אלון גז מאשרת את הפרסום ב-TheMarker: מגעים למיזוג עם תמר פטרוליום

תמר פטרוליום הגישה הצעה לרכישת כלל מניות אלון באמצעות מיזוג משולש הופכי ■ בעלי המניות באלון יקבלו כ-26% ממניות תמר פטרוליום ■ לפני כשבועיים, לאחר הפרסום אודות העסקה המתבשלת, הכחישה אלון את דבר המגעים

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר הגז תמר
מאגר הגז תמרצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

תמר פטרוליום ואלון גז מאשרות את הפרסום ב-TheMarker: תמר פטרוליום הגישה לדירקטוריון אלון גז, שבשליטת קבוצת אלון הפרטית, הצעה לא מחייבת לניהול משא ומתן לרכישת מניות אלון גז באמצעות מיזוג משולש הופכי. כחלק מהעסקה המתבשלת, יקבלו כל בעלי המניות של אלון גז מניות תמר פטרוליום.

על פי ההצעה של תמר פטרוליום, כנגד כל המניות של אלון גז יוקצו מניות תמר פטרוליום, שיהוו כ-26% מהונה המונפק. ככל שעסקת המיזוג תושלם, כל מניותיה של אלון גז יימחקו מהמסחר בבורסה, ואלון גז תהפוך לחברה פרטית בבעלות מלאה של תמר פטרוליום.

לפני כשבועיים נחשפו ב-TheMarker המגעים שניהלה תמר פטרוליום עם הגופים המוסדיים, שהם בעלי השליטה בקבוצת אלון, בקשר לעסקת המיזוג. לאחר הפרסום, דיווחה אלון גז למשקיעים: "בתגובה לפרסומים בתקשורת, וכפי שנמסר מבעלת השליטה (קבוצת אלון), החברה מתכבדת להודיע כי לא ידוע לחברה ולבעלת השליטה על ניהול מגעים". למרות הדיוח, מניית אלון גז ריכזה באותו יום מחזורי מסחר גבוהים, ונסחרה בעליות חדות.

תמר פטרוליום, שנסחרת לפי שווי של כ-850 מיליון שקל, מחזיקה ב-16.75% ממאגר תמר. אלון גז, שנסחרת לפי שווי של כ-300 מיליון שקל, מחזיקה ב-4% ממאגר תמר באמצעות השותפות המוגבלת דור חיפושי גז. 95% מהיחידות של דור חיפושי גז מוחזקות על ידי אלון גז, בעוד יתרת היחידות (5%) מוחזקת בידי קבוצת אלון רבוע כחול, שבשליטת מוטי בן משה.

ליעמי ויסמן

לשני הצדדים קיים תמריץ להשלמת המיזוג: תמר פטרוליום, אותה מנהל ליעמי וייסמן, חותרת להפחית את שיעור המינוף באמצעות המיזוג. נכון לסוף הרבעון השני של 2019, יחס המינוף שלה הסתכם בכ-86% (חוב נטו לעומת בסיס ההון - CAP). יתרת החוב שלה - שתי סדרות אג"ח בערך נקוב של 3.7 מיליארד שקל - היוותה 82.6% מסך המאזן. לצד הקטנת המינוף, המיזוג יגדיל את הגמישות הפיננסית של תמר פטרוליום, יעלה את שווי השוק שלה ויעניק לה יתרונות לגודל.

בצד השני, המוסדיים - בכובעם כבעלי השליטה בקבוצת אלון - יוכלו לקבל נכס נזיל שאותו יוכלו לממש בשוק. כיום, מניות אלון גז סובלות מסחירות נמוכה - מחזור המסחר היומי הממוצע ב-90 הימים האחרונים הסתכם בכ-195 אלף שקל בלבד; בעוד מחזור המסחר הממוצע במניית תמר פטרוליום הסתכם בכ-1.4 מיליון שקל ביום.

בעלת השליטה באלון גז היא קבוצת אלון (79.6%) - שמנוהלת בידי אלעד סופר ונמצאת בבעלות הגופים המוסדיים שהחזיקו בעבר בחוב שלה - ובהם פסגות, הפניקס, מגדל, הראל ומנורה. הגופים המוסדיים מיוצגים בידי עו"ד חגי אולמן. יתרת המניות של אלון גז מוחזקת בידי קופות הגמל של ילין לפידות (5.3%) והציבור הרחב (15%).

אלון גז מנוהלת בידי המנכ"ל אלי משגב, שהודיע באוגוסט על כוונתו לסיים את תפקידו. אלון גז היא הנכס האחרון בפורטפוליו של קבוצת אלון, שנקלעה לפני כמה שנים למשבר בעקבות קריסת רשת הקמעונות מגה וירידה בערכם של כמה מנכסיה המרכזיים. החל בסוף 2017, מניות הקבוצה עברו למוסדיים, שפעלו למימושם ההדרגתי של נכסיה, במטרה לפרוע את חובותיה - 1.6 מיליארד שקל.

עד כה מימשו המוסדיים את מרבית הנכסים של קבוצת אלון, ובהם 6 מיליון מניות דלק US בתמורה לכ-820 מיליון שקל; מניות רשת תחנות התדלוק דור אלון בשווי של 75 מיליון שקל; והאחזקות (29%) בקבוצת חברות התפעול של כביש 6 וכבישים נוספים, שנמכרו באחרונה לקרן קיסטון, כלל והפניקס בתמורה לכ-150 מיליון שקל. כעת נותרו בידיהם כ-80% ממניות אלון גז, בשווי סחיר של כ-240 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"