קמהדע חתמה על הסכם עקרונות עם חברה אמריקאית ב-100 מיליון דולר

קמהדע, המפתחת תרופות מבוססות פלזמה, חתמה על הסכם עקרונות מחייב לייצור תרופה מבוססת נוגדן, המאושרת לשיווק על ידי ה-FDA ■ החברה צפויה לייצר את המוצר במשך 12 שנה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע
עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדעצילום: נטי לוי
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת קמהדע עושה את הצעד הראשון ליצירת מקורות הכנסה חלופיים למפעל הייצור שלה בבית קמה, כדי להבטיח את המשך פעילותו גם ב-2023 ואילך. קמהדע, המפתחת תרופות מבוססות פלזמה, חתמה על הסכם עקרונות מחייב עם חברה אמריקאית ששמה לא נמסר לייצור תרופה מבוססת נוגדן (אימונוגלובולין מסחרי), המאושרת לשיווק על ידי רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA).

קמהדע תייצר את המוצר ב-2023 לתקופה של 12 שנה - בהנחה שתבצע את העברת הטכנולוגיה הנדרשת לייצורו מהיצרן הנוכחי; ותקבל את אישור ה-FDA לייצור המוצר במפעלה של החברה. קמהדע מעריכה, בהתבסס על רמת המכירות הנוכחית של המוצר, שההסכם יגדיל את הכנסותיה ב-10-8 מיליון דולר לשנה, כך שהיקפו הכולל של ההסכם יגיע ל-100 מיליון דולר.

עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע, מדגיש שמשום שהחוזה מצריך טכנולוגיה ייחודית של ייצור תרופות על בסיס פלזמה, תהיה הרווחיות של המוצר דומה לרווחיות הגולמית הממוצעת של מגזר המוצרים התעשייתיים - שהיתה 41.7% מההכנסות ב-2018 ו-47% מההכנסות בינואר-ספטמבר 2019. זאת, בניגוד לרווחיות הנמוכה בדרך כלל של ייצור תרופות כקבלן ייצור עבור אחרים.

המוצר העיקרי שקמהדע מייצרת כיום במפעל הוא תרופת הדגל גלסיה (Glassia), המיועדת לטיפול במחלת הריאות הגנטית הכרונית נפחת תורשתית. החברה מייצרת את המוצר, שקיבל אישור FDA ב-2010, ומשווקת אותו בארה"ב על פי הסכם עם חברת טקדה. על פי ההסכם, שהוארך בספטמבר האחרון עד ל-2021, קמהדע מייצרת את התרופה עבור טקדה בהיקף של 180-155 מיליון דולר.

קמהדע תעביר את טכנולוגיית הייצור לטקדה ב-2022, ובמקום לייצר עבורה תקבל ממנה תמלוגים של 12% ממכירות התרופה בארה"ב בשנים 2025-2022 ו-6% מהמכירות בארה"ב בשנים 2040-2025. ההסכם קובע תשלום מינימלי של תמלוגים בסכום של 5 מיליון דולר לשנה בשנים 2040-2022. קמהדע העריכה שתקבל תמלוגים של 20-10 מיליון דולר לשנה מטקדה בשנים 2040-2022.

העברת טכנולוגיית הייצור לטקדה משאירה בידי קמהדע מפעל שבו השקיעה סכום של 28 מיליון דולר, שמעסיק 400 עובדים, ללא פעילות של ממש למעט ייצור תרופה קטנה יחסית: קדראב (KedRAB). תרופה זו היא חיסון מניעתי לאחר חשיפה לזיהום כלבת, שאושר לשיווק על ידי ה-FDA באוגוסט 2017 ומשווק בארה"ב על ידי חברת קדריון (Kedrion).

מכירות המוצר מקמהדע לקדריון הגיעו ל-12 מיליון דולר ב-2018, ולדברי לונדון צמחו משמעותית ב-2019. קמהדע חתמה ב-2017 על הסכם עם ארגון בינלאומי למכירת החיסון נגד כלבת, ומעריכה שהכנסותיה מהסכם זה בלבד יגיעו במהלך 2020-2019 ל-13 מיליון דולר. מלבד תרופה זו מייצרת קמהדע במפעל ארבעה מוצרים נוספים המופקים מפלזמה, ניתנים בעירוי או בהזרקה ומשווקים ב-15 מדינות.

המודל העסקי של קמהדע זכה באחרונה להבעת אמון מקרן ההשקעות הפרטית הגדולה בישראל, כאשר פימי, המנוהלת על ידי ישי דוידי, רכשה 12% ממניותיה במחיר של 6 דולר למניה ובתמורה כוללת של 30 מיליון דולר. בעקבות העסקה, נסקה מניית קמהדע ב-23% והיא נסחרת כיום במחיר של 7.38 דולר למניה - שמשקף שווי חברה של 294 מיליון דולר, ונמוך ב-10% בהשוואה למחיר השיא של המניה בחמש השנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב