חיים צוף פתח בהליך בוררות מול ישראמקו - טוען לקיפוח בתשלום התמלוגים

מוקד המחלוקת נעוץ באופן חישוב החזר ההשקעה ממאגר תמר, שכולל לפי התחשיב של שותפות ישראמקו את עלויות המימון והיטל ששינסקי ■ הכללת עלויות המימון וההיטל העתידי הביאו בפועל לדחייה בתשלום התמלוגים המוגדלים לפירמידת אקויטל

ערן אזרן
ערן אזרן
חיים צוף
חיים צוףצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

חיים צוף, בעל השליטה הרשמי בפירמידת ישראמקו ומקורבו של קובי מימון, פתח בהליך בוררות מול שותפות ישראמקו, שבשליטתו העקיפה. צוף טוען לקיפוח בתשלום התמלוגים לבעלת השליטה – חברת ישראמקו אינק, בבעלותה של נפטא הציבורית. נפטא היא חלק מפירמידת אקויטל, שבשליטת צוף.

הבוררות, שמתנהלת מאז 2017 בפני השופט בדימוס יצחק שמעוני, נוגעת לאופן תחשיב מועד "החזר ההשקעה" במאגר תמר. מועד החזר השקעה הוא נתון קריטי, שכן בתום החזר ההשקעה, התמלוג שמשולם לישראמקו אינק קופץ משיעור אפקטיבי של כ-5.5% מההכנסות – לשיעור אפקטיבי של 9.5% מההכנסות (תמלוג הוא נתח קבוע מההכנסות שמשולם לבעלי השליטה).

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

התחשיב של שותפות ישראמקו בנוגע למועד החזר ההשקעה כלל את עלויות המימון והיטל ששינסקי העתידי. כלומר, ישראמקו רושמת כבר עתה את המס העתידי למדינה (ששינסקי) כהוצאה, כמו גם את הוצאות הריבית שלה. הכללת עלויות המימון וההיטל הביאו לדחייה בתשלום התמלוגים המוגדלים לפירמידת אקויטל - ומשכך לכאורה פגעו בצוף.

שווי התמלוגים שתשלם שותפות ישראמקו לישראמקו אינק מוערך במאות מיליוני דולרים לאורך חיי מאגר תמר. השווי המהוון של התמלוגים מסתכם בכ-150 מיליון דולר, בהתאם לשווי הסחיר של דלק תמלוגים, המקבלת תמלוגים מדלק קידוחים. ישראמקו העריכה ב-73 מיליון דולר את ההיקף הכספי של המחלוקת עם צוף.

ישראמקו אינק – חברת התמלוגים של פירמידת אקויטל – נסחרה עד שנה שעברה בנאסד"ק לפי שווי של כ-350 מיליון דולר. בתחילת 2019 פירסמה נפטא הצעה לרכישת מניות הציבור בישראמקו אינק, כחלק ממיזוג משולש הופכי, שתכליתו מחיקתה של ישראמקו אינק מהמסחר. המחיקה נעשתה כחלק ממהלך פישוט האחזקות בפירמידת אקויטל וצמצומה. בפועל, המחיקה איפשרה לצוף להתקרב לתמלוגים ממאגר תמר – מבלי להתחלק בהם עם המשקיעים בארה"ב.

קידוח תמר. ישראמקו, מחזיקה 28% מהמאגרצילום: אלבטרוס

יצוין כי מחלוקת בעניין תחשיב התמלוגים קיימת גם בדלק קידוחים. ואולם, בדלק קידוחים הסיפור הוא הפוך; שותפות דלק קידוחים לא כללה בתחשיב לגבי מועד החזר ההשקעה את ערכו המהוון של היטל ששינסקי. כלומר, דלק קידוחים נמנעה מלרשום את המס העתידי למדינה כהוצאה, מה שהביא להקדמת מועד "החזר ההשקעה", ולהקדמת מועד הגידול בתמלוגים לבעלת השליטה - קבוצת דלק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית