נתניהו: "תוכנית של 10 מיליארד שקל לייצוב המשק - וזו רק עזרה ראשונה"

ראש הממשלה: "8 מיליארד שקל יוקצו לקרן לעזרה לעסקים. כל אחד יכול לפנות ולבקש הלוואה. הורדנו ריביות. התעופה זה ענף נפרד - נסייע לו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין לשמאל: אלי כהן, משה כחלון ובנימין נתניהו
מימין לשמאל: אלי כהן, משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

משבר הקורונה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג היום חבילת צעדים לסיוע למשק הישראלי, הנתון במצוקה.

נתניהו אמר: "אנחנו עוקבים מקרוב אחר השינויים הכלכליים. לקורונה יש השפעה כלכלית גדולה. אנחנו נכנסים למשבר במצב טוב. מצב הכלכלה הישראלית טוב יותר מרוב רובן של כלכלות העולם. אנחנו יכולים לשלם חובות. הבנקים יציבים. ועם זאת - יש כאן אתגר גדול, שאנחנו מודעים לו, ויכולים לצלוח אותו בשלום.

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

"מטרת התוכנית שלנו היא לאפשר תפקוד רציף של המשק. אנחנו נותנים חבילה של 10 מיליארד שקל במטרה לייצב את המשק. זו עזרה ראשונה. ככל שנידרש ניתן סיוע נוסף. מתוך ה-10 מיליארד - מיליארד שקל יינתנו לבריאות, כדי להגדיל את מלאי התרופות ולהכין את בתי החולים.

"8 מיליארד שקל יוקצו לקרן להצלת עסקים. מי שנפגע זכאי לבקש הלוואה מהקרן - והורדנו ריביות". דבר נוסף - ניתן הקלות ליבואנים. לא יהיה מחסור של חומרי גלם בישראל. ביקשתי מיליארד שקל נוספים לצרכים מיוחדים - למניעת התפשטות המחלה. אנו חושבים גם איך לטפל בבתי הסוהר, ושומרים על פעילות של שירותים חייוניים".

נתניהו הדגיש: "התעופה זה ענף נפרד - ניתן לו טיפול פרטני ונפרד - מעבר ל-10 מיליארד שקל. הערב יימסרו הנחיות נוספות".

שר האוצר משה כחלון: "יש התעניינות גדולה בקרן. אנשים פונים לקבלת הלוואות. לוקח שבוע עד עשרה ימים עד שמקבלים את הכסף. זה מאוד פשוט ולא מסורבל. כל עסק שנגרם לו נזק יכול לקבל את ההלוואה. זו הלוואה בתנאים טובים. הריבית נמוכה, הערבות מאוד נמוכה - לא כמו בעבר.

"יש לנו כלים נוספים שאני מעריך שנציג בתחילת השבוע הבא. נחזק את הביטוח הלאומי. אנחנו בשליטה על החלק הכלכלי של האירוע".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, אמר: "בנק ישראל ואני נחושים לנקוט כל צעד שיידרש כדי להגן על המשק מפני נגיף הקורונה. ראש הממשלה, שר האוצר ואני עובדים בתיאום מלא. הקרן לעסקים קטנים תסייע לעסקים להתמודד בתקופת הביניים. המצב הטוב של המשק מגדיל את עמידותו. אנו מאמינים שברגע שמשבר הקורונה ייגמר, הכלכלה תחזור לצמיחה הנאה שראינו בשנים האחרונות. גם מערכת הבנקאות חסונה וערוכה לתרחישי קיצון.

"לשמחתי, מערכת הבנקאות נרתמה באופן ראוי לציון לסייע להתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של המשבר ולתמוך בפעילות העסקית במשק באמצעות הלוואות בריביות נמוכות יותר, סיוע בהלוואת משכנתא ועוד. אנחנו עוקבים בכל דקה אחר הפעילות בשווקים. ניכר כי השווקים בישראל מתפקדים היטב מבחינת הנזילות הנדרשת למסחר, אבל שלא יהיה ספק - בכל מצב של החמרה או סימנים לכשלי שוק, יש לבנק ישראל כלים כדי להחזיר נזילות לשווקים. המדיניות המוניטרית ממשיכה להיות מרחיבה ובכך תומכת בפעילות הכלכלית. לבנק ישראל יש כלים מגוונים להמשיך ולתמוך בפעילות הפיננסית במשק".

שר הכלכלה אלי כהן: "לקורונה יש השפעה כלכלית מהותית. המטרה היא לצמצם ככל הניתן את הפגיעה המשק. קווי השילוח הימי והאווירי פועלים כסדרם. נערכים לכל התרחישים, לרבות שימוש בחברות התעופה ובמערכת הביטחון. הפרטים על הקרן נמצאים באתר משרד הכלכלה.

"אין הצדקה לאגירת מזון. אנחנו בקשר עם רשתות המזון. הקורונה לא עוברת במוצרים. יש גם ייצור מזון במדינת ישראל שנמשך כסדרו. יש לנו מלאים לכמה חודשים קדימה, ויש גם מלאי לשעת חירום".

מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, אמר כי במשרד האוצר "מתארגנים כרגע על המקורות" לתוספות התקציב שעליהן הוכרז למערכת הבריאות ולשאר מערכות המדינה. "כרגע הדרישות של מערכת הבריאות נמוכות בהרבה ממיליארד שקל, אבל הקצינו מיליארד שקל מפני שאנחנו רואים שהדרישות גדלות. הבריאות היא ערך עליון, וכל המשאבים שנצטרך לתת - יינתנו", אמר.

לדברי באב"ד, "אנחנו יושבים עם כל שלוש חברות התעופה הישראליות ובוחנים את התוכנית העסקית שלהן ואת יכולתנו לעזור להן. בשלב זה לא מדובר על מענקים ופיצויים, אלא על מענה תזרימי".

באב"ד הוסיף כי קרן ההלוואות בערבות המדינה אמורה לסייע למגזר העסקי להימנע מפיטורי עובדים וסגירת עסקים. "הרחבנו את הקרן ל-8 מיליארד שקל אפילו שכרגע הנזק שאנחנו רואים במשק אינו מסתכם אפילו במיליארד אחד", אמר. "אין כמעט קריטריונים לפנייה לקרן - רק צריך שהעסק יהיה נפגע ישיר מהקורונה. ערבות המדינה הוגדלה ל-85%, והריביות מאוד אטרקטיביות. עובדים שהוצאו לחל"ת יקבלו מענה מהביטוח הלאומי בצורת דמי אבטלה. אם המשבר יימשך ויחריף, העובדה שאין ממשלה חדשה או תקציב מאושר היא לא מה שימנע מאתנו לתת את המענה הנדרש".

משבר הקורונה פוגע קשות במשק הישראלי. בין היתר, היום הודיעה חברת אל על כי היא צפויה להוציא לחופשה 5,000-4,500 מתוך 6,400 עובדי החברה.

על פי הוראת שעה שפורסמה בעקבות משבר הקורונה, עובדים שנאלצים לצאת לחופשה ללא תשלום רשאים לקבל מיידית דמי אבטלה ולא יצטרכו כבעבר לנצל קודם את ימי החופשה שלהם. העובדים יוכלו לקבל עד 70% משכרם הקודם ולא יותר מ-10,000 שקלים לחודש - מגבלה שתהיה אפקטיבית במקרה של טייסי החברה. ההיקף הסופי של מספר העובדים שייצא לחופשה ללא תשלום תלוי במספר הטיסות שהחברה תפעיל, ככל הנראה 4 טיסות ליום על פי דרישות מיוחדות.

"ענף התיירות הנכנסת צפוי לאבד 3.5 מיליון תיירים"

בתגובה להצהרה, אמר יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת: "זו טעות לתעדף את ענף התעופה מבלי להתחשב במארגני התיירות הנכנסת שאחראים להביא את התיירים למטוסים. בלעדינו התוכנית להצלת התעופה לא תהיה שלמה. אנחנו צריכים להיות בין הראשונים בסדר העדיפויות, כי בלעדינו לא יהיו תיירים למטוסים ולבתי המלון.

"ענף התיירות הנכנסת הוא ה-6 בגודלו בין ענפי היצוא, ומהווה 4% מהתל"ג. מדובר בתשתית חיונית המייצרת עבודה לעשרות אלפי אנשים ומקומות עבודה, בעיקר בפריפריה. זה כולל את נהגי האוטובוס, מדריכי הדרך, בעלי מסעדות, מקומות בילוי ועוד.

"אנו דורשים מראש הממשלה להקצות תקציב מיוחד לטיפול בענף זה, הצפוי לאבד כ-3.5 מיליון תיירים בישראל בשנה הנוכחית, כתוצאה ממשבר הקורונה. אנחנו מצפים שנתניהו יורה למשרד האוצר לשלב את הצלת מארגני התיירות בכל תוכנית הצלה. חשוב להבין כי מארגני התיירות הנכנסת הם אלו שפועלים להבאת התיירים מחו"ל לישראל, ובכך משפיעים על תעסוקתם של 150 אלף עובדים במשק. הם החיבור החיוני בין פוטנציאל שיווק תיירים לישראל לבין כלכלת התיירות".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט