חברת IFF מתמודדת על רכישת חטיבת תוספי המזון של דופונט ב-25 מיליארד דולר

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות בלומברג, העסקה מבוססת על תכנון מס שיהפוך את בעלי מניותיה של דופונט לבעלי השליטה ב-IFF, החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בבורסה בת"א ■ IFF מתמודדת על העסקה עם Kerry האירית

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דופונט
דופונטצילום: בלומברג
יורם גביזון
יורם גביזון

מניית IFF, החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בבורסה בתל אביב, נפלה אמש (ב') ב-5.8% במסחר בבורסה של ניו יורק. זאת, בעקבות דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג כי החברה מתמודדת על רכישת חטיבת תוספי המזון של ענקית הכימיה דופונט בשווי מוערך של 25 מיליארד דולר.

IFF מפתחת ומייצרת תמציות טעם וריח למזון, משקאות, מוצרי טיפוח אישי וחומרי ניקוי. החברה השלימה באוקטובר 2018 את רכישתה של חברת פרוטרום תמורת 7.1 מיליארד דולר במזומן ובמניות.

על פי הדיווח של בלומברג, IFF מתמודדת על רכישת החטיבה של דופונט עם חברת קרי (KERRY) האירית. חטיבת תוספי המזון והביו-סיינס של דופונט הציגה רווח תפעולי של 1.1 מיליארד דולר בינואר-ספטמבר 2019, בהשוואה לרווח תפעולי דומה בתקופה המקבילה ב-2018; ומחזור מכירות של 4.6 מיליארד דולר בינואר-ספטמבר 2019, ירידה של 2.4% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018.

אנדריאס פיביג, מנכ"ל IFFצילום: Sean Zanni / Patrick McMullan via Getty Image

לכאורה, העסקה גדולה משמעותית מיכולתה הפיננסית של IFF, שכבר מתמודדת עם חוב פיננסי נטו של 4 מיליארד דולר; וייצרה רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 1.1 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2019. יתרה מזו, החברה, שנסחרת בשווי של 14 מיליארד דולר, מחויבת על פי אמות המידה הפיננסיות, שנקבעו בתנאי ההלוואות שלקחה, כי היחס בין החוב הפיננסי נטו שלה לבין הרווח התפעולי התזרימי שלה לא יהיה גבוה מ-4.0 בסוף מארס 2020, ולא גבוה מ-3.5 עד לסוף מארס 2021. בסוף ספטמבר 2019 היה היחס 3.42, כך שרכישה בהיקף של 25 מיליארד דולר תשנה דרמטית לרעה את יחס החוב.

הסיבה שהעסקה נדונה היא שדופונט מבקשת למכור את חטיבת תוספי המזון שלה בעסקה פטורה ממס לבעלי מניותיה, תוך ניצול תכנון מס הקרוי Reverse Morris Trust. על פי כללי המס האמריקאיים, חברה יכולה לפצל חטיבה מבלי שהדבר יחייב את בעלי מניותיה לשלם מס, אם אותה חטיבה מתמזגת עם חברה אחרת ובעלי מניותיה של החברה המפצלת (דופונט במקרה הזה) יחזיקו לפחות ב-50.1% ממניותיה של החברה הקולטת (IFF במקרה הזה).

IFF מתמודדת על הרכישה עם חברה אירית שנסחרת בבורסה בלונדון בשווי של 20 מיליארד יורו. קרי קמה ב-1972 כקואופרטיב של רפתנים בדרום אירלנד, במטרה לייצא חלבוני חלב לארה"ב - והיתה אז בעלת מחזור של 1.3 מיליון יורו. ב-47 השנים שחלפו היא צמחה לחברת ענק רב לאומית בסדרה של רכישות.

קרי הציגה במחצית הראשונה של 2019 רווח נקי של 239 מיליון יורו במחזור של 3.6 מיליארד יורו; תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 388 מיליון יורו; ותזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 195 מיליון יורו. החברה האירית נהנית מחוב פיננסי נמוך מזה של IFF, כ-2 מיליארד יורו בלבד בסוף ספטמבר 2019, ומיחס חוב ל-EBITDA של 1.9 בסוף ספטמבר 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי