דודי עזרא מוכר לאחים שבע 50% ממניות ביכורי השדה דרום ב-300 מיליון שקל

העסקה מסירה את המכשול בפני הנפקתה של ביכורי שדה אחזקות ■ חברת נטו שבשליטת דודי עזרא תקבל מחצית מהתמורה במניותיה של ביכורי שדה אחזקות ■ העסקה כפופה להנפקתה של ביכורי שדה אחזקות

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דודי עזרא
דודי עזראצילום: אביב חופי
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת נטו שבשליטת דודי עזרא ממשיכה לממש ולהנזיל את השקעותיה. נטו - שעוסקת ביבוא, ייצור, עיבוד, הפצה ושיווק מזון וכלים חד־פעמיים - חתמה על הסכם למכירת אחזקתה (50%) בחברת ביכורי השדה דרום ו-23% ממניות חברת גרין ארק לחברת ביכורי שדה אחזקות שבבעלות האחים אילן וששי שבע תמורת 300 מיליון שקל. ההסכם נחתם שבועיים לאחר שנטו דיווחה לבורסה שהיא בסכסוך עסקי עם חברת ביכורי שדה אחזקות - שמחזיקה ביתרת 50% מביכורי השדה דרום - בנוגע לניהולה.

ביכורי השדה דרום היא סיטונית הירקות והפירות הגדולה בישראל. מכירת אחזקתה של נטו אחזקות מסירה את המכשול העיקרי לפני הנפקתה של ביכורי שדה אחזקות לפי שווי מוערך של 600 מיליון שקל לפחות. נראה שהרצון לקדם את ההנפקה נתן בידי עזרא מנוף לחץ על אילן וששי שבע, המשמשים מנכ"ל וסמנכ"ל התפעול בביכורי השדה דרום, להשלמה מהירה של עסקת המכירה של חלקה של נטו בביכורי השדה דרום.

מכירת האחזקה לאחים שבע זמן קצר לפני ההנפקה המתוכננת תאפשר לעזרא "להיפגש" עם מזומנים מהר יותר, בהשוואה למצב שבו היה ממתין להנפקתה של ביכורי השדה, היה נאלץ להסכים לחסימת המניות - ואחר כך למימוש איטי שלהן במסחר בבורסה או לתת הנחה למשקיעים מוסדיים.

ביכורי השדה דרום היא אחד ממרכזי הרווח החשובים של נטו. ביכורי השדה דרום הרוויחה 34 מיליון שקל במחזור של 986 מיליון שקל ב-2018, בהשוואה לרווח של 16 מיליון שקל במחזור של 925 מיליון שקל ב-2017. החברה הרוויחה 20 מיליון שקל במחזור של 655 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2019, בהשוואה לרווח של 18 מיליון שקל במחזור של 452 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018.

גרין ארק עוסקת ביצוא חקלאי, ונכנסה ביוני 2017 לתחום מתן ההלוואות. היו"ר שלה הוא עמי גולדין, שמחזיק ב-6.25% ממניותיה. גרין ארק הרוויחה 2.7 מיליון שקל לפני מס ו-2 מיליון שקל נטו ב-2018. נטו אחזקות תקבל 100 מיליון שקל מתמורת המכירה של אחזקתה בביכורי השדה דרום ובגרין ארק בתשלום במזומן במועד השלמת העסקה כנגד שעבוד כל המניות הנמכרות לנטו. עוד 50 מיליון שקל ישולמו במזומן בתוך 12 חודשים ממועד השלמת העסקה, וסכום של 150 מיליון שקל ישולם במניותיה של ביכורי שדה אחזקות על פי שווי החברה שייקבע בהנפקתה. השלמת העסקה תבוצע רק עם השלמת ההנפקה ובכפוף להשלמתה.

עזרא מצמצם את האחזקה בחברות בנות

כחלק מהעסקה התחייבה נטו אחזקות לשפות את ביכורי שדה אחזקות בגין מחצית מחובותיהם של לקוחות מסוימים בסכום של עד 60 מיליון שקל. נטו אחזקות מעריכה שעם השלמת העסקה היא תרשום רווח הון של 160 מיליון שקל לפני מס.

אילן שבעצילום: ניר קידר

הרווח יגדיל ב-20% את יתרת הרווחים הראויים לחלוקה של נטו ויאפשר לה לחלק דיווידנד משמעותי, לאחר שחילקה דיווידנדים בסכום מצטבר של 210 מיליון שקל מתחילת 2019. עניין הדיווידנדים היה כנראה אחד ממוקדי המחלוקת בין עזרא לאחים שבע. ביכורי השדה דרום לא חילקה דיווידנדים בשלוש השנים האחרונות למרות רווחיותה הגבוהה, שהגדילה את יתרת הרווחים הראויים לחלוקה של החברה ל-207 מיליון שקל. סביר להניח שעזרא לא אהב את העובדה שחברה אשר ייצרה ב-2016–2018 תזרים מזומנים פנוי של 36 מיליון שקל בממוצע בשנה אינה מחלקת דיווידנד. זאת בעיקר לאור העובדה ששניים מבעלי השליטה, האחים שבע, משכו ממנה דמי ניהול של 170 אלף שקל בחודש כל אחד.

מכירת האחזקה בביכורי השדה דרום תגרע מנטו מקור ל-13.5% מהרווח לפני מס של החברה. מנגד, היא תשחרר ערבויות בסכום של 93 מיליון שקל שנטו העמידה לחברה הבת.

מכירת האחזקה בביכורי השדה דרום ובגרין ארק נעשית חודשיים לאחר שנטו אחזקות מכרה 21.6% ממניותיה של נטו מלינדה למשקיעים מוסדיים תמורת 213 מיליון שקל, והקטינה בכך את אחזקתה בנטו מלינדה ל-57.9%. הקטנת האחזקות בחברות בנות וחלוקה נרחבת של דיווידנדים נראית כתוכנית חלופית של עזרא למימוש חלקי של אחזקתו בחברה שהקים אביו לפני 40 שנה.

עזרא ניסה כמה פעמים, האחרונה שבהן בסוף 2018, למכור את השליטה בנטו (57%), חברת המזון החמישית בגודלה בישראל, לפי שווי חברה של 1.7 מיליארד שקל. ואולם, לא נמצאו קונים במחיר זה, ששיקף מכפיל רווח של 21 ומכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי של 12 לחברה בעלת קצב צמיחה חד־ספרתי נמוך. יתרה מזאת, לנוכח הדומיננטיות של עזרא בניהול החברה, כולל ברמת היבוא והקשר עם ספקים ורשתות השיווק, לא ברור מה יקבל הרוכש לידיו כשעזרא יפסיק לנהל את החברה, וכן לא ברור אם יוכל לשמר את הקשרים עם ספקים ולקוחות וכתוצאה מכך את רווחיותה של החברה.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש