דלק קידוחים: רכישת צינור EMG תושלם בימים הקרובים - העברנו את הכסף

במסגרת העסקה ירכשו EMED, נובל אנרג'י וחברת East Gas Company המצרית 39% מהזכויות בצנרת שבבעלות חברת EMG תמורת כ-520 מיליון דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים
יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחיםצילום: אילן אסייג
ערן אזרן
ערן אזרן

דלק קידוחים הודיעה היום כי לא נותרו תנאים מתלים שנקבעו לצורך ביצוע עסקת EMG, במסגרתה רכשה השותפות, עם נובל ואיסט גז (השותף המצרי), את זכויות ההפעלה של צינור יצוא הגז למצרים משותפי EMG.

בימים האחרונים העבירו השותפות ב-EMED, חברה בבעלות משותפת של דלק קידוחים (25%), את מלוא סכום התמורה לידי הנאמנים, הועברו מניות חברת EMG הנרכשות מהמוכרות ל-EMED והונפקו שטרי מניות על שם EMED בהתאם.עם העברת מלוא סכום התמורה מידי הנאמנים למוכרות, הצפויה להתבצע בימים הקרובים, תושלם עסקת EMG לקראת הזרמת הגז מלווייתן ותמר למצרים.

במסגרת עסקת EMG ירכשו EMED, נובל אנרג'י (25%) וחברת East Gas Company המצרית (50%) 39% מהזכויות בצנרת שבבעלות חברת EMG בתמורה לסכום של כ-520 מיליון דולר, וכעת הועברו המניות לידי EMED.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

מדובר בצינור ימי בקוטר של 26 אינץ' ובאורך של כ-90 ק"מ, המחבר בין מערכת ההולכה הישראלית באזור אשקלון לבין מערכת ההולכה המצרית באזור אל-עריש. צינור EMG תוכנן לקיבולת של כ-7 BCM לשנה, עם אפשרות להגדלת הקיבולת לכ-9 BCM לשנה באמצעות התקנת מערכות נוספות. בוצעו בדיקות טכניות מקיפות בצינור EMG, ובכלל זה בדיקות Reverse flow, והוא נמצא כשיר לחלוטין לשמש להעברת גז טבעי מישראל למצרים.

צינור EMG ומערכת ההולכה המצרית צפויים לאפשר הזרמת גז מסחרית במועד תחילת מחויבות שותפי לוויתן ותמר לספק גז טבעי, תחת הסכמי אספקת הגז לחברת דולפינוס (Dolphinus Holdings Limited), החל ב-1 בינואר 2020 בכמות נמוכה, שצפויה לגדול בהדרגה לכ-BCM7 בשנה. פיתוח השלב הראשון של לווייתן עומד להסתיים בקרוב, וגז טבעי צפוי לזרום למשק המקומי ולמדינות האזור, בשבועות הקרובים, לפני תום השנה.

ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מיטב דש, ציין כי הדיווח הוא התפתחות מעודדת: "לאחר די הרבה עיכובים, קיבלנו אישור למחויבות של דלק ושל הלקוח המצרי לעסקת היצוא. השלמת העסקה מתרחשת לאחר לא מעט דחיות; העסקה הרי נדחתה מיוני, לספטמבר, ואז לאוקטובר – ורק עכשיו הושלמה. זה הטריד את המשקיעים.

"חיכינו לשני אישורים חשובים", הוסיף יונגר, "הראשון היה לאישור הרגולטור המצרי, והשני היה לבדיקת תקינות צנרת ההולכה בצד המצרי, שלגביה היו ספיקות בגלל הפיצוצים בעבר. עכשיו, לאחר שהבדיקות הסתיימו, האישורים התקבלו וכל התשלום הועבר - מבחינתנו, העסקה די נסגרה. עסקת EMG היא גם תנאי מתלה להסכם המעודכן עם דולפינוס, כך שהיא נותנה ודאות גם לגביו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב