העולם לקראת האטה: 5 הערות על משבר הקורונה

ייקח עוד זמן עד להתייצבות של השווקים הפיננסים והכלכלות. מדובר בתהליך התאמה למציאות חדשה שצפויה ללוות אותנו מספר חודשים

ליאו ליידרמן
ליאו ליידרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים עם מסכות בנתב"ג
אנשים עם מסכות בנתב"גצילום: תומר אפלבאום
ליאו ליידרמן
ליאו ליידרמן

1. העולם נמצא תחת זעזוע רפואי מתגלגל, עם השלכות כלכליות ופיננסיות משמעותיות. התפשטות הקורונה צפויה להימשך מספר חודשים, ואי הוודאות בקרב רופאים ואנשי מדע לגבי מתי ניתן יהיה להשתלט על המחלה גדולה. לחדשות על הקורונה הצטרפה לאחרונה ירידה חדה במחירי הנפט בעולם. כשלעצמה, ירידה זאת והרקע של מלחמת מחירים בין רוסיה וסעודיה היא אירוע כלכלי ופיננסי דרמטי.

2. העולם צועד לקראת האטה של הפעילות הכלכלית, ירידה של התעסוקה, ירידה ברווחיות העסקית, ופגיעה באמון העסקים והצרכנים. ככל שייקח יותר זמן לבלום את התפשטות הקורונה, כך הסיכויים לגלישה למיתון יגדלו עם הזמן. ישראל צפויה להיפגע באופן בינוני מהמשבר יחסית למדינות אחרות.

3. קובעי המדיניות, בנקים מרכזיים וממשלות יפעלו בצורה אגרסיבית למניעת גלישה למיתון ולמשבר ממושך. הפחתות ריבית, יצירת מנגנונים לאספקת נזילות, הקלות במסוי, ותמיכה בענפים שייקלעו לקשיים הם חלק מהצעדים שיינקטו. כל זאת גם במחיר של הרחבה ניכרת בגרעונות התקציביים.

4. ייקח עוד זמן עד להתייצבות של השווקים הפיננסים והכלכלות. מדובר בתהליך התאמה למציאות חדשה שצפויה ללוות אותנו מספר חודשים.

5. פרופורציות ופרספקטיבה: טבעם של משברים הוא במוקדם או במאוחר להסתיים. העולם ידע מלחמות עולם, משבר 1929, משבר יפן ב 1989, וכמובן המשבר הפיננסי של 2008.

ממלחמת העולם השנייה היו כעשר אפיזודות עם ירידות במדדי המניות מעבר ל-20%, מה שקרוי bear markets. ירידות אלה נמשכו בממוצע כשנה ורבע, ולאחר מכן הגיעה ההתאוששות. ייתכן שגם במקרה הנוכחי, כגודל הירידות המהירות, גם גודל העליות שיבואו אם וכאשר המצב יתייצב.

פרופ' ליאו ליידרמן הוא היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"