דרמה בענף הביטוח: מנורה מפסיקה לשווק ביטוח סיעודי - וגם הראל בדרך

בשבוע שעבר נחשף כי ענקית הביטוח הצרפתית סקור החליטה לצאת מתחום פוליסות ביטוח הסיעוד עם פיצוי לכל החיים בישראל ■ בכיר בענף: "בעבר חברות הביטוח בישראל לא הוטרדו מהסיכון שמגלמים ביטוחי הסיעוד - אך כיום הם יקרים מאוד"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית מנורה מבטחים
בית מנורה מבטחיםצילום: תומר אפלבאום
אסא ששון
אסא ששון

חברת הביטוח מנורה החליטה להפסיק לשווק את הביטוח הסיעודי. זאת לנוכח התוצאות הלא טובות של תחום זה בחברה. בהודעה שהפיץ היום (ב') מנהל תחום הרגולציה של מנורה מבטחים שלומי צייג לסוכני הביטוח של החברה נכתב: "לצערנו הרב, כתוצאה מירידת הריבית במשק והשפעתה על התוצאות העסקיות במוצרי הפרט בענף הסיעוד אנו נאלצים להפסיק לשווק את כלל תוכניות הסיעוד הפרטיות בחברתנו וזאת עד להודעה החדשה". גם חברת הביטוח הראל עשויה לבטל את הביטוח הסיעודי.

ביטול הביטוח הסיעודי בחברת מנורה מבטחים מגיע לאחר שבשבוע שעבר חשפנו כי חברת סקור הצרפתית - מבטחת המשנה המתמחה בתחום הסיעוד החליטה לסגור את משרדיה בישראל ולצאת מתחום פוליסות ביטוח הסיעוד עם פיצוי לכל החיים - המהווה כ-30% משוק ביטוח הסיעוד.

בשורה לא טובה למבוטחים

מנורה אמנם אינה שחקן גדול בתחום הביטוח הסיעודי וחלקה הוא כ-5%, ואולם יציאתה מהתחום אינה בשורה טובה למבוטחים. ראשית, הקטנת התחרות בשוק יכולה להוביל לעליית מחירים, בנוסף היא מצביעה על קיומה של בעיה: תחום הסיעוד נהפך בשנים האחרונות למסוכן יותר בעבור חברות הביטוח. כבר לפני כעשור, חברות כמו מוניק רה וסוויס רה, יצאו מתחום הביטוח הסיעודי בגלל הסיכון הגבוה והתשלום שלא תואם לסיכון. לכך נוסף אלמנט נוסף: הוראות סולוונסי 2.

"עד לכניסת הוראות סולוונסי 2, חברות הביטוח בישראל לא ממש הוטרדו מהסיכון שמגלם ביטוח הסיעוד. היו הכנסות טובות, הוצאות סבירות והסיכון העתידי לא בא לידי ביטוי. עם כניסת הוראות סולוונסי 2 שדרשו להתאים את ההון לסיכון העתידי, ביטוח הסיעוד הפך למאוד יקר", ציין בכיר בתחום הביטוח הסיעודי.

הבעיה: העליה בתוחלת החיים

"עדיין לא מאוחר לשנות". שי מלמדצילום: אורן קאן

חברות הביטוח נוטלות על עצמן שני סיכונים בתחום הביטוח הסיעודי: העלייה בתוחלת החיים מביאה לכך שגם המבוטח הסיעודי חי יותר שנים ולכן התשלום הוא לטווח ארוך יותר. הסיכון השני הוא הגדלת השכיחות של תביעות סיעוד - אם בעתיד אנשים יחיו יותר אבל גם ייהפכו לסיעודיים יותר, המשמעות היא שיהיו יותר תביעות סיעוד - ואז חברת הביטוח תיאלץ לשלם יותר תביעות.

שי מלמד, מנכ"ל מלמד יועצים המתמחה בביטוחי בריאות וסיעוד, הסביר: "מנורה זכתה לפני חודש במכרז הביטוח הסיעודי של מאוחדת ולפני שנה במכרז ביטוח הסיעודי של לאומית. כך שתחום הסיעוד באופן כללי אינו תחום שהיא מחליטה לצאת ממנו. המשותף לשני המכרזים (ולכל מכרזי קופת החולים) הוא שהם מבוססי קרן מילואים. קופה המנוהלת ע"י ארגון מלכ"ר, ורק מתופעלים ע"י חברת הביטוח. מבחינת מנורה, ביטוח סיעודי דרך קופות החולים הוא אפיק הנכון מבחינה עיסקית ולא ביטוח סיעוד לפרטיים.

"שלושת המפקחים הקודמים על הביטוח, שמיהרו לבטל את הביטוח הסיעודי הקבוצתי (ובצדק חלקי במתכונתו הקודמת), היו צריכים לבחון פתרונות יצירתיים לתחום הסיעוד כדוגמת אלו המנוהלות בקופות החולים, על מנת להבטיח יציבות ארוכת שנים מחד ולתחום את הסיכון של חברות הביטוח מאידך", אמר מלמד. "עדיין לא מאוחר לשנות, לדוגמה, מספר קיבוצים ויתרו בשנים האחרונות על העלויות הגבוהות של הביטוחים הסיעודיים בחברות הביטוח, ומפעילים כיום קרנות מילואים פנימיות לסיעוד המלווים על ידי חברת ניהול חיצונית וליווי אקטוארי צמוד. החיסכון במתכונת זאת יכול להגיע לעד 50% מעלויות הביטוחים הללו היום, כאשר מנכים מהם את מרכיבי הרווח והעמלות הנלווים לביטוחים הסיעודיים כפי שהם היום".

"כדור שלג שהולך ומתגלגל"

"המשבר הולך ומחריף". ליאור רוזנפלדצילום: איתי אבירן

גם סוכני הביטוח מיהרו להגיב לאירוע זה וליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח אמר: "המשבר הולך ומחמיר, מדובר בכדור שלג שהולך ומתגלגל שבסופו לא יהיה ענף ביטוח סיעודי בישראל. כבר לפני שבועיים התקבלו בלשכה עשרות פניות של מבוטחים מודאגים ובעקבות כך פנינו לממונה על שוק ההון. אני קורא לחברי הכנסת, לחברות הביטוח ולרשות שוק ההון להתעשת ולהתעורר, על מנת להציל את ענף הסיעוד בישראל".

מי שאמור לתת פתרון למצוקה בתחום הסיעוד הוא המפקח על הביטוח ד"ר משה ברקת. ברקת לא יכול לחייב חברת ביטוח למכור מוצרים אך הוא אמור למצוא את הפתרון שיאפשר לכולם להנות מביטוח סיעודי ראוי. נראה כי לאור התייקרות עלות הביטוח הסיעודי הגיע הזמן שהמדינה תבחן פתרון של ביטוח סיעודי ממלכתי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?