פרטנר מלמדת את השוק איך לרכוש מניות ביוקר ולמכור אותן בזול

פרטנר סגרה גיוס של 276 מיליון שקל מהמוסדיים לפי מחיר מניה של 15 שקל, לאחר שרק לפני שנה וחצי רכשה מניות של עצמה ב-15.38 שקל בממוצע

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר
איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנרצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת התקשורת פרטנר סגרה אתמול בערב (חמישי) גיוס בהיקף של 276 מיליון שקל מהמוסדים. פרטנר, שהתכוונה לגייס רק 250 מיליון שקל, קיבלה ביקושים נאים בהיקף של 370 מיליון שקל.

הגיוס של פרטנר, אותו הוביל סמנכ"ל הכספים תמיר אמר, התבצע לפי מחיר מניה של 15 שקל – המחיר אותו ביקשה פרטנר במכרז, מחיר המשקף פרמיה של 2% על מחיר הסגירה של המניה בבורסה ביום חמישי האחרון - 14.7 שקל.

לשם השוואה, סלקום, שמאזנה הפיננסי נמצא במינוף מאתגר הרבה יותר, נדרשה שחברת האם דיסקונט השקעות תכניס את היד עמוק לכיס ותיקח על כתפיה מחצית מההנפקה בשביל לסגור גיוס של כ-300 מיליון שקל .

הגיוס הנוכחי אמנם אושר על ידי קרן האצ'יסון, שהחליטה לא להשתתף בהנפקה, אולם בפועל העובדה שהקרן הסכימה לדלל את חלקה מאותתת על העתיד שבו השוק עשוי לראות הפצת מניות של הקרן אם היא לא תאתר רוכש פוטנציאל למניות השליטה.

מסתמן שהקרן לא ממש מתכוונת לפעול בשוק הסלולר המקומי, והגב הפיננסי של הקרן, המנוהלת על ידי המיליארדר לי קאשינג, עשוי לא לעמוד לטובת פרטנר למטרת מיזוגים ורכישות בעתיד.

חיים סבןצילום: DENNIS BRACK / BLOOMBERG NEWS

האצ'יסון מנסה להיפטר מהשליטה בפרטנר כבר שנים. מבלי שחשקה בכך, הקרן קיבלה באחרונה לידיה בחזרה את מניות השליטה בפרטנר, לאחר שטייקון התקשורת חיים סבן החליט שבמצב התחרותי בשוק התקשורת עדיף לו לא להחזיר את הלוואת המוכר אותה קיבל מהקרן לרכישת השליטה בפרטנר. במקום, הוא העדיף לוותר על המניות ששועבדו לטובת ההלוואה - ולקבע לעצמו הפסד של כחצי מיליארד שקל. כך פרטנר השתלטה בחזרה על כ-30% ממניות השליטה, במקום שסבן ישיב לה חוב בהיקף של 1.06 מיליארד שקל.

מניית פרטנר

לא מתכננים לטווח ארוך

המהלך של פרטנר מראה את חוסר התכנון לטווח הארוך בחברה, בין היתר בשל חילופי השליטה. במאי 2018 הכריזה פרטנר על תוכנית רכישה עצמית של מניות בהיקף של כ-200 מיליון שקל מתוך הבנה של דירקטוריון החברה שעל אף התוכנית יהיו בקופתה מספיק כספים בשביל לעמוד בכל התחייבויותיה ותוכניות ההשקעה שלה.

לי קאשינגצילום: REUTERS

בפועל, אמנם רק מחצית מהתוכנית לרכישת המניות בשוק יצא לפועל, ופרטנר ביצעה Buy Back בהיקף של 100 מיליון שקל בלבד. אולם העובדה שהמחיר הממוצע שבו נמכרו המניות היה גבוה מהמחיר בהנפקה - 15.38 שקל למניה - מאותת על חוסר תכנון לטווח ארוך.

לא מעט גבות הורמו כשהחברה הפתיעה את השוק והודיעה על כוונתה לגייס הון, אולם בפרטנר לא יקבלו את הביקורת. מבחינתם, הם מנצלים את השוק הפתוח בשביל לדחוף את החברה לצמיחה בעתיד. בפגישות עם המוסדיים הסבירה פרטנר שמטרת הגיוס להאיץ את ההשקעות ברשת הסלולר, פרישת הסיבים האופטיים ושירותי הטלוויזיה - וחיזוק מאזן החברה .

החוב נטו של פרטנר לפני הגיוס בסוף הרבעון השלישי הסתכם ב-956 מיליון שקל. בתשעת החודשים הראשונים החברה הכניסה 2.4 מיליארד שקל, לעומת 2.445 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2018, והרווח התפעולי נחתך ל-57 מיליון שקל, לעומת רווח של 102 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2018. הרווח הנקי הסתכם ב-12 מיליון שקל, לעומת רווח של 37 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

את 2019 סגרה פרטנר בירידה של 16%. כעת נראה אם המוסדיים רכשו במחיר הזדמנות, או שדירקטוריון פרטנר ינסה להוכיח את כוחו העצמאי על בעלת השליטה - וימשיך לבצע מהלכים שידללו אותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה