"הכל פתוח": האם אקירוב יעמיק את אחזקתו בכלל ביטוח?

אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב - שהשקיעה בעבר במניות בנק לאומי 1.1 מיליארד שקל - בדרך להיפרד מאחזקתה בבנק ■ במקום זאת רכשה אלרוב כ-5% מכלל ביטוח ■ האם תבקש היתר להעלות אחזקותיה?

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
אלפרד אקירוב
אלפרד אקירובצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת אלרוב נדל"ן ומלונאות, שבשליטת אלפרד אקירוב, נהגה בעשור האחרון לגוון את פעילותה הענפה בתחומי נדל"ן ומלונאות בישראל ובאירופה באמצעות השקעה במניות הבנקים — ובעיקר בבנק לאומי. בסך הכל השקיעה אלרוב על פני כעשר שנים כ–1.1 מיליארד שקל במניות לאומי. השקעה זו, בשקלול דיווידנדים שהתקבלו, הניבה לה רווחים גבוהים של מאות מיליוני שקלים.

ואולם מהדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2019, שפורסמו אתמול, עולה כי אקירוב החליט לשנות פוזיציות בתיק ניירות הערך של אלרוב. החברה מכרה מתחילת השנה מניות של לאומי ב–170 מיליון שקל ונותרה עם אחזקה של כ–1% ממניות הבנק, בשווי שוק של כ–383 מיליון שקל.

כעת החליט אקירוב להשקיע בכלל ביטוח. במהלך 2019, ובמיוחד במהלך החודש וחצי האחרונים, השקיעה אלרוב כ–146 מיליון שקל במניות כלל ביטוח — והגיעה לאחזקה של 4.98% מהחברה. זוהי האחזקה המקסימלית המותרת בלי לבקש היתר אחזקה או היתר שליטה (הרף הוא 5%). המניות של כלל ביטוח נרכשו על ידי אלרוב במחירים שמשקפים לכלל ביטוח מכפיל הון נמוך — סביב 0.55.

זאת, בעוד כלל ביטוח מחזיקה באמצעות פוליסות משתתפות ברווחים בכ–12% מאלרוב נדל"ן ומלונאות — השקעה שהניבה לכלל רווחים של עשרות אחוזים לפחות.

"כלל ביטוח זקוקה לתיקון ורענון"

"אני לא מנהל השקעות טיפוסי שמנהל תיק ניירות ערך שוטף. אנחנו משקיעים מדי פעם בחברות שאנחנו מעריכים לגביהן כי בעזרת ניהול נכון ומהלכים נחוצים ניתן להביא אצלן לשיפור בתוצאות. כך אנו חושבים במקרה של כלל ביטוח, שנסחרת לפי שווי נמוך וזקוקה לתיקון ורענון", אמר אתמול אקירוב.

כשנשאל אם הוא יסתפק באחזקה פיננסית של כ–5% או שיגדיל את האחזקה, הוא ציין כי "אין לנו את המגבלות של חוק הריכוזיות, מכיוון שעיקר הפעילות הריאלית והאשראי שלנו הוא בחו"ל. הכל פתוח עבורנו. הציבור ישמע את החלטותינו בנושא בדרכים המקובלות".

לגבי צמצום ההשקעה בלאומי הסביר אקירוב כי "ההשקעה בלאומי היתה אחת ההשקעות הטובות ביותר שלנו. כשהבנק נסחר לפי מכפיל הון של כ–1.05 החלטנו שהגיע הזמן לממש רווחים. אבל אנחנו לא בלחץ — לאומי מחלק דיווידנדים נאים ונממש את יתרת האחזקות בעיתוי מתאים עבורנו".

אקירוב אף הגדיל בשנה האחרונה באמצעות החברות הפרטיות שלו את האחזקה בבנק הפועלים. הפועלים מציג בשנים האחרונות ביצועי חסר לעומת מדד הבנקים.

אלרוב נדל"ן רכשה לפחות חלק ממניות כלל ביטוח במסגרת עסקות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים שביצעה באחרונה אי.די.בי פיתוח, כשמכרה נתחים ממניות כלל ביטוח תמורת מזומן — וכן תמורת המרת המניות של כלל בחוב של אי.די.בי פיתוח.

מורי ארקין

פוטנציאל לרווחים

בעקבות ההשקעה בכלל ביטוח, מצטרף אקירוב לשלושה משקיעים מנוסים נוספים שרכשו בחצי השנה האחרונה 18% מכלל ביטוח. רשימה זו כוללת את המליארדרים מורי ארקין (הפעיל, בין היתר, בתחומי הפארמה ונדל"ן), יקיר גבאי (הפעיל בתחומי נדל"ן ומלונאות באירופה וארה"ב) ואייל לפידות (לשעבר מנכ"ל הפניקס וכיום מנכ"ל שיכון ובינוי). ארקין רכש 8% מכלל ביטוח, גבאי רכש 4.99% וכך גם לפידות, שמימן את מרבית הרכישה באמצעות הלוואת מוכר שקיבל מאי.די.בי פיתוח ומקרן כלירמרק.

ההשקעות של אקירוב, לפידות, ארקין וגבאי בכלל ביטוח מאותתות על כך שהם רואים פוטנציאל ליצירת רווחים נאים במהלך השנים הקרובות. אמנם מניית כלל ביטוח, המנוהלת על ידי יורם נוה, מציגה דו"חות חלשים והפרשות גבוהות (בשל הצורך לחזק את ההון בעקבות הריבית הנמוכה), אך חטיבת ההשקעות של כלל, שמנוהלת על ידי יוסי דורי, מציגה בשנה האחרונה גידול בהיקף הפעילות ושיפור בביצועים.

תמונת הבעלות בכלל ביטוח תתברר סופית בשנה הבאה. אי.די.בי פיתוח — המחזיקה כיום באופן ישיר ב–11.8% מכלל ביטוח וכן ב–10% נוספים במסגרת עסקות החלף שביצעה במניות כלל — מחויבת לפי מתווה שנקבע לה על ידי רשות שוק הון, ביטוח וחיסכון לרדת לאחזקה של 4.99% בכלל ביטוח.

מניית אלרוב נדל"ן ירדה אתמול ב–2.2% בתגובה לפרסום הדו"חות החלשים לרבעון השלישי. ואולם בשלוש השנים האחרונות זינקה מניית אלרוב נדל"ן בכ–101% — לשווי שוק של 3.43 מיליארד שקל, הדומה לזה של מגדל ביטוח שבשליטת שלמה אליהו.

אלרוב

(מניית אלרוב נדל"ן)

התוצאות של אלרוב נדל"ן הושפעו לרעה מירידה בהפרשי תרגום מטבע חוץ בגין פעילות חוץ של כ–188 מיליון שקל, בעקבות החלשות הפרנק השוויצי, הליש"ט והיורו מול השקל — וכן בשל ירידה ניכרת בהיקף שערוכים של הנכסים ובשל גידול בהוצאות מימון. בשורה התחתונה, הרווח הנקי (המיוחס לבעלי המניות) של אלרוב נדל"ן הסתכם ברבעון השלישי ב–8 מיליון שקל בלבד — קריסה של 95% לעומת הרבעון המקביל ב–2018. את תשעת החודשים הראשונים של 2019 סיימה אלרוב נדל"ן עם רווח של 105.3 מיליון שקל — נפילה של 50% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

מתכננים להתרחב למלונות נוספים

אלרוב נדל"ן סיפקה בדו"חותיה עדכונים לגבי פעילות המלונות שלה באירופה. לגבי מלון קפה רויאל בלונדון, החברה ציינה כי "במהלך התקופה נמשכה מגמת השיפור בפעילות המלון, אך בקצב אטי יותר לעומת הערכותיה של הקבוצה בתחילת התקופה".

גם לגבי מלון לוטסיה לא סיפקה אלרוב נדל"ן חדשות חיוביות. בדו"חות נכתב כי ההפגנות של האפודים הצהובים, שברובן נערכו בפריס, השפיעו לרעה על ביצועיי המלון. עם זאת, באלרוב נדל"ן אופטימיים לגבי פעילות המלונאות של החברה, שמתבצעת בהתאם לאסטרטגיה שהותוותה. באלרוב אמרו כי בכוונת החברה "לפעול לאיתור מלונות נוספים בערים מרכזיות במערב אירופה ובניו יורק, כדי להגיע לניהול בתי מלון בהיקף של כ–1,500 חדרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"