2008", כתבה החברה.

ב-BCG מסבירים כי הגופים הפיננסים ייאלצו להתמודד עם האטה משמעותית בתנועת לקוחות, עקב הגבלות מקומיות או מחשש להידבק בנגיף במקומות ציבוריים; תפעול זירות מסחר תחת מגבלות החלות על אתרי התאוששות מאסון; ניהול שונה של סיכוני שוק סיכוני האשראי, הצפויים לעלות במיוחד בשל השווקים הדוביים התנודתיים; פגיעה ברווחיות כתוצאה משערי ריבית נמוכים. ב-BCG ממליצים למוסדות הפיננסיים על מספר פעולות.

בתוך הבית, ממליצים ב-BCG למוסדיים, להגן על עובדיהם בשביל להבטיח רציפות עסקית. "יוזמה זאת כוללת בחינת תוכניות רציפות עסקית וטיוב התקשורת הפנימית בכדי ליידע את העובדים באופן מדויק וסדיר, ולהבטיח לעובדים שרווחתם עומדת בראש מעייניה של ההנהלה", כתבו ב-BCG. "צעד זה כולל גם את האצת היישום של דרכי עבודה חדשות, כגון עבודה מהבית, פגישות וירטואליות ותרגול העובדים בכלים הנכונים. ניתן להציע לעובדים התייעצות עם רופא ומדידות חום, רוטציה בין צוותים העובדים מהבית, הפרדת צוותים קריטיים לשני אתרים, ותכנון ההמשכיות הניהולית למקרה שאחד המנהלים הבכירים ייאלץ להיכנס לבידוד ביתי".

צילום: Richard Drew/אי־פי

בשביל לא לאבד לקוחות ההמלצה הינה להעניק להם שירות מהיר ומענה מתחשב. "מוסדות כספיים צריכים לתקשר עם לקוחותיהם ולהסביר כיצד המשבר משפיע, הן על השווקים הפיננסיים ככלל, והן על חסכונותיהם האישיים ולייעץ ללקוחות כיצד יוכלו לנווט בעזרת המוסד הפיננסי בזמנים סוערים, באמצעות מוצרים ספציפיים והקצאת נכסים רלוונטית", נכתב.

כדוגמה, הציעו ב-BCG צעד בו כבר נקט בנק באסיה, "שמיטת חובות של שישה חודשים על הקרן של הלוואות לרכישת נכסים, כמו גם הארכת תקופת פירעון הלוואות מסחריות. או החזרים של עמלות ייצוא".

לשיטתם, "מוסדות פיננסיים אינם צריכים להסס לספק מידע על הסטטוס האזורי והגלובלי של המשבר מנקודת מבט בריאותית". בפרט, הם ממליצים לבנקים להיות פרואקטיביים במעורבותם במגזרי הכלכלה המושפעים בחומרה רבה יותר מהמשבר הנוכחי - לדוגמה, ענפי כלי רכב, מוצרים אלקטרוניים, אנרגיה, נסיעות ונופש - ולדון עם לקוחות אלו בפתרונות מימון חדשניים.

להתכונן לגרוע מכל

בשביל לא לעצום עיניים בפני התרחיש החמור, ב-BCG המליצו למוסדות הפיננסים להתכונן לתרחיש בו המדינה, או אזור מסויים, נמצאים תחת הסגר. כך שללקוחות לא תהיה גישה לסניף ועל הבנק יהיה להעניק את השירות דרך אפליקציות ושיחות וידאו.

כמו כן, הומלץ למוסדות הפיננסים לבצע בדיקת עומס ותגובתיות כדי למנוע סיכוני אשראי; להשיק תוכנית התייעלות, אשר תתמודד עם השפל בהכנסות והרווחים; להשיק יוזמות עתירות תשואה; ולפתוח דיון ער עם הפעילים בשוק, המפקחים והממשלות, לגבי תוכנית גיבוי ממשלתית להלוואת כספים לחברות בקשיים, כפי שהיתה במשבר הפיננסי של הסאב פריים. "ללא ספק, האינטרס של המלווים ברחבי העולם הוא לגלות סובלנות כלפי לווים המתמודדים עם מצוקת מזומנים, כפי שעשו הבנקים ביחס לעובדי המגזר הציבורי במהלך השבתת (shutdown) הממשל האמריקאי ב-2019-2018", כתבו בBCG.

בחברת הבנקים אומרים כי על הבנקים לא לשכוח להתכונן להזדמנויות החדשות שיצוצו בשוק. "זעזועים כלכליים עשויים גם לחולל הזדמנויות שאיש לא צפה. במהלך המשבר, מוסדות פיננסיים צריכים לחפש ולסנן בקפידה הזדמנויות פוטנציאליות", הציעו בחברה.

ההמלצה האחרונה הינה להתכונן לברבורים שחורים נוספים, שישפיעו לרעה על המאזנים והמודלים העסקיים הקיימים בבנקים, לאחר משבר הקורונה. "המבחן הנוכחי אינו המבחן האחרון שעמו התעשייה תידרש להתמודד", סיכמו ב-BCG.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"