בדרך להדממה? אל על מפסיקה את מרבית טיסותיה - כל הפרטים

מנכ"ל אל על לעובדים: אין מנוס מפיטורי 1,000 עובדים קבועים וזמניים ■ המנכ"ל גונן אוסישקין: "התוכנית שגיבשנו מגנה על מרבית העובדים. חוסר ההסכמה לסיים את ההעסקה אפילו של עובד אחד גורמת לסיכון מקום עבודתם של אלפי עובדי אל על"

יורם גביזון
יורם גביזון
מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין
מנכ"ל אל על, גונן אוסישקיןצילום: סיוון פרג'
יורם גביזון
יורם גביזון

הערב (חמישי) הודיעה אל על כי תשהה את הפעילות למרבית יעדי החברה באופן הדרגתי החל מיום ראשון הקרוב, 15/3/20, אך תוסיף לשמר קשר אווירי קבוע לארצות הברית, קנדה, אנגליה, צרפת ודרום אפריקה.

מהחברה נמסר: "אל על מאפשרת גמישות מלאה ללקוחותיה להקדים הזמנות שמועדן עד 31/3/20 ללא תשלום דמי שינוי, טיפול והפרשי מחיר לטיסות מוקדמות יותר".

עוד נמסר מאל על:

"פעילות החברה ליעדיה באירופה (פרט ללונדון ופאריס) תופסק בהדרגה עד יום ראשון בערב (15/3/20)
טיסה אחרונה לבוסטון תצא אור ליום ראשון (15/3/20)
טיסה אחרונה למומביי תצא ביום ראשון (15/3/20)
טיסה אחרונה לסן פרנסיסקו תצא אור ליום שני (16/3/20)
טיסה אחרונה למוסקבה ובריסל תצא ביום שני (16/3/20)
טיסה אחרונה למיאמי תצא אור ליום רביעי (18/3/20)
טיסה אחרונה ללוס אנג'לס תצא ביום רביעי אחרי הצהריים (18/3/20)

אנו ממליצים לציבור הנוסעים להקדים מועד טיסתם ולהתעדכן בפרסומים השוטפים אודות הפעלתן של הטיסות".

בתום יום סוער של הפגנות, הבערת צמיגים ואיומים על מנהלי אל על, הבהיר המנכ"ל גונן אוסישקין לעובדי החברה במכתב ששלח להם, שהוא נחוש ליישם את תוכנית ההבראה שתוצג ביום ראשון הקרוב למשרד האוצר.

ההפגנות התרחשו על רקע הפיצוץ אמש בשיחות על מתווה תוכנית ההתייעלות שהוצע על ידי עובדי החברה וכלל ויתור על שכר בסכום מצטבר של מיליארד דולר ב-7 השנים הקרובות. הצגת התוכנית היא תנאי הכרחי לדיון בבקשה שהגישה אל על למדינה לתת ערבות להלוואה בסכום מוערך של 700-500 מיליון דולר. ההלוואה נחוצה לגשר על הגירעון בתזרים המזומנים בתקופת ההדממה של החברה שתחל רשמית יום ראשון הבא.

עובדי החברה הודיעו להנהלת אל על שהחל מ-28 במארס תושבת החברה אלא שהחברה מודממת ממילא. נראה שעומק המשבר הבלתי צפוי פרק מהעובדים את הנשק העיקרי שלהם ויאפשר לאל על ליישם תוכנית התייעלות שנדרשה מזמן על רקע רפורמת השמים הפתוחים והתחרות העזה בחברות הלואו קוסט.

אוסישקין מציין שכדי להיחלץ ממשבר הקורונה שהוא המשבר הגדול ביותר בתולדות ענף התעופה, באל על נדרשים צעדים כואבים כמו הפחתת שכר לבעלי השכר הגבוה בהסכם הקיבוצי ובחוזים אישיים, פיטורי 1,000 עובדים זמניים וקבועים, שינוי תהליכי עבודה שיאפשרו לחברה לפעול ביעילות ויצמצמו את עלות ההפעלה של החברה. החברה מתכננת להגדיל את שכרם של בעלי השכר הנמוך באל על.

"לצערי, לא ניתן להתמודד עם המשבר הגדול ביותר בענף התעופה ולהצעיד את חברת אל על לעבר עתיד יציב ובטוח", כותב אוסישקין. "ללא צעדים כואבים מאוד, צעדים הכרחיים, שניסינו להימנע מהם אך זו הדרך היחידה להבטחת העתיד. כל מי שאומר אחרת, טועה ומטעה. רק לפני זמן קצר הובערו בחברה צמיגים ואוימו מנהלים בחברה - זה מדרון חלקלק ומסוכן שחייב להיפסק מייד. אני דורש ממנהיגי ציבור העובדים לגלות אחריות ולמנוע בכל דרך הידרדרות מסוכנת לאלימות פיזית ומילולית".

לדברי אוסישקין, "הנהלת החברה נמצאת בשיח גם בשעה זו, מול גורמי האוצר על מנת להציג תוכנית עסקית שתאפשר לאל על סיוע בשלושה פרקי זמן - ראשית לתקופה בה הנגיף בשיאו, בה עיקר התוכנית מבוססת על הקטנה דרסטית בהוצאות, מאחר שהפעילות המבצעית מינימאלית. השלב הבא - להציג תוכנית לפרק ההתאוששות בה הציבור שב לטוס באופן מדורג ובהמשך פרק של צמיחה. הכוונה לייצר אופק יציב לאל על, כאשר החברה חייבת לעבור מהפיכה בכל הקשור להתייעלות והפחתת ההוצאות" .

אוסישקין מדגיש שהתוכנית שגובשה מגינה על הרוב המכריע של אנשי אל על ו"חוסר ההסכמה לסיים את ההעסקה, אפילו לא של עובד אחד, גורמת לסיכון מקום עבודתם של אלפי עובדי אל על. בנסיבות ובעוצמה של המשבר הנוכחי לא ניתן לעבור את המשבר הנוכחי, לא ניתן לעבור את המשבר ללא פרידה מעובדים עם כל הצער הרב שכולנו חשים. אני מלא כאב על אלו שנאלץ להיפרד מהם אך האחריות שלי ליתר אנשי אל על גוברת ולא אתן במשמרת שלי לסכן את מקור פרנסתם של אלפי בתי אב".

אוסישקין הודיע לעובדים שהחל מהשבוע הבא ייצאו לחופשה ללא תשלום מרבית עובדי החברה והם יוכלו לקבל קצבה מחליפת שכר מהביטוח הלאומי. בימים הקרובים יזומנו לשימוע לפני פיטורים האנשים שהוחלט שאל על תיאלץ להיפרד מהם.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"