"וירוס הקורונה מחשיך את כלכלת העולם, הצמיחה העולמית תיחתך"

חברת הדירוג S&P: "תחזית המקרו העולמית קיבלה תפנית שלילית בשבועיים האחרונים עקב התפשטות הנגיף בעולם. גם הביקוש וגם ההיצע מושפעים לרעה" ■ בחברה צופים כי צמיחת התמ"ג בישראל תיפגע עד 0.3%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אזרחים חובשים מסכת פנים פהונג קונג
אזרחים חובשים מסכת פנים פהונג קונגצילום: בלומברג
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת דירוג האשראי העולמית S&P פירסמה תחזית עגומה לכלכלה העולמית בעקבות התפשטות וירוס הקורונה (COVID19) ברחבי העולם ל-70 מדינות. "צילו הגובר של הווירוס מחשיך את הכלכלה העולמית", כתבו ב-S&P. בחברה צופים כי משבר הקורונה יגרע 0.5% משיעור הצמיחה העולמי, שיירד ל-3.3%. זאת, תחת ההנחה כי המשבר יפוג ברבעון השני של 2020.

"התרחיש השלילי שלנו ממשיך להתקיים, בהינתן האי-ודאות לגבי שיא המשבר", הדגישו ב-S&P. "הסיכונים הגלומים בתרחיש הבסיס שלנו תלויים בשאלה אם המשבר יימשך מעבר לרבעון השני של השנה, או שתחול הסלמה והמחלה תיהפך למגפה עולמית. בכל מקרה קיימת אי-ודאות לגבי מתי נראה התייצבות במצב הבריאותי העולמי, הפעילות המקרו-כלכלית והשווקים הפיננסיים".

הבוקר נרשמת מפולת בבורסת תל אביב. ת"א 35 צונח 5.5%, ת"א 125 נופל ב-6%, מדד הבנקים קורס ב-7% ומדד הגז הנפט נופל ב-12%.

ת"א 35

ב-S&P, שפועלת בישראל באמצעות S&P מעלות, הדגישו כי "תחזית המקרו העולמית קיבלה תפנית שלילית בשבועיים האחרונים עקב התפשטות הנגיף בעולם. עתה, הן צד ההיצע והן צד הביקוש מושפעים לרעה בעקבות היחלשות התנאים הכלכליים. השילוב הזה בין היצע לביקוש הופך את הניתוח הכלכלי של השלכות הווירוס למורכב עוד יותר", נכתב.

ב-S&P צופים השפעה חמורה על הצמיחה. לפי החברה, ההשפעה הגלובלית השלילית של וירוס הקורונה הוכפלה בשבועיים האחרונים עם התפשטותו בעולם. "אנו מעריכים כעת כי צמיחת התמ"ג בסין ב-2020 יכולה להיות נמוכה ב-0.9% ותסתכם ב-4.8%; באזור גוש היורו הצמיחה תיפגע ב-0.5%, ובאיטליה הצמיחה תהיה נמוכה ב-0.7%. צמיחת המשק האמריקאי תפחת ב-0.3%", נכתב.

ביחס למגזר התעשייה, ב-S&P ציינו כי "תעשיות הנסמכות על צריכה פרטית, כמו תיירות וקמעונות, ועל שרשרת אספקה עולמית, כמו רכב, אלקטרוניקה וכימיקלים - חשופות במיוחד, מנקודת מבט של סיכון האשראי שלהן. זאת, משום שקיים לחץ מוגבר על ההכנסות ועל הרווחיות שלהן".

אישה חובשת מסכת פנים בסן פרנסיסקוצילום: בלומברג

ב-S&P צופים הרעה בתנאי המימון והחרפת צעדי המדיניות. "לאחר השקפה אופטימית תחילה, השווקים הגיבו בבהלה להתפשטות הגלובלית של המחלה, כפי שמתבטא בירידה של 12% בשווי המניות הגלובלי מאז השיאים האחרונים, סגירה דה-פקטו של שווקי האג"ח ופתיחת מרווחים (spreads) ברמה החדה ביותר בהיסטוריה.

"הסיכונים העיקריים הם נסיקה בעלויות המימון עבור לווים ממונפים, ועלייה בחשיפה לזרימת הון שלילית בשווקים מתפתחים בעלי מאזן שוטף המאופיין בגירעון גבוה. מדיניות פיסקלית ומוניטרית – כגון הפחתות שיעור הריבית בארה"ב ובאוסטרליה - עשויות לסייע בהרגעת השווקים העומדים בפני תנודתיות גבוהה וחוסר וודאות, אם כי חוסר הנזילות עשוי להמשיך להוות אתגר עד להתבהרות לגבי חומרת השפעות המחלה".

ביחס לישראל, ב-S&P כותבים כי הפגיעה העיקרית צפויה בתיירות ובהשקעה הזרה בהיי-טק. "עם זאת, אנו מעריכים שהשפעה כזו - גם אם תהיה ממושכת מספיק כדי לפגוע באומדן הצמיחה שלנו - תפוצה בצמיחה מואצת לאחר תום המשבר, וצמיחה מהירה יותר ב-2021. בעיקרה, ההשפעה של הקורונה יכולה להביא לאובדן של 0.2%-0.3% משיעור הצמיחה החזוי שלנו בתמ"ג ל-2020, שעומד על 3%. ככל שתהיה היחלשות כזו, אנו מעריכים כי ב-2021 התמ"ג יצמח בכ-3.3%-3.2%, לעומת 3.1% בתחזית הנוכחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות