פיתוח אפרודיטה עדיין בסימן שאלה: החלטה תתקבל עוד כמה שנים

השותפות במאגר אפרודיטה הקפריסאי - הכוללות את דלק קידוחים, נובל אנרג'י ו-Shell, חתמו על תיקון להסכם הזיכיון מול ממשלת קפריסין ■ קידוח הערכה יתקיים בתוך שנתיים, ההחלטה אם להשקיע תתקבל בתוך 6-4 שנים

ערן אזרן
ערן אזרן
קידוח גז בקפריסין
תחנת קידוח של נובל אנרג'י בקפריסיןצילום: AFP
ערן אזרן
ערן אזרן

השותפות במאגר אפרודיטה הקפריסאי, הכוללות את דלק קידוחים, נובל אנרג'י ו-Shell, חתמו על תיקון להסכם הזיכיון מול ממשלת קפריסין, המקנה זכויות לביצוע פעולות חיפושים, הערכה, פיתוח, והפקה של נפט וגז בשטח בלוק 12 - שבשטחו נמצא מאגר אפרודיטה. חרף התגלית לפני כ-8 שנים - עדיין לא בטוח כי המאגר יגיע לידי פיתוח.

במסגרת הסכם הזיכיון המעודכן, התחייבו השותפות באפרודיטה לבצע קידוח הערכה (Appraisal) בתוך שנתיים, ועל בסיסו הכנת תכנון הנדסי מפורט (FEED). כמו כן השותפות התחייבו לקבל החלטת השקעה (FID) באם לפתח את המאגר בתוך 4 שנים (ניתן להאריך בשנתיים בכפוף לעמידה באבני הדרך של תוכנית העבודה). לשותפות הוענק רישיון הפקה לתקופה של 25 שנה, עם אפשרות הארכה בעד 10 שנים נוספות.

מאגר אפרודיטה, שממוקם כ-160 ק"מ דרומית ללימסול, מכיל כ-129 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי. כשליש מכמות הגז שהתגלתה במאגר תמר. תוכנית הפיתוח למאגר, שעדיין אינה סופית, כוללת הקמת מתקן הפקה ימי צף (FPSO) בשטח מאגר אפרודיטה, בעל יכולת הפקה מקסימלית משוערת של כ-MMCF 800 ליום, באמצעות 5 בארות מפיקות בשלב הראשון.

בכוונת השותפות לחבר את אפרודיטה למתקן ההנזלה של Shell במצרים - ומשם למכור גז לאירופה ולאסיה באמצעות שינוע באוניות. העלות המשוערת של תוכנית הפיתוח, ללא עלות בניית הצנרות אל שווקי היעד (מצרים), מוערכת בכ-3.5-2.5 מיליארד דולר. התקציב המוערך לתוכנית העבודה עד למועד קבלת החלטת השקעה סופית (FID) הוא כ-200-150 מיליון דולר לכלל השותפות.

בדלק ציינו כי מועד תחילת אספקת הגז הטבעי ממאגר אפרודיטה עשוי לחול במהלך 2025. ואולם, תוכנית הפיתוח כפופה עדיין לתנאים מתלים רבים - ובהם ביצוע קידוח הערכה/פיתוח נוסף, גיבוש התוכנית ההנדסית (FEED), גיבוש הסדרים מסחריים לפיתוח הצנרות, חתימה על הסכמים לאספקת גז והתקיימות התנאים המתלים באותם הסכמים, אישורים רגולטוריים וכן ביצוע הסדרים מימוניים.

"ועדת ששינסקי" הקפריסאית

במסגרת תיקון הסכם הזיכיון, נקבע עם ממשלת קפריסין מנגנון חדש לחלוקת ההכנסות מהתפוקה של הגז – וזאת בדומה למנגנונים שגובשו על ידי "ועדת ששינסקי" בישראל.

על פי המנגנון שנקבע, דלק, נובל ו-SHELL יהיו זכאיות ל-55% מההכנסות השנתיות מתפוקת הגז עד לכיסוי כל ההוצאות ההוניות והשוטפות, ואילו היתרה (45%) תתחלק בין השותפים לממשלת קפריסין.

למנגנון חלוקת יתרת ההכנסות בין השותפות באפרודיטה לבין ממשלת קפריסין (כלומר, ל-45% שעליו סוכם) נקבע מנגנון ייחודי, שאמור להבטיח את חלקה העולה של קפריסין בהכנסות. מנגנון החלוקה הוא פונקציה של ההכנסות המצטברות נטו (הכנסות בניכוי הוצאות שוטפות) וסך ההשקעות ההוניות המצטברות – כך שחלקה של קפריסין יגדל באופן לינארי ככל שההשקעות ההוניות יוחזרו.

חלקה של ממשלת קפריסין ביתרת ההכנסות עשוי לעלות בהדרגה לפי מדרגות שבין 15.75% ל-67.5%, בעוד חלק השותפות ביתרת ההכנסות ינוע באופן הופכי בין 84.25% ל-32.5%.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, מסר: "קבלת רישיון ההפקה, אישור תכנית הפיתוח והסכם הזיכיון המעודכן מהווים נדבך חשוב במימוש חזון הגז האזורי של דלק קידוחים. לאחר פיתוח שלב א' של לוויתן וסגירת עסקת EMG אנו מתקדמים לשלב השני של הפיתוח האזורי- הרחבת לוויתן ופיתוח אפרודיטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה