דואגים לתחרות: בזמן שפרטנר ו-HOT מנסות להתמזג - משרד התקשורת עוצר את בזק

בזק רוצה לקזז מסים בין פעילויות החברות השונות בקבוצה, אך במשרד התקשורת סירבו לבקשתה ■ במשרד חוששים כי המהלך יוביל לתוספת במקורות המזומנים של בזק ופגיעה בתחרות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בזק
בזקצילום: תקשורת תאגידית בזק
שלי אפלברג
שלי אפלברג

היום דווח כי פרטנר ו-HOT מנסות להתמזג. ואולם בזק מנסה במשך תקופה ארוכה לשכנע את הממשלה לשנות את הרגולציה הכופה עליה להפריד בין פעילויות החברות הבנות: בזק קווי, בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes.

בזק, שמנוהלת על ידי דודו מזרחי, לא המתינה עד שהצוות הייעודי שהוקם על ידי משרד התקשורת יגבש את המלצותיו בנוגע להפרדה המבנית בחברה וביקשה לאפשר לה לבצע "מהלך טכני", שמשמעותו שינוי המעטפת של ההתאגדות בחברה. לפי הדיווח האחרון של בזק לבורסה, משרד התקשורת לא קיבל את בקשתה. ממכתב שנשלח על ידי משרד התקשורת ליו"ר דירקטוריון בזק, שלמה רודב, עולה כי הצוות בוחן חלופות, ובהן ביטול חובת ההפרדה, ולכן לא ניתן לקבל כעת החלטות ביניים.

החשש הגדול של משרד התקשורת נובע מהכוח הכלכלי של בזק, שתחסוך מאות מיליוני שקלים בשנה באמצעות קיזוזי הפסדים של החברות בנות שלה, במקרה שבו יתאפשר לה לערוך שינוי מבני. מבחינת משרד התקשורת, המצב שייווצר יעניק לבזק תמריצים לנקוט פרקטיקות לא תחרותיות.

מנכ"ל בזק, דודו מזרחיצילום: רונן טופלברג

ב-2018 הפעילות הקווית של הקבוצה הניבה רווח לפני מס של 754 מיליון שקל מתוך מחזור הכנסות של 4.196 מיליארד שקל - ורווח נקי של 567 מיליון שקל. חברת הלוויין yes, שנהנתה ממחזור הכנסות של 1.47 מיליארד שקל, הפסידה באותה תקופה 48 מיליון שקל. שנה לפני כן, ב-2017, ההפסד של yes היה גבוה יותר, 244 מיליון שקל. בזק הציגה ב-2017 רווח נקי של 1.23 מיליארד שקל.

בעקבות נתונים אלה, הגיעו במשרד התקשורת למסקנה שבזק עלולה לבצע סבסוד צולב בין חברות בקבוצה. למשל, להפחית באופן דרסטי את המחירים בפאלפון או yes, גם אם מהלכים אלה יובילו להפסדים גדולים יותר. הפסדים שיקוזזו על ידי הרווחיות של הפעילות הקווית. בתוך כך, תוכל בזק להגדיל את קהל את הלקוחות שלה ולפגוע במתחרות שאין להן גם כלכלי.

משרד התקשורת גם חשש מכך שקיזוז הפסדים לצורכי מס יוביל לתוספת במקורות המזומנים של קבוצת בזק, בלי שהיא תבצע התייעלות כלכלית. התוספת עשויה להגיע לעשרות מיליוני שקלים.

מקרה קיצון שממנו חוששים במשרד התקשורת כולל הורדת מחירים על ידי בזק בשוק הסלולר, במטרה להגביר את התחרות בתחום ולפגוע ברווחים של המתחרות וביכולתן לבצע השקעה כספית בתשתיות. כך למשל, פלאפון תוריד את מחירי מנויי הסלולר עד להפסד של 50 מיליון שקל בשנה, תוך שהיא מציעה ללקוחות חשבון נמוך ב-7-5 שקלים בחודש. כתוצאה, המתחרות צריכות להוזיל את השירותים שלהן בהתאם כדי לשמור על נתח השוק שלהן – דבר שעלול להוביל להפסדים של 200-150 מיליון שקל בשנה.

סוגיה אחרת שמדאיגה את המשרד קשורה לחובת הנאמנות של מנהלי חברות. כיום חובת הנאמנות של המנהלים היא כלפי החברה שבה הם עובדים ולא כלפי הקבוצה. שינוי המבנה התאגידי עלול לשנות חובת נאמנות זאת, כך שמנהלים יעדיפו את האינטרסים של הקבוצה ולא של החברה.

משרדי בזקצילום: Bloomberg

לא ברור אם בזק תפנה לבג"ץ גם בנושא קיזוזי ההפסדים, כפי שפנתה אליו בנושא ההפרדה המבנית. דיון בנושא ההפרדה המבנית יתקיים מחר.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "המשרד בחן לעומק את בקשת קבוצת בזק, ובעבודת מטה שבוצעה במינהל כלכלה הגיעו למסקנה כי בעת הנוכחית אין כל מקום לקבל החלטות ביניים שיכולות להשפיע על סוגיית ההפרדה המבנית ולשנות את מערך התמריצים, בעת שנבחנת ההפרדה המבנית על ידי הצוות המקצועי".

בזק מסרה בתגובה בדיווח למשקיעים כי " אנחנו לא מקבלים את עמדת משרד התקשורת , ונשקול את צעדנו בעניין". מקורבים לחברה הוסיפו כי "בזק ביקשה להפוך את החברה לשותפות מוגבלת שהינו עניין של מיסוי בלבד. החברות ימשיכו לפעול בצורה זהה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש