בדרך למיזוג מזרחי-אגוד: המנצחת הגדולה, והאם מפת הבנקאות בישראל תשתנה

אם תיושם החלטת בית הדין של רשות התחרות, מזרחי יתחזק מאוד מול פועלים ולאומי. מדובר במגמה שמובילה המפקחת על הבנקים לחיזוק בנקים בינוניים ■ החלטת בית הדין של הרשות לתחרות היא ניצחון של חדווה בר על מיכל הלפרין, משה כחלון ואלי כהן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המפקחת על הבנקים, חדוה בר
ניצחון מסוים. המפקחת על הבנקים, חדווה ברצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

"שנת הבנקים הבינוניים: חוץ ממניות הנדל"ן אין כמו מניות הבנקים בבורסה", זו הכותרת של TheMarker לסיכום עונת דו"חות הבנקים לתשעת החודשים הראשונים של 2019 שננעלו אתמול. הכותרת התייחסה לכך שבמהלך 2019, הבנקים הבינוניים - דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי - הציגו תוצאות טובות יותר והגדילו נתחי שוק, יותר מהבנקים הגדולים: הפועלים ולאומי.

חיזוק לכותרת הזאת ניתן היה לקבל היום (ה'), כשבית הדין לתחרות החליט להפוך על פיה את ההחלטה מהשנה שעברה, לפסול את המיזוג של בנק אגוד עם בנק מזרחי טפחות. בכך נתן בית הדין אור ירוק לקידום עסקת המיזוג.

בתגובה להחלטה הטרייה, מניית בנק אגוד (שלא ממש הצליח להפוך לגורם מחולל תחרות) זינקה ב-15%, ומניית מזרחי טפחות עלתה בכ-4%. ראש רשות התחרות, מיכל הלפרין, יכולה לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון - ואולם בהנחה שהמיזוג אכן יושלם, הדבר מהווה צעד נוסף בשינוי המפה במערכת הבנקאות.

קפיצת מדרגה משמעותית

מעבר לרווח החשבונאי שייווצר למזרחי בעקבות רכישת בנק אגוד (במחיר המהווה 60% מההון העצמי של אגוד) הוא יאפשר למזרחי להצטייד בהון נוסף, שבעזרתו יוכל להתחרות טוב יותר מול הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי.

מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרותצילום: אייל טואג

המיזוג גם יאפשר למזרחי לחזק את מעמדו ואת נתחי השוק בתחומי האשראי הצרכני למשקי הבית ולעסקים הקטנים והבינוניים. בנוסף, מזרחי יקבל לידיו 36 סניפים של אגוד, שחלקם הוא כנראה ימכור.

אם עד עכשיו, למרות המאמצים לגדול במגזרים העסקיים, בנק מזרחי נתפש יותר כבוטיק למשכנתאות, הרכישה של אגוד תהווה עבורו קפיצת מדרגה משמעותית.

המיזוג הצפוי של אגוד מצטרף למיזוג שיושלם בשבועות הקרובים, במסגרתו בנק בינוני נוסף - דיסקונט, ירכוש את בנק מוניציפל (לשעבר דקסיה ישראל).

הפעיל לחץ פוליטי. שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

הבנק הקטן היחיד שנותר כעצמאי, הוא בנק ירושלים שבשליטת משפחת שובל. דיסקונט יהיה מעתה הבנק היחיד שנותר עם שליטה בחברת כרטיסי אשראי כאל. הבנקים הגדולים: הפועלים ולאומי, נפרדו בשנה האחרונה משליטה בחברות כרטיסי אשראי שלהם (הפועלים מישראכרט, ולאומי ממקס - לשעבר לאומי קארד).

הבנקים הגדולים יחושו בתחרות

בהתאם לכך, מפת התחרות בתחום הבנקאות צפויה להיראות כך: הפועלים ולאומי ימשיכו לשלוט עם נתחי שוק באשראי ופקדונות סביב 30%, אך הבינוניים - כמו דיסקונט, מזרחי טפחות, והבינלאומי - יתנו להם מאבק גדול יותר ממה שהיה עד כה. אליהם ניתן לצרף את חברות כרטיסי אשראי המופרדות, וכן גופים חוץ בנקאיים, כדוגמת מימון ישיר, אמפא ואחרים שמתחרים ויתחרו עוד יותר בתחומים של אשראי צרכני ואשראי לעסקים קטנים. בהמשך אולי גם יקרום עור וגידים הבנק הדיגיטלי החדש של מריוס נכט ואמנון שעשוע, ואולי גם יגיעו לישראל ענקי טכנולוגיה כמו גוגל, אפל, אמזון ודומיהם.

זו בדיוק היתה המטרה המוצהרת של המפקחת על הבנקים, חדווה בר, שצפויה לסיים בשנה הבאה קדנציה סוערת ומלאת אירועים של כחמש שנים. בר ספגה מכה מקצועית בשנה שעברה, כשרשות התחרות החליטה לפסול את המיזוג של אגוד ומזרחי טפחות -ייתכן שבעקבות כניעה ללחץ הפוליטי שהפעילו עליה שר האוצר משה כחלון, ושר הכלכלה אלי כהן. כעת כשמעמדם של כחלון וכהן בפוליטיקה נחלש מאוד, יכולה בר לחוש ניצחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי