או.פי.סי תיקנה את הסכמי האספקה עם תמר ותחסוך 5 מיליון דולר בשנה

על פי ההסכמים החדשים עם שותפות תמר וחברת אנרג'יאן, או.פי.סי תוכל להגדיל את הכמות של הגז הזול שתרכוש החל ב-2021 ל-60% מצריכת האנרגיה שלה, על חשבון הקטנת הגז היקר שהיא רוכשת

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת הכוח של או.פי.סי במישור רותם
תחנת הכוח של או.פי.סי ברותם. הכנסות החברה מהפעלת תחנות הכוח בישראל גדלו ב-22% צילום: אלבטרוס
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת או.פי.סי אנרגיה, שבשליטתו העקיפה של עידן עופר (40%), צפויה להקטין את עלויות האנרגיה שלה בעקבות תיקון הסכמי אספקת הגז טבעי עם שותפות תמר ועם חברת אנרג'יאן.

או.פי.סי מפעילה כיום תחנת כוח במישור רותם, שהספקה הוא 466 מגה-וואט, וצפויה להפעיל החל ברבעון הראשון של 2020 תחנת כוח נוספת בחדרה, שהספקה 148 מגה-וואט. בינואר הקרוב היתה אמורה להיפתח בפני החברה אופציה להפחתת כמות הרכישה המינימלית ב-50% ביחס לצריכת הגז הממוצעת שלה בשלוש השנים שקדמו להודעה על מימוש האופציה.

על פי ההסכם המתוקן, או.פי.סי תוכל להוריד את הכמות המינימלית שהיא רוכשת מתמר (על פי הסכם קנה או שלם) על ידי החברה הבת או.פי.סי רותם עבור תחנת הכוח במישור רותם ל-40% מצריכת הגז הממוצעת שלה בשלוש השנים שקדמו להודעה על מימוש האופציה, ול-30% מצריכת הגז הממוצעת בשלוש השנים שקדמו להודעה על מימוש האופציה עבור תחנת הכוח בחדרה.

או.פי.סי, הרוכשת את הגז משותפות תמר במחיר של 4.7 דולר למיליון BTU (יחידת אנרגיה), צפויה לממש את האופציה בעקבות הסכם שעליו חתמה בדצמבר 2017 עם אנרג'יאן לרכוש ממנה גז טבעי ממאגרי כריש ותנין בכמות של 5.3 BCM עבור רותם ו-3.7 BCM עבור תחנת הכוח בחדרה במחיר של 3.975 דולר למיליון BTU. תחילת ההפעלה המסחרית של מאגר כריש צפויה ב-2021.

חברת האנרגיה - שמנוהלת על ידי גיורא אלמוגי - שיכלה להקטין את צריכת הגז הממוצעת מתמר באמצעות תחילת רכישת גז משותפות לווייתן החל בדצמבר 2019. בהסכם המתוקן, החברה התחייבה לרכוש מתמר גם את כמויות הגז שתרכוש מעבר לכמות המינימלית שאליה התחייבה כלפי שותפות תמר. עוד סוכם כי חלון הזמנים למימוש ההודעה על הפחתת הכמויות הנרכשות מתמר יוארך מסוף 2020 ל-סוף 2022.

גיורא אלמוגי, מנכ"ל או.פי.סיצילום: אייל טואג

חיסכון כספי אדיר

במקביל להסכם עם תמר, חתמה או.פי.סי על הסכם עם אנרג'יאן להאצת צריכת כמות הגז של תחנת הכוח ברותם ב-50%, מבלי לשנות את הכמות הכוללת שתרכוש מהחברה.

עוד עודכנה תקופת ההסכם לעשר שנים, או עד השלמת הכמות (לפי המוקדם מבין השניים) - במקום תקופת הסכם של 15 שנה, או עד השלמת הכמות.

השילוב של תיקון שני ההסכמים יאפשר להגדיל את הכמות של הגז הזול שתרכוש או.פי.סי החל ב-2021 ל-60% מצריכת האנרגיה שלה, על חשבון הקטנת הגז היקר שהיא רוכשת מתמר מ-50% ל-40% ולהוזיל בכך את צריכת האנרגיה שלה ב-6-5 מיליון דולר לשנה בין 2021 ל-2031 - אז יפקעו הסכמי האספקה שלה. בשלב זה תצא או.פי.סי למכרז לרכישת 1.5 BCM לשנה בין שלושת הספקים, לכל הפחות, שיהיו אז: לווייתן, תמר וכריש-תנין. שותפות תמר מצידה מבטיחה ששתי תחנות הכוח של חברת או.פי.סי ימשיכו לרכוש ממנה את הכמויות העודפות מעל לכמות המינימלית שהן מחוייבות ומונעת מהן לרכוש אותו מלווויתן . ההיקף הכספי של הרכישות בשנתיים אלה מוערך על ידי שותפות תמר ב-150 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה