רשות מקרקעי ישראל עלולה לטרפד פרויקט אנרגיה שאובה של אלומיי במנרה

אלומיי נדרשת לשלם לרשות מקרקעי ישראל דמי הסכמה של 160 מיליון שקל, שיגדילו ב-50% את ההון העצמי שיושקע בפרויקט - ומעמידים בסימן שאלה את כדאיותו הכלכלית

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוק מנרה
צוק מנרהצילום: חיים טרגן
יורם גביזון
יורם גביזון

סיכוייה של חברת אלומיי להשלים במועד את הסגירה הפיננסית לפרויקט האנרגיה השאובה בצוק מנרה פחתו משמעותית בסוף השבוע. חברת אלומיי אנרגיה שאובה, שבשליטת אלומיי (75%), קיבלה מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) דרישה לתשלום דמי הסכמה של 160 מיליון שקל עבור חכירת הקרקע הנדרשת להקמת הפרויקט. אלומיי אנרגיה שאובה מתכננת במנרה פרויקט שהספקו 156 מגה וואט בעלות של 1.3 מיליארד שקל.

שלמה נחמהצילום: אלי דסה

אלומיי אנרגיה שאובה תיכננה לממן את הפרויקט באמצעות הלוואה של 1.0 מיליארד שקל מבנק מזרחי-טפחות והון עצמי בסכום של 300 מיליון שקל. המשמעות של דרישת רמ"י היא שתקציב ההקמה של הפרויקט יגדל ב-12% ושהיקף ההון העצמי שיושקע בו יגדל מ-300 מיליון שקל ל-460 מיליון שקל. על פי ההערכות, הפרויקט היה אמור להניב תשואה ממונפת של 12%-11% - כך שדרישת רמ"י תהפוך אותו כמעט בוודאות לבלתי כדאי, משום שהבנק המממן יסרב להגדיל את חלקו בעלות ההקמה.

אלומיי - שבשליטת שלמה נחמה, רן פרדריך וחמי רפאל - מציינת כי היא רשאית לערער על גובה הסכום שדורשת הרשות, וכי תנסה במגבלות לוחות הזמנים של הפרויקט להוריד את דמי ההסכמה לסכום שישמור על הכדאיות הכלכלית שלו. עם זאת, אלומיי מציינת שאם לא תצליח להוריד את דמי ההסכמה היא עלולה לבטל את הפרויקט.

על פי הרישיון המותנה שקיבל הפרויקט במנרה, על אלומיי אגירה שאובה להגיע לסגירה פיננסית עד ל-28 בפברואר 2020, כך שהערעור על דרישתה של רמ"י עלול לסכן את יכולתה של אלומיי לעמוד בתנאי הרישיון. אלומיי רשאית לערער על הדרישה בתוך 21 יום ולאחר הגשת הערעור יש בידי רמ"י ארכה של 60 יום להגיב על כך. סביר להניח שאלומיי תגיש בקשה לבית המשפט להורות לרשות החשמל להאריך את המועד האחרון לסגירה הפיננסית, נוכח נטייתה של רמ"י להגיש את דרישתה לדמי הסכמה בסמיכות זמנים למועד זה - באופן שמייצר לחץ על היזמים להיענות לדרישותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"