יחתכו לכם? ברקת בוחן הפחתה של כ-3 מיליארד שקל בשנה מדמי הניהול

הממונה על שוק ההון הקים ועדה שתפקח על ההוצאות הישירות בפנסיה - שם מכובס לתוספת בדמי הניהול שגובים מנהלי הפנסיה עבור מגוון שירותים, בהם שירותי השקעות שהם רוכשים מקרנות השקעה, קרנות גידור, קרנות נדל"ן ■ ברקת: "ועדה של הציבור, עבור הציבור ולטובת הציבור"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי
אסא ששון
אסא ששון

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, הודיע היום (ד') על הקמת ועדה ציבורית מקצועית לבחינת סוגיית ההוצאות הישירות בפנסיה. ההוצאות הישירות הן שם מכובס לתוספת בדמי הניהול שגובים מנהלי הפנסיה עבור מגוון שירותים, ובכלל זה שירותי השקעות שהם רוכשים מקרנות השקעה, קרנות גידור, קרנות נדל"ן ועוד. סך ההוצאות הישירות בפנסיה מוערך בכ-3 מיליארד שקל.

בהודעה של הרשות צוין כי "גביית הוצאות ישירות מאפשרת לגוף המוסדי להרחיב את אפיקי ההשקעה ולהשיא את פוטנציאל התשואה לחוסכים הפנסיוניים מחד, אולם מאידך מעלה שאלות בדבר היעילות הכלכלית של הסדרי ניהול ההשקעות בין הגופים המוסדיים לחוסכים לפנסיה".

לאור מורכבות הנושא והחשיבות הציבורית שלו, החליט ברקת על הקמת ועדה מקצועית בלתי תלויה שתבחן ותנתח באופן מקיף ואובייקטיבי את הסוגיות העולות מנושא זה, לפני שיציג את המלצותיו בעניין בפני שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת. הוועדה צפויה להתכנס לראשונה בסוף חודש פברואר.

הוועדה מורכבת מנציגי ציבור ומומחים מהאקדמיה. בראש הועדה יעמוד פרופ' ישי יפה מהאוניברסיטה העברית, וחברי הוועדה האחרים הם פרופ' אסף חמדני מאוניברסיטת תל אביב; פרופ' אלון ברב מאוניברסיטת דיוק; פרופ' אתי איינהורן מאוניברסיטת תל אביב; ד"ר נדין בודו-טרכטנברג מהמרכז הבינתחומי, לשעבר המשנה לנגידת בנק ישראל; מיכל עבאדי בויאנג'ו, לשעבר החשבת הכללית; ד"ר יבגני מוגרמן מאוניברסיטת בר אילן, לשעבר יו"ר פסגות; וד"ר הראל פרימק, יו"ר ארגון צדק פיננסי.

ב-2014 נקבעה הוראת שעה, ובמסגרתה הוטלה מגבלה כמותית על היקף ההוצאות הישירות שעומדת על 0.25% מסך הנכסים המנוהלים. בנובמבר 2019 פירסמה רשות שוק ההון טיוטה המציעה להאריך את הוראות השעה בשנתיים נוספות. הצעה זו נתמכת במסקנות ראשוניות עיקריות שביססה הרשות לאחר מחקר אמפירי מקיף, עיבוד וניתוח השקעות הגופים המוסדיים. המטרה הייתה לבדוק אם הוצאות אלה תורמות לתשואת העמיתים.

הרשות טרם פירסמה את התוצאות, אולם מגוון בדיקות מקבילות מראה כי אין נתון חד משמעי שקובע אם ההוצאות הישירות תורמות לעמיתים או לא. ההוצאות הישירות היו במוקד שיח ער מאוד בשוק ההון, שכן רוב קרנות ההשקעה הפרטיות וקרנות הגידור נהנות מזרימת כספי הפנסיה אליהם והן חוששות כי זרימה זו תיפסק.

הרשות הגיעה למסקנה כי טרם בשלה העת להמליץ על הוראות קבועות, ושיש להימנע מכל שינוי שאינו מבוסס מחקר מעמיק, ושיח מקיף המביא בחשבון את מכלול השיקולים הנוגעים לדבר.

ברקת ציין כי "מדובר בוועדה של אנשי מקצוע ואנשי ציבור מהמעלה הראשונה, כולם נטולי פניות בעניין. זוהי ועדה של הציבור, עבור הציבור ולטובת הציבור. זאת מכיוון שבפשטות, בסוגיה שבה דנה הוועדה צריך להכריע רק הציבור. השאלה המרכזית היא כיצד הציבור רוצה שישקיעו את כספו, ובפרט, מתי, כיצד ואם נכון שכספו של הציבור יושקע באפיקים שמשיתים עליו הוצאות ישירות גבוהות יותר, מתוך חתירה לתשואה פוטנציאלית גבוהה יותר.

"צריך לחדד כי אין מדובר בכספים המגיעים לכיסם של הגופים המוסדיים המנהלים את כספי הפנסיה, אלא בכספים המשולמים לגורמים שלישיים, חיצוניים לגוף המוסדי. עם זאת, צריך להבטיח שהיחס בין דמי הניהול המשולמים לגוף המוסדי לתשומות שיש לגוף בניהול כספי הפנסיה הוא יחס סביר, הגון, ובר תחרות".

סמנכ"לית לובי 99, מרב דוד, אמרה: "דמי הניהול הסמויים הם שוד של חוסכי הפנסיה. בשנתיים האחרונות נאבקנו לחשיפת דמי הניהול האלה, והקמת הוועדה היא צעד בכיוון הנכון. כעת המטרה היא ביטול כל תשלום שמוסתר מהחוסכים, כדי שידעו בדיוק על מה ולמי הם משלמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"