אספן מצמצמת פעילות בגרמניה: מכרה בנייני משרדים ב-625 מיליון שקל

חלקה של אספן בתמורת המימושים מסתכם ב-486 מיליון שקל ■ החברה תרשום בעקבות העסקות תזרים חופשי של 326 מיליון שקל לפני מס והוצאות נלוות, ורווח של 103 מיליון שקל ■ יו"ר אספן: "המימושים יאפשרו לחזק את האיתנות הפיננסית ולהקטין את המינוף"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר אספן גרופ, גיא פרג
יו"ר אספן גרופ, גיא פרגצילום: ללא קרדיט
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת הנדל"ן אספן גרופ הודיעה היום (ד') על שלושה מימושים משמעותיים בגרמניה, במסגרת האסטרטגיה של החברה לממש את נכסיה במדינה זו. אספן מכרה, באמצעות חברת בת בבעלות מלאה, שלושה מבני משרדים והיי-טק בתמורה כוללת של כ-625 מיליון שקל (כ-156 מיליון יורו). חלקה של אספן בתמורת המכירה הכוללת תסתכם בכ-486 מיליון שקל (כ-121.4 מיליון אירו).

הנכסים ממוקמים בערים דורטמונד, דיסלדורף ומינכן בגרמניה. אספן מחזיקה בבעלות המלאה בנכס במינכן, ב-95% מהזכויות בנכס בדורטמונד וב-51% מהנכס בדיסלדורף. עם השלמת העסקה, תכיר החברה הבת ברווח בסך של 26 מיליון יורו, לפני מס והוצאות נלוות. כמו כן, להערכת החברה ייוותר בידיה תזרים חופשי של כ-81 מיליון יורו, לפני מס והוצאות נלוות.

העסקות בגרמניה מתווספות לשני מימושים שביצעה אספן ב-2019, בסכום של 99 מיליון יורו: מכירת מבנה משרדים בשטוטגרט תמורת כ-48 מיליון יורו, וברווח של כ-8 מיליון יורו; ומכירת המרכז הלוגיסטי בהולנד המושכר לקבוצת האופנה הגלובלית טימברלנד - תמורת כ-51 מיליון יורו, ברווח של כ-7 מיליון יורו. עסקות אלה הניבו לאספן תזרים חופשי של כ-52 מיליון יורו.

נכס של אספן גרופ בהאגצילום: ללא קרדיט

בתוך כך, אספן ממשיכה להתרחב בשוק ההולנדי, שהוא אחד מהשווקים בהם מתמקדת החברה בשנתיים האחרונות. בדצמבר חתמה, באמצעות חברה בת ושותפים נוספים, על הסכם לרכישת שני בנייני משרדים בערים אוטרכט (Utrecht) וליוורדן (Leeuwarden) תמורת 58.8 מיליון יורו, כשחלקה החברה הבת בנכסים הוא 32.99%.

המניה מגיבה בעליות

אספן, שנסחרת לפי שווי של כ-375 מיליון שקל, עוסקת ברכישה, ייזום, השכרה, ניהול והשבחה של נכסים מניבים, בהם משרדים, שירותים, מבני מסחר, תעשייה ולוגיסטיקה בישראל, בגרמניה ובהולנד; לצד פעילות של אנרגיה סולארית. בעל השליטה באספן הוא רוני צארום, המחזיק ב-48% ממניותיה, ו-30% נוספים מוחזקים על ידי גופים מוסדיים. מניית אספן מגיבה לעסקות הבוקר בעלייה של 8%.

נכון לסוף ספטמבר 2019, מינופה של אספן הסתכם ב-63% (חוב נטו לעומת בסיס ההון CAP). בינואר דיווחה אספן כי חברת S&P מעלות קבעה את דירוג החברה על A, עם תחזית "יציבה". תחזית זו משקפת את הערכת כלכלני חברת הדירוג כי ב-12 החודשים הקרובים תמשיך אספן להציג ביצועים תפעוליים יציבים בכל אזורי הפעילות, לצד המשך הפחתת המינוף הפיננסי שלה. S&P מעלות מעריכה גם כי השקעות מהותיות ברכישת נכסים חדשים יתבצעו בצורה מאוזנת.

גיא פרג, יו"ר אספן גרופ, ציין כי "לאור מחירי השיא של הנדל"ן בגרמניה, ובשוק המשרדים בפרט, החלטנו באופן אסטרטגי לצמצם את הפעילות שם, לצד המשך הרחבת הפעילות בישראל ובהולנד. עסקה זו מניבה לאספן תזרים ורווח משמעותיים, שיחד עם שני המימושים שביצענו ב-2019, יניבו לאספן תמורה כוללת של קרוב ל-800 מיליון שקל, ותזרים חופשי של קרוב לחצי מיליארד שקל. עסקות אלה יאפשרו לאספן לחזק את איתנותה הפיננסית, להקטין את המינוף הפיננסי, ולמקד את עצמה בפיתוח פעילותנו במנועי הצמיחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים