תכסו את המכונית, היא כבר תיסע: האם חברה ישראלית תשדרג את הרכב החשמלי?

חברת אפולו פאוור חתמה על הסכם לבדיקת היתכנות שילוב היריעות הסולאריות שלה בכלי רכב מסחריים של רנו לאחר הצלחת בדיקה ראשונית ■ בעקבות ההסכם עולה מניית החברה ב-3.4%

יורם גביזון
יורם גביזון
יריעה סולארית - אפולו פאוור
יריעה סולארית גמישה של אפולו פאוור על מכסה מנוע של רכב חשמליצילום: אפולו פאוור
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת אפולו פאוור, שמפתחת יריעות סולאריות גמישות, חתמה על הסכם עם חברת אוטומוטיב סרוויס ישראל על המשך בדיקת ההיתכנות של היריעות הסולאריות.

אוטומוטיב סרוויס היא המפעילה בישראל של מעבדת החדשנות קבוצת רנו-ניסאן-מיצובישי. ההסכם נחתם בעקבות ההצלחה של בדיקת היתכנות ראשונית שערכה מעבדת החדשנות של הקבוצה בפארק עתידים בתל אביב ביישום היריעה הסולארית הגמישה של אפולו פאוור על גג של כלי רכב חשמלי מסוג ZOE Renault. בתגובה להסכם עולה מניית החברה ב-3.4% לשווי חברה של 27 מיליון שקל.

כחלק מההסכם שנחתם היום (ג') יבחנו אפולו פאוואר ומעבדת החדשנות של רנו-ניסאן-מיצובישי את פוטנציאל האינטגרציה התעשייתית העתידית של היריעה הסולארית בחלק מדגמי הרכבים המסחריים של רנו. תקופת הבחינה תימשך עד שבעה חודשים, וניתנת להארכה בהסכמת הצדדים כאשר בתום התקופה תחליט מעבדת החדשנות אם היריעה הסולארית תפותח לדגם ספציפי. אם ההחלטה תהיה חיובית, הצדדים ינהלו משא ומתן לחתימה על הסכם לשיתוף פעולה ארוך טווח.

אפולו פאוור, שמנוהלת על ידי עודד רוזנברג, מפתחת יריעה סולארית גמישה שמשמשת כתחליף לפאנלים סולאריים כבדים ושבירים. להפעלתם נדרש שטח רב. היריעות מבוססות על צבע סולארי - חומר פוטו-וולטאי, שניתן להניח בטמפרטורה נמוכה. לאחר היווצרות השכבה על המשטח, החומר ממיר אנרגיית שמש לחשמל ביעילות של 13.7%. כלומר, 137 ואט למ"ר של יריעה סולארית בשעת קרינה.

היריעות הגמישות להפוך כל משטח ליצרן חשמל. אפולו פאוואר מעריכה ששילוב היריעות הסולאריות על גבי כלי רכב חשמליים והיברידיים יסייע להפחית פליטות גזים מזהמים באמצעות הארכת טווח הנסיעה של כלי רכב חשמליים והפחתת צריכת האנרגיה של כלי הרכב.

עודד רוזנברג, מנכ"ל אפולו פאוורצילום: גיין מדיה

לדברי רוזנברג, היריעות הסולאריות של החברה נוסו בהתקנה על גג הרכב ועל מכסה המנוע ובסוגים שונים של מזג אוויר - והן עמדו בפרמטרים של יעילות ייצור החשמל. לדבריו, היריעות הסולאריות ינוסו במכונית המסחרית העתידית של רנו, ואמורות להביא להארכת טווח הנסיעה שלהן ב-30%-20%.

היריעות עשויות להיות משולבות בעתיד גם בכלי הרכב החשמליים המסחריים של ניסאן. רוזנברג ציין כי היריעות הסולאריות של אפולו פאוור נבדקות בימים אלה גם במכון PI ברלין, שעוסק בבחינת היעילות של רכיבים פוטו-וולטאיים בעשור האחרון.

בינואר האחרון קיבלה אפולו פאוור הזמנה מענקית הרכב האמריקאית Cox Automotive ליריעות סולאריות. היריעות ישמשו בניסוי שעורכת קוקס לבחינת יעילותן בשמירה על רמת טעינה מינימלית של כלי רכב חשמליים שנמצאים בחניונים פתוחים של Cox וממתינים למכירתם.

הסוללות של כלי הרכב החשמליים מתרוקנות באופן הדרגתי עד כדי ריקון מלא בזמן שהותם בחניונים. כיום, נאלצת החברה לנייד את כלי הרכב החשמליים לעמדות טעינה לצורך מילוי הסוללות באופן שמצריך משאבי כוח אדם.

כחלק מההזמנה שקיבלה, אפולו פאוור תתקין בשני אתרים בארה"ב 22 יחידות, שמורכבות כל אחת מיריעה סולארית של 2 מ"ר ומרכיבים חשמליים נוספים שישמשו לחיבור ולהטענת כלי הרכב החשמליים תמורת 43 אלף דולר. הפיילוט ייבחן במשך 14 שבועות מגמר ביצוע ההתקנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"