השווקים בשיא - אבל בהלמן אלדובי מציגים תשואה אפסית וזלזול בשותפים

בעלי מניות המיעוט בבית ההשקעות דורשים לעקוף את הנהלת החברה ולדון בהצעות לרכישתה ■ כך הם מקווים שיצליחו להחזיר חלק מההפסד

אסא ששון
אסא ששון
רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן אלדובי
רמי דרור, מנכ"ל בית ההשקעות הלמן אלדובי
אסא ששון
אסא ששון

בעלי מניות המיעוט בהלמן אלדובי אינם מרוצים מהביצועים של בית ההשקעות. בזכותם הלמן אלדובי נהפך חברה ציבורית בסוף 2016, אחרי שהתמזג עם השלד הבורסאי סוהו נדל"ן לפי שווי של 188 מיליון שקל שבו היו להם אחזקות. מאז זרמו לא מעט כספים בשוק ההון, הבורסה זינקה — והלמן אלדובי לא ממש התרומם. בית ההשקעות נסחר לפי שווי של 160 מיליון שקל, והוא גם לא חילק מאז דיווידנד.

אם לא די בכך, בעלי מניות המיעוט ראו כיצד הצעה של חברת הפניקס מלפני כשבועיים לרכוש את פעילות הגמל (עיקר הפעילות של בית ההשקעות) של הלמן אלדובי תמורת 210 מיליון שקל לא נדונה בצורה רצינית, לדבריהם.

אורי אלדוביצילום: דורון סהר

בכיר בחברת ביטוח ציין מדוע הגיוני שחברות ביטוח כמו הפניקס מחפשות לרכוש נכסי גמל: "כיום יותר זול לקנות כסף מאשר לגייס כסף". עם זאת, כמעט שלא נעשו עסקות בתחום בתי ההשקעות בשנתיים־שלוש האחרונות.

בעלי מניות המיעוט בהלמן אלדובי שיגרו לחברה מכתב ובו דרישה לכנס אסיפת בעלי מניות מיוחדת — שתדון בהצעה לרכישת הגמל. לפי מקורות בענף, היוזמה למכתב לא היתה יוצאת לפועל אילולא קיבלו אותם בעלי מניות הסכמה שבשתיקה מבית ההשקעות אי.בי.אי, שמחזיק ב–33% מהלמן אלדובי, וכן מבעלי מניות בכירים שקשורים להלמן אלדובי.

עו"ד אמיר ברטוב ממשרד שמעונוב ציין כי "המכירה היא האלטרנטיבה הטובה ביותר עבור החברה ובעלי מניותיה. ברטוב דורש כי באסיפת בעלי המניות ידונו במכירת כל פעילות הגמל ו/או פעילות כוללת של החברה. בנוסף, בעלי מניות המיעוט מבקשים כי מי שלא ידון בעסקה יהיה הדירקטוריון.

עוד הם דורשים, כי "תופסק לאלתר ההתקשרות עם יו"ר הדירקטוריון, אורי אלדובי, שכן הוא נגוע בעניין אישי ביחס לנושא זה; ומנוע בשל כך מלהשתתף בהצבעות הרלוונטיות או להשתתף במו"מ עם הפניקס או עם גורמים אחרים לצורך מכירת פעילות הגמל ואו פעילות כוללת של החברה". בעלי מניות המיעוט דורשים עוד להקים צוות נטול אינטרסים שינהל את המו"מ על מכירת החברה.

בהלמן אלדובי לא ממש אוהבים לשמוע את הקולות של בעלי מניות המיעוט. בתגובה שהם שיגרו לבורסה נכתב: "החברה סבורה כי פניית בעלי מניות המיעוט נועדה להפעיל לחץ פסול על הדירקטוריון, וכי רוב הנושאים שהדירקטוריון התבקש לכלול בסדר היום אינם בסמכות האסיפה הכללית.

הפסד בינואר־ספטמבר

הלמן אלדובי סיכם את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם הפסד נקי של 2.6 מיליון שקל, לעומת הפסד של 4.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה. עם זאת הדו"ח שיקף עליה בהכנסות שנבעה בעיקר מגידול בדמי הניהול בקופות הגמל בעקבות השלמת העסקה עם אי.בי.אי (מיזוג הקופות של שני בתי ההשקעות); מגידול בהיקף הגיוסים באמצעות קרן P2P; וכן מרישום דמי הצלחה בגין פעילות זו. עוד תרמו לגידול בהכנסות, תחילת הפעילות של הלמן אלדובי בתחום ההתחדשות העירונית וגיוס הון ראשון, שהסתיים ברבעון השלישי; וגידול בפעילות של בית הסוכן, שבו שותף הלמן אלדובי.

מקורבים להלמן אלדובי ציינו כי בית ההשקעות אינו צריך מזומנים, ולכן מכירת הגמל אינה עומדת על הפרק. לדבריהם, בית ההשקעות צומח ומציג רווח תפעולי שהולך וגדל. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיכם בית ההשקעות עם הפסד תפעולי של מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של 2.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

אין נתונים להצגה
מניית הלמן-אלדובי

את המחולל העיקרי בתחום ניהול הנכסים רואים בהלמן אלדובי בקרן ברירת המחדל (קרן פנסיה זולה, שהיא קרן ברירת המחדל לכל מעסיק ולכל עובד שלא בחר בקרן פנסיה). בהלמן אלדובי העריכו כי זכייתם במכרז תביא לזרימת כספים וחוסכים — מהלך שהתרחש חלקית. לקרן אכן הצטרפו חוסכים רבים, 51 אלף, לעומת 31 אלף עמיתים שהצטרפו לאלטשולר שחם. ואולם, את עיקר הכספים דווקא מגייס אלטשולר שחם, שיש לו גם קרן פנסיית ברירת מחדל וגם ביצועים טובים. בנובמבר זרמו מהמתחרים לאלטשולר שחם 245 מיליון שקל, לעומת 69 מיליון שקל שזרמו להלמן אלדובי. מתחילת השנה הועברו לאלטשולר שחם 1.2 מיליארד שקל, ואילו להלמן אלדובי זרמו 586 מיליון שקל.

מהלמן אלדובי נמסר: "הלחצים על בית ההשקעות ועל ראשיו הם חלק מהניסיונות של בעלי מניות מיעוט, שלהם אינטרס אישי, וכן מרצון גופים שונים בשוק לחסל את התחרות בתחום הפנסיוני ואת פעילותו של מחולל התחרות. הלמן אלדובי לא יירתע מלחצים אלה. הוא ימשיך להוביל את הגברת התחרות בתחום. הוא יישם את מדיניות האוצר לפתיחת שוק הפנסיה והוזלת דמי הניהול של ציבור חוסכי הפנסיה בישראל, במקביל לכל חובותיו כתאגיד ציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?