עידן פרידמן בלאומי: פרידה מלוביסטים, צמצום מטה מנכ"ל ופירוק חטיבה

עם כניסתו לתפקיד מנכ"ל בנק לאומי החליט חנן פרידמן לסיים את העסקתם של בועז רדי ואורית לרנר, ובהמשך ייתכנו שינויים נוספים ■ אף שלאומי בתקופה טובה, בפני פרידמן ניצבים אתגרים רבים ■ האם יצליח לעמוד בציפיות הגדולות שתולה בו היו"ר החדש, סאמר חאג' יחיא?

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
חנן פרידמן
מנכ"ל לאומי, חנן פרידמן, והמנכ"לית לשעבר, רקפת רוסק-עמינחצילום: דוברות הכנסת / יצח
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בסוף השבוע האחרון החל עידן חדש בבנק לאומי עם כניסתו של חנן פרידמן לתפקיד המנכ"ל במקומה של רקפת רוסק-עמינח. תחילת כהונתו של פרידמן (48), שחסר ניסיון ניהולי בכיר, מגיעה חודשים ספורים לאחר שסאמר חאג' יחיא נבחר ליו"ר הדירקטוריון במקומו של דוד ברודט.

חאג' יחיא היה זה שבחר במינויו של פרידמן ובשיחות סגורות הוא אמר כי מבין שלושת המנכ"לים החדשים - דב קוטלר בהפועלים ואורי לוין בדיסקונט, פרידמן יהיה זה שהכי יצליח בתפקיד. אף שבשלוש השנים האחרונות היה פרידמן צמוד לרוסק-עמינח והוציא לפועל חלק ניכר מהמהלכים העסקיים שהובילו את לאומי לבנק בעל שווי השוק הגבוה במערכת - לאומי בתקופת ניהולו צפוי להיראות אחרת.

אחד ההבדלים הבולטים נעוץ בהיותו של פרידמן אדם נוצץ פחות לעומת אישיותה המוחצנת של רוסק-עמינח, שהותקפה לא אחת על קרבתה לטייקונים הגדולים במשק כעידן עופר, נוחי דנקנר ואחרים. פרידמן, לעומתה, אמנם מקורב לבוס שלו לשעבר, בעל השליטה בהראל יאיר המבורגר, אך הוא מוכר יותר בעולם המשפטי מאשר בקרב הלווים הגדולים במשק, והוא אינו נוהג להתרועע באירועים חברתיים שונים.

סאמר חאג' יחיאצילום: אמיל סלמן

אחד המהלכים הראשונים של פרידמן היה הפסקת העסקת חברת הלוביסטים אימפקט בראשות בועז רדי ואורית לרנר. הבנקים הגדולים וחברות כרטיסי אשראי ממשיכים להעסיק לוביסטים מתוך הערכה כי הדבר יסייע להם בקידום מהלכים מול הרגולטורים: הפועלים מעסיק את פוליסי של בוריס קרסני; דיסקונט את גורן עמיר של עליזה גורן ותומר עמיר; מזרחי טפחות את ריפבליק יועצים של מבשרת נבו ולירון הרשקוביץ. בקרב חברות כרטיסי אשראי - כאל מעסיקה את גלעד לובינג של עמיר גלעד; ישראכרט את דפנה כהן; ומקס את ריפבליק יועצים.

אולם פרידמן, שכיהן בשנים האחרונות כראש החטיבה לייעוץ משפטי וכאחראי על הרגולציה בלאומי, סבור כי לאומי בראשותו יידע לייצג את האינטרסים שלו בעזרת צוותי מדור רגולציה ומשפט פנימיים. יהיה מעניין לראות אם בהמשך יוחלף רואה החשבון והמבקר הכמעט נצחי של לאומי - משרד סומך חייקין KPMG בראשות גד סומך, הבוס לשעבר ומקורבה של רוסק-עמינח ומי ששולט בביקורת של הבנקים הגדולים.

דירקטוריון לאומי החליט כי החל מ-2020 יוחלף משרד ארנסט אנד יאנג במשרד דלויט, אך בינתיים הוארכה בשנה נוספת העסקתו של סומך חייקין. לפתחו של פרידמן עומד גם המשך העסקתו של משרד הפרסום הוותיק מקאן תל אביב בראשות אילן שילוח, המלווה את הבנק זה שנים ארוכות.

הנציגות של נשים בהנהלת לאומי פחתה אמנם לאחר עזיבתן של רוסק-עמינח ושל ראש החטיבה לבנקאות דיגיטלית, תמר יסעור, אך היא עדיין כוללת את ראש חטיבת ניהול סיכונים בשמת בן-צבי, ראש חטיבת הביקורת הפנימית שרון גור, ראש חטיבת משאבי אנוש הילה ערן־-יק, ראש החטיבה לייעוץ משפטי עירית רוט, ואת דוברת קבוצת לאומי, לירן גורדון.

בינתיים פרידמן החליט לא למנות משנה למנכ"ל וגם לא הודיע על מינוי מנהלים מחוץ לבנק. החלטה בולטת אחרת היתה לפרק את החטיבה שבראשה עמד הוא עצמו - חטיבת אסטרטגיה, חדשנות וטרנספורמציה.

באמצעות חטיבה זו, שהוקמה על ידי רוסק-עמינח כדי לעבות את הסמכויות של יד ימינה פרידמן, הוביל המנכ"ל הנכנס את מרבית הפרויקטים כבדי המשקל של הבנק. מדובר, בין היתר, במכירת מקס (לשעבר לאומי קארד) לקרן ורבורג פינקוס; בגיבוש הסכמי תפעול והנפקה של כרטיסים בנקאיים חדשים של לאומי מול מקס, ישראכרט וכאל; בגיבוש אסטרטגיה של הבנק בתחום התשלומים; במכירת 15% מלאומי ארה"ב לקרנות אמ.אס.די קפיטל ואנדיקוט; במכירת לאומי רומניה; בטיפול בהקמת מאגר נתוני אשראי; ובטיפול בפעילות של הבנק הדיגיטלי פפר בחו"ל.

רקפת רוסק-עמינחצילום: מורג ביטן

מהדק את שורת המטה

להבדיל מרוסק-עמינח שהחזיקה ראש מטה ומנהלים בכירים כדני צידון ופרידמן, שהובילו פרויקטים מיוחדים, פרידמן לא יחזיק במטה מנכ"ל רחב, אלא ייעזר בחלק מהמנהלים בחטיבה שניהל (בהם ראש אגף אסטרטגיה וחדשנות דרור טופף, ומנהל הפרויקטים המיוחדים פיני שץ) - שיעבדו בכפיפות ישירה אליו.

פרידמן החליט למנות את אורי נתן לראש אגף תשלומים וכרטיסי אשראי, והוא יהיה כפוף לאילון דחבש - ראש החטיבה הבנקאית של לאומי החל ממארס האחרון. נתן, ששימש בשנתיים וחצי האחרונות ראש מטה של רוסק-עמינח, יהיה אחראי על יישום האסטרטגיה של לאומי בעולם החדש של תשלומים וכרטיסי אשראי, ואילו שי גפן, שהיה עד עכשיו כפוף לפרידמן, ינהל את פעילות התשלומים באופן שוטף.

ההיגיון שעומד מאחורי ההחלטה להעביר את פעילות התשלומים אל החטיבה הבנקאית הוא שלהבדיל מבנק הפועלים, שמקדם בכל מחיר את אפליקציית התשלומים שלו, ביט (שמשמשת בעיקר להעברות כספים בין אנשים פרטיים), בלאומי מבקשים להתמקד בעיקר בפיצוח המודל שיאפשר את הרחבת הפעילות של אפליקציית התשלומים Pay להעברות כספים של עסקים קטנים, בינוניים וגדולים.

משרדי פפר בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

תחת פרידמן התחזק גם מעמדו של עומר זיו, ראש החטיבה הפיננסית ודירקטור בלאומי פרטנרס - זרוע ההשקעות הריאליות, הבנקאות להשקעות והחיתום. כעת זיו יחליף בדירקטוריון לאומי ארה"ב את פרידמן עצמו, ואליו תצטרף לדירקטוריון ראש חטיבת משאבי אנוש, הילה ערן-זיק.

כעת, עם תום סבב המינויים, מתחילה העבודה האמיתית, ובפני פרידמן ניצבים כמה וכמה אתגרים כבדי משקל, ובראשם התחרות העזה עם בנק הפועלים. הבנק, שמינה באחרונה את דב קוטלר למנכ"ל, סגר את הפערים ברווחיות שנוצרו בשנים האחרונות לטובת החטיבה הקמעונית של לאומי, שמספר הלקוחות בה קטן בכחצי מיליון לעומת החטיבה המקבילה בהפועלים. בימים מסוימים הפועלים אף חזר כבר להיסחר לפי שווי שוק גבוה מזה של לאומי.

נוסף על כך יצטרך פרידמן להתוות את האסטרטגיה של לאומי בפעילות של פרויקט הדגל של רוסק-עמינח - הבנק הדיגיטלי פפר. בתקופת כהונתה החליט לאומי לא לפרסם את הנתונים על מספר המצטרפים לפפר ועל ביצועיו. ימים יגידו אם פרידמן ישנה זאת, וחשוב מכך - אם בתקופת כהונתו יצליח לאומי לצרף שותף בינלאומי לפפר.

פרידמן יידרש גם לתוכניות התייעלות בבנק, ולפרויקט לאומי מיינד להחלפת מערכות הליבה של הבנק. החלטות חשובות נוספות שעומדות לפתחו קשורות בפעילות הבנק בחו"ל: פרידמן יצטרך להחליט אם להנפיק בבורסה את לאומי ארה"ב או למכור נתחים נוספים ממניות הבנק - אחד הנכסים המניבים של לאומי בשנים האחרונות, עם רווח של 50–70 מיליון דולר בשנה. את פעילותו של בנק לאומי בריטניה, שמציג תוצאות מדשדשות בשנים האחרונות, הוא יצטרך להשביח. לבסוף, יהיה עליו להחליט מה לעשות עם נציגות לאומי בסין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"