ההסדר נחשף: מנהל היחידה לקנאביס רפואי הצהיר על ניגודי עניינים רק שנתיים לאחר שמונה

הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם יובל לנדשפט - שחלקים מסויימים בו מושחרים בשל טענה לפגיעה בפרטיות - הגיע לידי TheMarker בעקבות עתירה משותפת עם עמותת הצלחה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל היק"רצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

באפריל 2013 מונה יובל לנדשפט לתפקיד מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר) - תפקיד החורץ גורלות בתעשיית הקנאביס המקומית. כעת, מתברר כי רק כשנתיים לאחר כניסתו לתפקיד ובניגוד לנהלים - חתם לנדשפט על הסדר ניגוד עניינים.

ההסדר, שעליו חתם לנדשפט רק ב-8 בדצמבר 2015, נחשף כעת לראשונה - לאחר בקשת חופש מידע שעמה הגיעה עד לבית המשפט עמותת הצלחה בשיתוף עם TheMarker. את העמותה מייצג עו"ד אלעד מן.

העתירה הוגשה בשל הכאוס ששורר בתעשיית הקנאביס הישראלית, המפוקחת על ידי היק"ר. תלונות רבות הגיעו גם ממטופלים, שחשים כי הרפורמה של משרד הבריאות פגעה ברצף הטיפולי שלהם, ואינה מותאמת לצורכיהם; וגם מהחברות, שהשקיעו מיליוני שקלים.

במסגרת העתירה, משרד הבריאות נדרש לחשוף את פירוט פעולות הפיקוח, הבדיקה והמעקב שביצעה היחידה החל בינואר 2014 ואילך - לרבות פירוט הבדיקות שנעשו בקשר לחברות הקנאביס, זהות החברות וכל פרט אחר שנכלל בהן. עוד נדרש המשרד לחשוף את העתקי דו"חות הבדיקה; פירוט בדיקות הדגימה שבוצעו בקשר לקנאביס הרפואי; ממצאיהן, לרבות טיב החומר; תנאי הייצור; וזהות החברות הנבדקות.

משרד הבריאות בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

המשרד מסרב לחשוף את שאלון ניגוד העניינים

בתגובה לבקשות אלה, הבהיר משרד הבריאות כי "מסירת פירוט הבדיקות שנערכו ביחס לכל החברות בתחום - כרוך בהקצאת משאבים בלתי-סבירים של הרשות". גם כעת, משרד הבריאות ממשיך להסתיר מידע שהתבקש בעתירה ומסרב לחשוף בפנינו את שאלון ניגוד העניינים. זאת, בשל טענתו כי החשיפה תוביל לפגיעה בפרטיות.

עוד תמוה לגלות כי המשרד החליט להשחיר חלקים בהסדר ניגוד העניינים החתום, בשל אותה טענה לפגיעה בפרטיות, שכן לדבריו הפרטים המושחרים מכילים "פרטים אודות חברות ובעלי מניות שעליהן הצהיר לנדשפט בשאלון - שגילויים מהווה פגיעה בפרטיות, ועל כן אין למסור אותם בהתאם לקבוע בחוק חופש המידע".

לדברי עו"ד מן: "הנחיות היועץ המשפטי לממשלה קובעות כי הסדר ניגוד העניינים צריך להיערך ככל הניתן לפני הכניסה לתפקיד. קיימות גם הנחיות ברורות הנוגעות לפרסום ההסדר, ולכן לא ברור מדוע היינו זקוקים לעתירה כדי לקבל את ההסדר המושחר לידינו. הפרטים המושחרים רובם ככולם נכללים במאגרים פומביים ואין כל קושי לאיתורם בחיפוש חופשי".

אלעד מןצילום: מגד גוזני

לנדשפט מכהן כדירקטור בארבע חברות

ואכן, חיפוש פשוט במאגר המידע של BDI חושף כי לנדשפט מכהן כדירקטור בארבע חברות: גרוס פלדמן ניהול ואחזקה; חברה לבניין כיכר ויצמן בחולון; חברת יובל לנדשפט; וחברת נוף ישראל, שבה הוא גם הבעלים. כמו כן, הוא גם הבעלים של חברת הבניין פלדמן משה ובניו.

לגבי החברות שבהן לנדשפט משמש בעלים, הוא הצהיר כי "הן לא עוסקות בכל נושא הקשור לתחומי רפואה, בריאות, רוקחות, קנאביס, או שירותים דומים או קרובים. נכסי הנדל"ן של החברות השונות אינם מושכרים לצדדים שלישיים העוסקים בתחומים אלה, למעט השכרת חנות לרופאים עצמאיים וחנות לרופאי שיניים".

במסגרת הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם לנדשפט, הוא התחייב להימנע מלקבל, מתוקף תפקידו הציבורי, החלטות להשתתף או לטפל במישרין או בעקיפין בנושאים העלולים להעמידו במצב של חשש לניגוד עניינים ובפרט בנושאים הקשורים בעניינים אישיים, קרובי משפחה, ובעניינים שבהם עסק באופן אישי במסגרת עיסוקו טרם מינויו - מלבד מה שאושר לו במפורש על ידי היועצת המשפטית של משרד הבריאות.

זאת בכל עניין הקשור לחברות או לגופים הקשורים עמו, בכל עניין הנוגע במישרין או בעקיפין לטיפול לחוות דעת, המלצות למתן רישיונות לשימוש בקנאביס או לכל שירות אחר, שיגישו רופאים ששוכרים או ישכירו מהחברות חנות בנכסים. רשימת שמות הרופאים הושחרה.

כמו כן, התחייב לנדשפט לא לרכוש מניות הקשורות לתחום הבריאות או לתחומי עיסוקו במשרד הבריאות, והתחייב להעביר ללשכה המשפטית של משרד הבריאות את רשימת האחזקות שלו מדי שנה.

מאחר שמשרד הבריאות לא העביר את הבקשה כדין, הוא נאלץ לשלם לעמותת הצלחה הוצאות משפט בסך 2,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"