אבי גבאי עקף את בזק: סלקום רוכשת את גולן טלקום בכ-700 מיליון שקל

סלקום תשלם לגולן 66% במזומן והיתרה בתשלומים דחויים - בכפוף לאישורים ■ דירקטוריון אלקטרה צריכה יצדיק את העסקה בכך שבמסגרתה תוותר סלקום לגולן טלקום על חוב בהיקף של 130 מיליון שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אבי גבאי, מנכ"ל סלקום
אבי גבאי, מנכ"ל סלקוםצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מיזוג בשוק התקשורת: סלקום חתמה היום (ג') על חוזה לרכישת חברת גולן טלקום. משא ומתן מקוצר בין הצדדים - שמטרתו היתה להקדים את בקשת הרכישה של פרטנר על ידי הוט תמורת 3.5 מיליארד שקל - הוביל להסכמה שלפיה סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל, 66% במזומן והיתרה בתשלומים דחויים. לצד זאת, תישא סלקום בתשלום חודשי של 7.58 מיליון שקלים עד השלמת העסקה ב-31 בדצמבר 2020 ותיקח על עצמה את ההתחייבויות של גולן טלקום בנוגע להשקעות בדור 5.

כעת יהיה על דירקטוריון אלקטרה צריכה להצדיק את העסקה שבה החברה מוכנה למכור את גולן ב-110 מיליון שקל פחות מההצעה שאותה נתנה קבוצת בזק, שלפיה פלאפון מוכנה לרכוש את גולן טלקום בתמורה לתשלום מזומן של 710 מיליון שקל. בדירקטוריון יבהירו כי במסגרת העסקה תוותר סלקום לגולן טלקום על חוב בהיקף של 130 מיליון שקל.

חשבון הסלולר יתנפח: האם בקרוב נשלם 300 שקל בחודש? | האינטרסנטים

מניית סלקום

שאלה נוספת היא מדוע מנהלי אלקטרה לא מינפו את ההצעה הקיימת כדי לשפר את הצעתה של סלקום. בפועל, באמצעות העסקה אלקטרה צריכה צפויה לרשום רווח של יותר מ-300 מיליון שקל בגין המכירה. כעת הצדדים ייאלצו להעביר את ההצעות בדירקטוריון ולקבל את אישור הרגולטור - משרד התקשורת ורשות התחרות.

רכישת גולן טלקום בידי סלקום מגיעה לאחר שנודע על קיומה של הצעה מטעם הוט לרכישת מלוא המניות של פרטנר. ההערכות הן כי המיזוג הראשון שיסוכם ויאושר בענף יהיה המיזוג היחיד, מאחר שהרשויות לא יאשרו מיזוג נוסף.

בשלב זה, הן הפעילים בשוק התקשורת, הן המשקיעים רוויי ההפסדים והן החברות - כולם מנסים להביא לצמצום מספר השחקניות באמצעות מיזוג. הטענה העיקרית היא שאין הצדקה כלכלית-עסקית לפעילותן של כל החברות בשוק שבו חבילת סלולר עולה 17 שקל לחודש, חבילת טלוויזיה רב-ערוצית 29 שקל, וחבילת אינטרנט מהיר 59 שקל.

עבור סלקום, שנמצאת במצב כלכלי רגיש, מדובר בעסקה קריטית. בתשעת החודשים הראשונים של 2019, החברה הציגה הפסד נקי המיוחס לבעלי המניות של 52 מיליון שקל, היא נושאת כיום חוב נטו של 1.9 מיליארד שקל ורשמה תזרים מזומנים פנוי (FCF) של 335 מיליון שקל.

יו"ר דירקטוריון בזק, גיל שרוןצילום: עופר וקנין

מתוך סכום זה - 234 מיליון שקל הגיעו ברבעון השלישי, כאשר החלק הארי מתזרים המזומנים הפנוי נוצר בשל תשלום חד-פעמי ממכירת פעילות הסיבים של סלקום ל-IBC. כך, האפשרות שאחת המתחרות תזכה בגולן, השותפה שלה ברשת דור 4 בסלולר, היתה מובילה את סלקום לאבד תזרים מזומנים פנוי בהיקף של 300-200 מיליון שקל בשנה. המשמעות: פגיעה חריפה ב-EBITDA של החברה.

גם בבזק ערכו את החישובים האלה, וכדי "לחסל" את סלקום כלכלית - היתה קבוצת בזק מוכנה להשקיע 1.3 מיליארד ברכישת גולן. חלק מהסכום מקורו בקנס של 600 מיליון שקל על הפרידה של גולן טלקום מהרשת של סלקום, ותשלום נוסף של 710 מיליון שקל שאותו הציעה במזומן כדי להפוך בעסקה אחת לחברת הסלולר הגדולה במשק עם 30% מהלקוחות.

מסקנה זו הובילה את אבי גבאי, מנכ"ל סלקום, למהר לשכנע את בעלי השליטה בגולן לבצע את העסקה עם סלקום. הוא הצליח כנראה לשכנע אותם שמשרד התקשורת ורשות התחרות לעולם לא יאשרו למונופול בזק לרכוש חברה נוספת, ולכן העסקה שהציעה פלאפון לא ריאלית. לכן, עדיף לבעלי השליטה בסלקום לחתום במהרה על עסקה שבמסגרתה הם יקבלו כשני שלישים מהתשלום שאותו הציעה סלקום במזומן - והיתרה בתשלומים דחויים. כעת, מעניין לראות מה יעלה בגורל הקנס של גולן.

העסקה הנוכחית תחייב את סלקום, שמעוניינת להוריד מינוף - לגייס בשוק עוד כסף, ככל הנראה באמצעות הנפקת מניות. כתוצאה מכך, בעל השליטה בסלקום, אדוארדו אלשטיין, ייאלץ להזרים גם הוא במסגרת הגיוס עוד כספים מקופתה של דסק"ש, כך שאחזקותיה ייוותרו על כ-48%.

מניית סלקום עולה כעת בבורסה בכ-1%. אלקטרה צריכה מאבדת 0.1% - ייתכן שהסיבה לכך היא שהמשקיעים שלה ספקנים בנוגע לאפשרות שהרגולטור - משרד התקשורת ורשות התחרות - יאשרו את העסקה. אם העסקה תאושר, גיל שרון, לשעבר מנכ"ל פלאפון וכיום מנכ"ל גולן טלקום, עשוי למצוא את עצמו מועסק בקבוצה.

מנכ״ל סלקום מסר: "רכישת גולן תאפשר לסלקום לבצע השקעות משמעותיות בעולם התקשורת לטובת הציבור הישראלי. המצב הקשה ששורר בשנים האחרונות בשוק התקשורת מחייב פעולה שתחזק את סלקום ואת שוק התקשורת כולו. אני סבור שחיזוקה של סלקום, בעקבות הרכישה, תאפשר לנו לחזק את מעמדנו כשחקן תחרותי בשוק ותשרת בסופו של יום את כלל הצרכנים בישראל. סלקום וגולן, אשר חולקים רשת משותפת, הינן שותפות טבעיות ואני בטוח שהחיבור בין שתי החברות יניב סינרגיה שתתרום לתחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"