בני שטיינמץ תובע את אנרג'יאן ב-600 מיליון שקל: "עשו לנו תרגיל עוקץ"

קבוצת צבר גז ונפט, שבשליטת שטיינמץ, טוענת כי אנרג'יאן פעלה בניגוד להסכמות שהיו ביניהן ומנעה ממנה את חלקה ■ לפי התביעה, צבר הייתה זו שהכירה בסוף 2015 לאנרג'יאן את ההזדמנות העסקית ואפשרה לה להצטרף בתור "מפעיל" לרכישת מאגרי כריש ותנין ■ אנרג'יאן: "תביעה מופרכת"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
בני שטיינמץ
בני שטיינמץצילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

קבוצת צבר גז ונפט, שבשליטת בני שטיינמץ, הגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה של 603 מיליון שקל נגד אנרג'יאן ישראל, שהיא בעלת הזכויות במאגרי הגז כריש ותנין, ונגד מייסדה מת'יוס ריגאס. צבר טוענת כי אנרג'יאן עשתה לה תרגיל עוקץ, פעלה בניגוד להסכמות שהיו ביניהן ומנעה ממנה את חלקה.

אנרג'יאן מוחזקת ומנוהלת בידי המשפחות המייסדות ריגאס וטופוזוגלו, בשותפות עם קרן ההשקעות האמריקאית Third Point. באוגוסט 2016, במסגרת המאמצים להגברת התחרות במשק, רכשה אנרג'יאן את המאגרים כריש ותנין מקבוצת דלק תמורת מקדמה בסך 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים בסך 108.5 מיליון דולר.

לפי התביעה, צבר הייתה זו שהכירה בסוף 2015 לאנרג'יאן את ההזדמנות העסקית ואפשרה לה להצטרף בתור "מפעיל" לרכישת כריש ותנין. בין הצדדים נחתם הסכם, עליו חתם ריגאס, שכולל אישור והתחייבות מפורשים מצד אנרג'יאן כי קבוצת צבר היא הבעלים של ההזדמנות העסקית וללא הסכמתה אנרג'יאן לא תוכל להתקשר בעסקה לרכישת הזכויות במאגרי הגז. סוכם כי חלקה של צבר בפרויקט יהיה 75% ושל אנרג'יאן 25% ובהמשך — מאחר ולאנרג'יאן לא היתה הכשירות הנחוצה לקבלת האישורים מהרגולטור — צורף גורם עסקי נוסף וחלקה של צבר ירד ל–50%.

לפי הנטען, צבר המשיכה להוביל את המיזם אך זמן קצר לפני המועד האחרון לביצוע הרכישה ב–2016 נמנעה ממנה האפשרות לחתום על העסקה. הסיבה לכך היתה שהממונה על הנפט הודיע לקבוצה כי בקשות שהגישה לא ייענו לנוכח הנחיה שקיבל ממשרד המשפטים, לאור החשדות שעלו באותה תקופה נגד שטיינמץ.

לכן, נכתב בתביעה, שטיינמץ הגיע להסכמות עם אנרג'יאן כי צבר תעבור ל"מאחורי הקלעים" ואנרג'יאן תתקשר בהסכם לרכישת הזכויות במאגרים ותעביר לצבר את חלקה ואת התמורה. "הנתבעים ובראשם מתיוס ריגאס וסטטיס טופוזוגלו הערימו על קבוצת צבר והציגו מצגים במתכוון כי הם ימלאו אחר התחייבויותיהם ויעבירו לה את החלק/התמורה המגיעים לה עם העסקה" — אך הם התנערו מההסכמות, לפי התביעה.

"פניות שנעשו לנתבעים נענו בזלזול ובלעג ופני התובעות הושבו ריקם. כמו אותו עקרב אשר חצה את הנהר על גבו של הפיל ובתמורה בחר הוא לעקוץ את הפיל — כך נוהגים הנתבעים בענייננו".

צבר כותבת בתביעה כי מדובר בהתנהגות מפרה, מחפירה, בלתי צודקת, בלתי הגונה, מקוממת, פסולה וחסרת תום לב, העומדת בניגוד לתחושת המצפון והיושר ולנורמות בסיסיות של הגינות וצדק הנוהגות בין אנשי עסקים.

מחברת אנרג'יאן נמסר בתגובה: "אנו דוחים מכל וכל את הטענות המובאות מטעם מר שטיינמץ וקבוצת צבר, שהינן רוויות השמצות, משוללת יסוד וחסרות כל שחר.

"חברת אנרג'יאן הינה בעלת הזכויות במאגרים כריש ותנין, אותם רכשה כדין באישור ממשלת ישראל, תוך שהיא מתנהלת בשקיפות מלאה ובהתאם לכל הוראות החוק ולכל אורך הדרך.

"קבוצת צבר ומר שטיינמץ מנסים לייצר לעצמם רווחים על חשבון הפיתוח המוצלח של פרויקט כריש באמצעות תביעה מופרכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"