רק 50% מהחברות בבורסה תרמו לקהילה ב-2018; הפועלים תרם 1% מהרווח

222 חברות דיווחו ב-2018 על תרומות – מתוכן 50% מהחברות הציבוריות, כך על פי דו"ח של ארגון מעלה ואוניברסיטת תל אביב ■ סך התרומות עלה ב-10% לעומת 2017, ל-334 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
תור לכספומט. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
תור לכספומט. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אליהו הרשקוביץ
ערן אזרן
ערן אזרן

רק 50% מהחברות הציבוריות בבורסה, 222 מתוך 423, דיווחו ב-2018 על תרומות - כך עולה מדו"ח התרומות של ארגון מעלה, בשיתוף המכון למשפטים ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב. סך התרומות עלה ב-10% לעומת 2017, ל-334 מיליון שקל. נתוני התרומות פורסמו לקראת הדיווח על התוצאות הכספיות של החברות הציבוריות ל-2019, במהלך החודש.

לפי דו"ח מעלה, התורמות הגדולות ביותר ב-2018 ובפער ניכר משאר החברות, הן בנק הפועלים, בנק לאומי ויצרנית הדשנים כיל. הפועלים תרם 42 מיליון שקל ב-2018 – 1% מהרווח לפני מס; לאומי תרם 41.4 מיליון שקל – 0.84% מהרווח; וכיל תרמה 27.6 מיליון שקל – 0.54% מהרווח.

אחריהן ברשימה נמצאות בזק, שתרמה 16.5 מיליון שקל (סיימה בהפסד); עזריאלי, עם תרומה של 14.1 מיליון שקל – 0.9% מהרווח לפני מס; שטראוס – תרומה של 12 מיליון שקל – 1.7% מהרווח; דיסקונט – 10.6 מיליון שקל, 0.5% מהרווח; מזרחי טפחות – 10.5 מיליון שקל, 0.5% מהרווח; וקבוצת דלק – 10 מיליון שקל, 1.6% מהרווח.

במעלה ציינו כי טבע תרמה תרופות בשווי של 1.3 מיליארד שקל – חרף מצבה הפיננסי. "תרומות טבע מתייחסות לתרומה הגלובאלית הרחבה של החברה, לרבות הפניית חלק מהתרומה עצמה ליעדים בחו"ל. התרומה בשווה כסף מתייחסת לתרומת מוצרים (תרופות), שמוכרת כפרקטיקה מקובלת בעולם הפארמה ומקודמת כבעלת ערך ישיר לנזקקים".

עוד עולה מהנתונים כי אחוז התרומה מהרווח של חברות הנסחרות בת"א 35 הוא 0.48%, לעומת 0.94% בקרב חברות גלובאליות – כלומר, שיעור התרומות של החברות הגדולות במשק נמוך במחצית. במעלה ציינו כי שיעור התרומה המומלץ לחברה עסקית, המקובל כאמת מידה בעולם וגם בישראל, עומד על כ-1% מהרווח לפני מס. אחוז התרומה החציוני מהרווח (לפני מס) של כלל החברות התורמות עומד על 0.38% מהרווח לפני מס.

תחומי התרומה הנפוצים: רווחה, חינוך ובריאות

התרומה המצרפית של 10 החברות התורמות הגדולות ביותר – כ-195 מיליון שקל ב-2018 - מהווה 58% מסך כלל התרומות של החברות הציבוריות בישראל. החברות המובילות בהיקפי התרומות, לפי ענפים: הראל ומגדל בביטוח, טבע וכיל בתעשייה; שופרסל בקמעונאות; שטראוס וסנו במזון ומוצרי צריכה; אלביט בטכנולוגיה; מיטב דש בבתי ההשקעות, עזריאלי ואלרוב בנדל"ן; מלונות דן במלונאות.

ייצור אשלג במפעל כילצילום: Bloomberg

תחומי התרומה הנפוצים הם רווחה, חינוך ובריאות - בדומה לנהוג בעולם. עוד צוין כי 85% מהחברות שתרמו, העניקו תרומות של עד 2 מיליון שקל בלבד. 90% מסכום התרומה בכסף ו-10% בשווי כספי (מוצרים ושירותים). חברות דואליות (כלומר חברות שנסחרות בישראל ובבורסות נוספות בעולם) אינן חייבות בדיווח על תרומה בדו"חות הכספיים המוגשים בישראל.

מעלה הוא ארגון גג של 110 חברות גדולות במשק, הפועל לקידום נושאים של אחריות תאגידית ולפיתוח הסטנדרטים של ניהול אחראי בישראל. מטרתו הראשית של הארגון היא העלאת מודעות הסקטור העסקי לחשיבות האחריות התאגידית במרקם החברתי הכללי.

הדו"ח של מעלה מתבסס על מאגר המידע על תרומות החברות הציבוריות בישראל לשנים 2018-2013, המתפרסם על ידי מעלה והמכון למשפט ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב. המאגר הוקם באמצעות איסוף נתונים מתוך הדו"חות הכספיים ודו"חות אחריות תאגידית של כלל החברות הציבוריות. איסוף הנתונים ל-2018 התבצע ביוני-אוגוסט 2019. בניתוח הנתונים נוכו דיווחי תרומות כפולות – כלומר, דיווחים של חברה אם וחברת בת.

מנכ"ל מעלה, מומו מהדבצילום: שרון עמית

"דו"ח תרומות החברות הציבוריות מבקש להאיר את דפוסי התרומה של חברות ציבוריות בישראל ולעורר שיח אודות תפקידן של החברות בתרומה לארגונים חברתיים ובקידום סוגיות חברתיות בכלל", אמר מומו מהדב, מנ"כל מעלה וממחבי הדו"ח. "הוא מציג מגמה חיובית של עלייה בדיווח ובתרומה. בולטות בהיעדרן חברות הטכנולוגיה, אשר אינן נסחרות ו/או מדווחות בישראל".

במעלה הוסיפו כי "גם אם התרומה לקהילה מצד חברות עסקיות מהווה רק חלק ממכלול האחריות התאגידית המצופה מהם, היא מהווה לרוב את השלב הראשון באימוץ והטמעה של מכלול הממדים של אחריות תאגידית של חברות עסקיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה