מיכל הלפרין: "כניסתה של מקס להפצת מוצרי ביטוח וחיסכון הוא צעד מבורך"

ברשות התחרות סבורים שהמהלך יכול לתרום לתחרות של חברות האשראי מול הבנקים ■ "המידע שנצבר אצל מקס יאפשר לה להתאים ללקוחותיה חבילת מוצרים"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
הממונה על התחרות מיכל הלפרין
הממונה על התחרות מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

חברת כרטיסי האשראי מקס מתקדמת לקראת כניסתה לעולם הביטוח: הממונה על התחרות (לשעבר על ההגבלים העסקיים), מיכל הלפרין, אמרה כי אין חשש לפגיעה בתחרות עקב כניסתה של מקס לתחום. היא סבורה כי ההפך הוא הנכון - והמהלך עשוי לתרום לתחרות בתחום. הלפרין בירכה על המהלך: "כניסתה של מקס לתחום הפצת מוצרי ביטוח וחיסכון הוא צעד מבורך בעיני".

כעת ממתינה מקס לקבלת אישור לעסוק בביטוח מרשות שוק ההון, בראשות משה ברקת. בטרם יכריע, ביקש ברקת בנובמבר מרשות התחרות את חוות דעתם לגבי ההשפעה על התחרות שעשויה להיות לכניסתה של מקס לתחום. במכתבה של הלפרין בתשובה לפנייתו של ברקת היא כתבה כי כניסתם של שחקנים חדשים לשוק הוא דבר חיובי, בשל יכולתם להגביר את התחרות השוררת בו, וכי "הדברים ודאי נכונים כאשר מדובר בשחקן הפעיל בתחומי פעילות משיקים, שיכולים לסייע לו להתחרות בתחום אליו הוא מעוניין לחדור". לפי הלפרין, כניסתה של מקס לתחום הביטוח יכולה לתרום גם לתחומים פיננסיים אחרים ולהקטין את נחיתותן של חברות האשראי אל מול הבנקים - בכך שתאפשר לחברת האשראי להציע מגוון רחב יותר של שירותים פיננסיים.

"החשש המרכזי שהוצג בפני הרשות הוא, שכתוצאה מפעילותה של מקס בתחום הסליקה וכרטיסי האשראי יהיה לה יתרון בלתי הוגן בהפצה של מוצרי ביטוח וחיסכון, עקב המידע הרב שנצבר אצלה באשר להרגלי הצריכה והחיים של לקוחותיה, כמו גם באשר לדפוסי הרכישה של מוצרי ביטוח של לקוחותיה", כך נכתב במכתב של הלפרין. לחשש זה היא השיבה כי "המידע שנצבר אצל מקס דווקא יאפשר לה להתאים ללקוחותיה את חבילת המוצרים. זהו יתרון של מקס אשר עשוי להיטיב עם הלקוחות. גם אם יתרון זה של מקס מקשה על המתחרים, לא מצאנו שיש בו כדי להקנות למקס כוח שוק משמעותי אשר עלול להרע את תנאי האספקה למבוטחים באמצעותה בעתיד".

הלפרין הוסיפה כי יש חשיבות ודחיפות בקידום ההסדרה למתן שירותי מידע פיננסי (API). "המתנגדים לכניסתה של מקס לתחום הפצת מוצרי הביטוח הדגישו בפנינו את החשיבות בקיומו של מידע מלא ושלם על הלקוח, על מנת להציע לו את השירותים והמוצרים המיטביים והתחרותיים ביותר". להשקפתה, זה מחזק את החשיבות והדחיפות שבהשלמת ההסדרה למתן שירותי מידע פיננסי (API) ומתן גישה למידע לכלל השחקנים הפיננסיים. עם השלמת ההסדרה, "יוכלו כל חברות הביטוח להיחשף למידע כפי שמצוי היום בידי מקס ואותו יתרון שיש למקס מכח היותה מנפיקה וסולקת של כרטיסי אשראי יצטמצם ואף יעלם".

בלשכת סוכני הביטוח מתנגדים למהלך ושיגרו מכתב לברקת, בו הם מבקשים לדחות את הבקשה של מקס ולא לתת לה רישיון לשווק מוצרי ביטוח. במקביל, ביקשו בלשכה לקיים דיון בנושא בוועדת הכספים. פרט לטענות לגבי כוחן של חברות האשראי, דאגה נוספת שעולה מהמכתב היא לעתידם של סוכני הביטוח: "לסוכני הביטוח אין את חוות המוקדים הטלפונים מהן נהנות חברות האשראי. כניסה של חברות האשראי, משמעותה פגיעה אנושה, שספק אם ניתן יהיה להשתקם ממנה ביחס לעתידם הכלכלי של אלפי בתי אב בישראל הפועלים לשווק מוצרי ביטוח לציבור בישראל וכיצד כאמור, זה יעודד תחרות? האם קיימת כאן הוגנות עסקית?". דאגה נוספת היא התניית עסקת ביטוח באשראי - "חברות האשראי, עלולות לכאורה, לנצל את כוחם העודף על מנת לייצר אילוצים מרומזים כלפי הלקוחות לרכוש דרכם ביטוח", כתב ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח בישראל.

המתכונת בה תציע מקס ביטוח בהתחלה היא באמצעות שיתוף פעולה עם חברת הביטוח אי.איי.ג'י, במסגרת סוכנות ביטוח חדשה שעתידה מקס לפתוח. הסוכנות תציע בשלב הראשון מוצרי ביטוח פיננסיים ובהם פוליסות חיסכון וביטוח בסיסיים כמו ביטוח רכוש וביטוחים לעסקים וכן מוצרי ביטוח דיגיטליים. בהמשך, הסוכנות תציע גם מוצרים מורכבים יותר. כבר כיום איי. איי.ג'י ומקס משתפות פעולה בכך שלקוחות מקס מקבלים ביטוח נסיעות לחו"ל באמצעות אי.איי.ג'י. עוד בטרם קבלת האישור, מקס החלה להחתים את הלקוחות החדשים שלה על אישור להעברת מידע בינה לבין סוכנות הביטוח שעתידה לקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?