מנהלי הקופות רוצים לנצל את המצב בשוק ולא נותנים הלוואות לעמיתים

הירידות החדות בשוקי ההון גורמות לחברות הביטוח ובתי ההשקעות להגביל או להקפיא מתן הלוואות כנגד כספי חיסכון ■ "לאור המצב וכמקדם זהירות, אכן יש שינוי במדיניות למתן הלוואות ביחס לכספים נזילים בלבד"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבה
פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: בלומברג
אסא ששון
אסא ששון

חברות הביטוח ובתי השקעות החלו להגביל או להקפיא מתן הלוואות כנגד כספי חיסכון, בעקבות הירידות החדות בשוקי ההון. כך למשל, בבית ההשקעות אלטשולר שחם קבעו כי הם מצמצמים את התקרה ל-50% מהסכום הצבור בלבד; בבית ההשקעות ילין לפידות הקפיאו לחלוטין את מתן ההלוואות כנגד הקופות, אולם ככל הידוע מדובר בקפאה זמנית; גם במיטב דש החליטו בשלב זה לעצור את הלוואות לעמיתים - והם בוחנים את המשך היקף מתן ההלוואות לפי ההתפתחויות בשווקים.

בחברת הביטוח מגדל החליטו כי "לאור המצב וכמקדם זהירות, אכן יש שינוי במדיניות למתן הלוואות ביחס לכספים נזילים בלבד (לדוגמה קרן השתלמות שניתן למשוך אותה לאחר שש שנים מתחילת הפקדות). אנחנו מקטינים בשלב זה את שיעור ההלוואה המקסימלי מצבירת המבוטח מ-80% ל-70%. אנחנו ממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות ולעדכן את הנהלים ככל שנדרש". בהפניקס החליטו כרגע לא לבצע שום שינוי, וכך גם בהראל.

חוסכים ועמיתים בקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים זכאים ליהנות מהלוואות בתנאים נוחים במיוחד - שניתנות להם כנגד כספי החיסכון שצברו ומשמשים בטוחה להחזרי ההלוואות. היות שההלוואות ניתנות כנגד כספי החיסכון שמנוהלים בקרנות הפנסיה וקופות הגמל, הסיכון לאי-פירעון נמוך, ובהתאם - גם הריביות על ההלוואות. כמו כן, הריביות על ההלוואות אינן הולכות לכיסן של חברות הגמל והפנסיה - אלא מוחזרות לתיקי ההשקעות של העמיתים. כיום ניתן לקחת הלוואה על 80% מהסכום הצבור בקופה.

מניית מיטב דש

בכיר בתחום בתי ההשקעות הסביר בשיחה עם TheMarker את השינוי בהתנהלות של חברות הביטוח ובתי ההשקעות. "הירידות החדות בשווקים שינו את מבנה התיק ומאירות באור חדש את רמת הביטחונות בעולם במצבו הנוכחי. לכן, חובה על חברות הביטוח לבחון מחדש את ההלוואות הללו ולראות מה גובה ההלוואה הנכון שניתן לתת - שיבטיח את ההחזר שלה. זה ייקח קצת זמן לחשב את הבטוחות החדשות כי אנשי המחשוב עסוקים בעניינים אחרים, כמו למשל הכשרת עמדות עבודה מהבית".

בכיר אחר בבית השקעות ציין כי הם השקיעו כמיליון שקל על מנת להכשיר את העבודה מהבית של העובדים והוסיף: "אין כרגע היסטריה בקופות הגמל, אבל לא מעט לקוחות ביקשו לשנות את המסלולים ולעבור למסלולים יותר סולידיים. הקטנת ההלוואות לחוסכים נובעת לא רק משיקולי נזילות, אלה כי נוצרו בשוק אלטרנטיבות השקעה טובות יותר. צריך לזכור כי הלוואה לעמיתים מהקופה היא עוד מסלול השקעה, וועדת ההשקעות היא זאת שקובעת אם להמשיך ולתת הלוואות לעמיתים. הירידות החדות בשווקים מייצרות הזדמנויות השקעה טובות מאוד ולשם יש להפנות את הכסף, לא כדי לתת הלוואות לעמיתים בקופה".

ההגבלות שמטילים בתי ההשקעות וחברות הביטוח על הלוואות מקופות הגמל עשויות גם ללמד כי הם מתכוננים לתרחישים יותר גרועים. הירידות החדות בשוקי ההון לא מבשרות טובות לחוסכים והתשואות שלהן עשויות להיות לא מלבבות בחודש מארס. מכיוון שחלק לא מבוטל מקופות הגמל נזיל, אזי החוסכים יכולים להחליט למשוך את הכספים ולא להשאיר אותם בניהול בתי ההשקעות. משיכה דרמטית של כספי החוסכים מקופות הגמל יכולה ליצור לחצי נזילות על הקופות והם תמיד מעדיפים להיערך לכך.

מניית מגדל

כרגע בחברות הגמל לא רואים לחץ מצד העמיתים, אולם כפי שציין אחד ממנהלי הגמל, לא מן הנמנע כי כשיראו את התשואות התמונה עשויה להתהפך. בחיסכון ארוך טווח כמו קופות וקרנות, גם חודש גרוע אינו מלמד ככל הנראה על העתיד לבוא. דווקא הקופות וקרנות הפנסיה מנצלות את המכירות המסיביות של קרנות הנאמנות כדי לרכוש סחורה בזול וליהנות מההתאוששות העתידית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות