לאחר 47 שנים בבורסה ושני הסדרים לא מוצלחים, אפריקה ישראל נמחקה מהמסחר

מתוך 861.5 מיליון שקל ששילמה לפידות למחזיקי האג"ח של אפריקה עבור נכסים בשווי כולל של 1.5 מיליארד שקל - 380 מיליון שקל רותקו לטובת תביעה נגד הנאמנים, על ידי מוטי בן משה ■ הוא טוען שהרמטיק גרמה לו נזק כלכלי וסיכלה את ההסדר מולו

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לב לבייב
צילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אירוע היסטורי נרשם בשבוע האחרון: אפריקה ישראל, שמניותיה הונפקו בבורסה בשנת 1973, הפכה לחברה פרטית. לאחר שני הסדרי חוב ארוכים שבהם היתה מסובכת החברה מאז 2009 – הסדרים שנדרשו לאחר שהטייקון לב לבייב הוביל אותה לחדלות פירעון, נמחקה ב-20 בינואר מניית אפריקה ישראל מהמסחר בתל אביב. על נכסיה שנותרו, ובהם חברת המגורים אפריקה מגורים, חברת הקבלנות דניה סיבוס וכמה קרקעות בסביון, השתלט איש העסקים יעקב לוקסנבורג באמצעות חברת לפידות.

לפידות, באמצעות התמיכה של בית ההשקעות אלטשולר שחם, הצליחה לשלם 861.5 מיליון שקל בזריזות למחזיקי אגרות החוב. אפריקה ישראל הייתה חייבת להם בעת קריסתה השנייה 3 מיליארד שקל. גובה התספורת שירשמו לעצמם מחזיקי אגרות החוב תהיה תלויה בתוצאות הסכסוך המשפטי שנפתח מול בן משה.

החברה הפרטית אקסטרה, בבעלותו של בן משה, הגישה תביעה על סך 342 מיליון שקל נגד חברת הרמטיק. בתביעה נטען שהנאמנים התנהלו בחוסר תום לב כשביקשו להתחמק מההסדר. זאת במטרה לחתום על הסדר חלופי כיוון שסירבו להחזיר לבן משה את הפיקדון בהיקף של 100 מיליון שקל, שהפקידו לטובת העסקה, ועקב כך גרמו לו לנזקים כלכלים עצומים.

בעקבות התביעה שהוגשה לאחר כישלון הליך הגישור, החליטו הנאמנים לרתק סכום לא מובטל של 380 מיליון שקל מתוך 861.5 מיליון שקל ששילמה לפידות במסגרת ההסדר.

מוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

בשעה שמחזיקי אגרות החוב של אפריקה ימשיכו לעקוב בדריכות אחר ההליך שמנהלים עבורם עורכי הדין גיא גיסין ואופיר נאור, הודיעה דניה סיבוס, שכבר נשלטת על ידי לוקסנבורג, כי כי זכתה במכרז ענק לביצוע מסילת רכבת מזרחית. זאת בתמורה לתשלום כולל של כ-600 מיליון שקל.

בעקבות השלמת ההסדר, שבו רכשה לפידות נכסים בשווי כולל של 1.5 מיליארד שקל, החברה הפכה לקונצרן ענק המחזיק בסאני תקשורת, בניהולו של משה פרי, והיא בעלת זיכיון בלעדי מסמסונג הקוריאנית לשוק הפתוח, ובעלת פעילות קידוחי מים ונפט שמתנהלת כבר יותר מ-50 שנה. חברה בת נוספת של לפידות: חברת הסחר אלפורס שמנהל זאב פלקובי'ץ, ולה יש קשר עם ענקית המסחר אמזון. גם חברת הקבלנות לבנייה ותשתיות דניה סיבוס שמנהל רונן גינזבורג ואפריקה מגורים שמנהל אורן הוד - תחת שליטתה של לפידות. לכן כעת היא החליטה לפעול כדי להכניס את פעילותה הבורסאית למדדים המובילים ת"א 125 ות"א 90.

על פי דו"חות הפרופורמה המתוקנים ל-2018 שפירסמה לפידות, לקונצרן המאוחד מחזור הכנסות בהיקף של 5.95 מיליארד שקל נכון לסוף 2018, רווח נקי בהיקף של 151.4 מיליון שקל ורווח תפעולי, EBITDA, בהיקף של 361.6 מיליון שקל.

מכיוון שלפידות גייסה חוב חדש מהציבור בשביל לעמוד בתשלום המזומן למחזיקי אגרות החוב – היא הודיעה למשקיעים איך בכוונתה לעמוד בתשלומי ההחזר. על פי תזרים המזומנים החזוי שפירסמה לפידות, היא עומדת לשרת את תשלום החוב בהיקף 138 מיליון שקל שהיא נדרשת להשיב בשנת 2020 באמצעות תזרים בהיקף של 235 מיליון שקל שהיא צופה מחברות הבת. תזרים זה מבוסס על: רווח של 120 מיליון שקל שתרשום ממיזוג לפידות חלץ; רווח של כ-10 מיליון שקל בדו"חות סולו; דיווידנד בהיקף של 20 מיליון שקל שהיא צופה למשוך מפעילות סאני, המחזיקה בזיכיון לשיווק מוצרי סמסונג בישראל; דיווידנד בהיקף של 10 מיליון שקל מחברת הסחר; דיווידנד בהיקף של 25 מיליון שקל מחברת דניה סיבוס; ומימוש אופציה שכבר בתוך הכסף של לפידות קפיטל, בהיקף של 50 מיליון שקל.

יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'

בשנת 2021 החברה צופה שיהיו לה מקורות בהיקף של 175 מיליון שקל מפעילות החברות הבנות, כך שהיא תוכל לשרת החזר חוב בהיקף של 149 מיליון שקל. בשנת 2022 יהיו לה מקורות בהיקף של 80 מיליון שקל, כמעט פי שניים מתשלום החוב, בהיקף של 46 מיליון שקל, שנכון להיום ידוע שהיא תידרש לשרת.

ומה התוכניות של לפידות לגבי חברת הקבלן דניה סיבוס? זו הציגה בתשעת החודשים הראשונים של 2019 רווח של 45.9 מיליון שקל והיא מחזיקה בצבר הזמנות לביצוע עבודות בהיקף של 6.24 מיליארד שקל. לפידות שואפת להפוך אותה לשחקן משמעותי במכרזי המדינה והמגזר הפרטי, לכוון אותה לשלם כחברה יימית בתחום הבנייה והמגורים ובנייה שלא למגורים בחו"ל. כמו כן בכוונתה להגדיל את פעילות הביצוע של החברה בפולין וברומניה, לפתח את חטיבת המערכות של דניה מערכות כך שתוביל את תחום הפרויקטים ההנדסיים, להרחיב את פעילות התעשייה לבנייה באמצעות רכישה או השכרה של קרקע ייעודית בפריפריה. החברה תבחן אפשרות להשקיע בפעילות סלילה רבודה ואספלט, ולהרחיב את תחום האנרגיה והטיפול באשפה שתופס תאוצה.

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב