דליה אנרגיות מנסה לשכנע את בג"ץ לבטל לאו.פי.סי פרויקט של 50 מיליון דולר

דליה אנרגיות הגישה עתירה לבג"ץ למתן צו על תנאי וצו ביניים נגד רשות החשמל, משרד האנרגיה וחברת צומת (בבעלות או.פי.סי) ■ טענתה: ניתן רשיון מותנה שלא כדין ולכן הוא בטל

יורם גביזון
יורם גביזון
מנכ"ל או.פי.סי, גיורא אלמוגי
מנכ"ל או.פי.סי, גיורא אלמוגיצילום: אייל טואג
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת דליה אנרגיות עושה מאמץ אחרון להיכנס להסדרה 914 של רשות החשמל, על חשבונה של חברת או.פי.סי. הסדרה 914 הקצתה מכסה של 450 מגה־ואט ליזמים שיקבלו אישור על סגירה פיננסית להקמת תחנת כוח בטכנולוגיה קונווציונלית עד סוף 2019.

תחנת כוח מסוג זה ("פיקריות") נועדו לגבות על פי הצורך את ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת, ובכך לאפשר את המשך ההרחבה בכושר הייצור של תחנות כוח באנרגיה פוטו־וולטאית ובאנרגיית רוח, מכיוון שייצור החשמל שלהן מותנה במשאבים לא יציבים.

דליה אנרגיות הגישה עתירה לבג"ץ למתן צו על תנאי וצו ביניים נגד רשות החשמל, משרד האנרגיה וחברת צומת, חברה בת בבעלותה המלאה של או.פי.סי אנרגיה. דליה אנרגיות טוענת כי רשות החשמל נתנה באפריל האחרון רישיון מותנה שלא כדין לחברת צומת — ולכן הוא בטל.

גיורא אלמוגיצילום: אייל טואג

דליה אנרגיות, שמפעילה תחנת כוח שהספקה 900 מגה־ואט, מבקשת כי בג"ץ יקבע כי מכיוון שהרישיון המותנה ניתן שלא כדין — גם סקר החיבור של צומת לרשת החשמל, שהוא אחד התנאים לעמידה בתנאי ההסדרה עד סוף 2019, בטל — ועל כן אין צומת אינה זכאית למכסה שקיבלה כחלק מהסדרה 914.

צומת קיבלה רישיון מותנה להקמת תחנת כוח קונוונציונלית שהספקה 396 מגה־ואט. עוד קודם לה קיבלו חברות איי.פי.אמ ואתגל רישיון מותנה לתחנות כוח קונוונציונליות בהספק של 450 ו–120 מגה־ואט. בכך מוצתה המכסה במסגרת הסדרה 914 לתחנות 
כוח פיקריות.

דליה אנרגיות, שמקדמת אף היא הקמת תחנת כוח פיקרית, זקוקה לביטול הרישיון המותנה שקיבלה או.פי.סי או לחלופין זקוקה להגדלת המכסה ולהארכת המועד האחרון לעמידה בתנאי ההסדרה, כדי שתוכל לזכות במכסה משלה ובתעריף מובטח.

חברת צומת קיבלה בשבוע שעבר תעריף לתחנת הכוח שהיא מקימה בעלות מוערכת של 1.4 מיליארד שקל. תעריף זה הוא 5 אגורות לקילו־ואט שעה, כך שהוא יניב הכנסה של 50 מיליון דולר לשנה. התעריף ניתן עבור העמדת זמינות לרשת לתקופה של 20 שנה מיום קבלת רישיון הייצור הקבוע.

יורם גביזון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות