פרוטליקס מזנקת ב-88% בעקבות תוצאות ביניים חיוביות לתרופת הדגל

תוצאות הביניים הראו שיפור בתפקודי הכליות בחולים שעברו לטיפול בתרופה של פרוטליקס למחלת הפאברי - לאחר שטופלו קודם לכן בתרופה Replagal, שהיא אחת משלוש התרופות המאושרות למחלה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל פרוטליקס בכרמיאל
מפעל פרוטליקס בכרמיאל
יורם גביזון
יורם גביזון

מניית פרוטליקס עולה ב-88% בתחילת המסחר בנאסד"ק, לאחר שהחברה דיווחה על תוצאות ביניים חיוביות בניסוי בשלב השלישי בתרופה למחלת הפאברי. פרוטליקס, שמפתחת חלבונים תרופתיים באמצעות הנדסה גנטית של תאי צומח, פירסמה היום (ה') נתונים חיוביים מטיפול בן 12 חודשים ב-16 מ-22 המטופלים הראשונים שגויסו לניסוי BRIDGE בשלב השלישי.

הניסוי משווה את תוצאות הטיפול ב-PRX-102, שהיא התרופה שמפתחת פרוטליקס למחלת פאברי, בחולים שעברו לטיפול זה לאחר שטופלו במינון יציב במשך שישה חודשים לפחות ובמשך שנתיים לפחות בתרופה Replagal - שהיא אחת משלוש התרופות הקיימות למחלה. כל המטופלים ברפלגל שנצפתה אצלם הידרדרת בתפקוד הכליות, השיגו את יעדי הטיפול - כלומר האטה בקצב ההידרדרות של תפקוד הכליות.

פאברי היא מחלת אגירה שנגרמת מפגם בכרומוזום X, שגורם לפגיעה באנזים אלפא גלקטוסידאז-A. כתוצאה מפגיעה בפעילותו של אנזים זה, הגוף אינו מפרק את החומר השומני Gb3 והוא מצטבר בהדרגה בדם ובדפנות כלי הדם. השקיעה ההדרגתית של החומר השומני בדם ובדפנות כלי הדם גורמת בתחילה לכאבים ואחר כך לפגיעה בתחושה בקצות הגפיים, ועלולה לגרום לכשל של איברים כמו הכליות והלב.

לפי הערכות, 10,000 איש בעולם חולים במחלה, אך רק 5,000 מהם מטופלים - כ-35% מתוכם בארה"ב. השוק לתרופה מוערך ב-1.4 מיליארד דולר בשנה והוא צומח ב-10% בשנה. שוק התרופות למחלת פאברי מתחלק בין שלוש חברות: סנופי, המייצרת את פברזיים; חברת שייר, המייצרת את רפלגל (Replagal); ואמיקוס, המייצרת את גלפולד (Galafold) - תרופה הניתנת רק לחולים הסובלים ממוטציה של האנזים אלפא גלקטוסידאז (מוטציה שהשכיחות שלה בקרב החולים במחלה היא 30%), ואושרה לשיווק באירופה במאי 2016.

מחיר הטיפול הממוצע בארה"ב, שבה משווקת רק פברזיים, הוא 250 אלף דולר לחולה בשנה. מחיר הטיפול הממוצע באירופה, שבה משווקות פברזיים, רפלגל וגלפולד, הוא 200 אלף דולר בשנה. פרוטליקס נסחרת בשווי של 50 מיליון דולר בעקבות העלייה החזקה לאחר שירדה בחדות, כתוצאה מפרסום אזהרת עסק חי כחלק מהדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"