אור ירוק להסדר אפריקה: לוקסנבורג גייס יותר מחצי מיליארד שקל, בעלי האג"ח נזפו בבן משה

במסגרת הההסדר שאושר אתמול העניק בית המשפט פטור מתביעות לבעל השליטה הקודם, לב לבייב - שהוביל את החברה לקריסה - למרות התביעה הייצוגית שמתנהלת נגדו

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב לוקסנבורג בבית המשפט
יעקב לוקסנבורג בבית המשפטצילום: מוטי קמחי
שלי אפלברג
שלי אפלברג

שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין אישר אתמול את הסדר אפריקה ונתן אור ירוק ליעקב (לוקסי) לוקסנבורג להשתלט על החברה. לאחר מכאן, לפידות (שבשליטת לוקסי), פירסמה כי במכרז הנפקת איגרות החוב מסדרה א' היא קיבלה התחייבויות של 502 מיליון שקל, מתוכן 200 מיליון שקל בהתחייבות מוקדמת. ל-TheMarker נודע כי עם מחזיקי איגרות החוב שהשתתפו בהנפקה נמנים ילין לפידות ו-IBI, שהשתתפו במימון. בעקבות הביקושים גייסה החברה בריבית של 3.5% ביחס לריבית של 4.3% שהוצעה במכרז.

לאחר שלוקסי ישיג את כלל המימון לסגירת העסקה, תיסגר סופית סאגת הסדר החובות של אפריקה ישראל שבשליטתו של לב לבייב. אפריקה קרסה ולא הצליחה לשלם במועד חובות של 2.3 מיליארד שקל למחזיקי איגרות החוב שלה. יהיה זה ההסדר השלישי שאושר לחברה, לאחר שב-2009 היא נקלעה לסחרור, אי־יציבות וחדלות פירעון.

במסגרת ההסדר יימחקו כלל מניות החברה מהמסחר, והחוב יבוטל. בתוך כך, החברה תקצה ללפידות 100% מהמניות חופשיות מכל שיעבוד או חוב, והחברה תהפוך לחברה פרטית. בית ההשקעות אלטשולר שחם זכאי לקבל 20% מכלל הזכויות של לפידות בהסדר - ולפידות יעבור לשלוט בחברה באופן בלעדי. בתמורה ישלמו יחדיו במזומן 861.5 מיליון שקל שיועברו הישר מקופת החברה לידי המחזיקים יחד עם היתרה שקיימת בקופה. המומחה עמנואל אבנר, שמומנה מטעם בית המשפט לבחינת הסדר החוב, העריך כי התמורה אותה קיבלו הנושים משקפת החזר של 1.349 מיליארד שקל כ-33 מיליון שקל מעל חלופת הפירוק שעמדה בפניהם.

בנוגע להתנגדות של בעל מניות בחברה, שכבר הגיש תביעה ייצוגית לפטור שניתן ללבייב, קבע השופט שהוא מאשר את ההסדר, לרבות סעיף הפטור ללבייב. אורנשטיין הסתמך על כך שהגופים המוסדיים שמנוסים בהסדרים והן המומחה קבעו כי הפטור מבוסס על היגיון כלכלי מסחרי מספק, ולא קיים במקרה הזה חריג המצדיק את התערבות בית המשפט.

נאמני איגרות החוב שלחו אתמול למוטי בן משה מכתב תגובה על תביעתו להשבת 416 מיליון שקל בגין התעשרותם מכך שההסדר עמו בוטל על ידם, שלא כדין, לטענתו, במטרה לחפש חלופות מיטיבות. בתשובה כותבים לו עורכי דינם של הנאמנים, אופיר נאור ויעל הרשקוביץ: "יצירתיות משפטית שכזו לא יכולה לעמוד במבחן משפטי, וגם הניסיון של שולחיו להלך אימים על הנאמן בתואנות סרק לא יביא לסיכול ההליכים שיינקטו נגד בן משה והחברות שבשליטתו". כעת ייאלצו הצדדים להכריע אם ללכת להליך בוררות כוללת, או להמשיך להשחית את זמנם לאורך שנים בבית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"